
Eesti Rahvamajade Ühing kutsus rahvamaju üles möödunud laupäeval, 24. oktoobril korraldama Eestimaa Avatud Rahvamaja Päeva, et liita kogukonda, teadvustada ja tutvustada rahvamajade argipäeva ning väärtustada seal töötavaid inimesi. Nime all „133 aastat kogukondade liitjana“ võttis päevast osa 113 rahvamaja. Neil paluti sel päeval tutvustada majades toimuvat köögipoolt ning teha sotsiaalmeedias rahvamajas toimuvast otseülekandeid. Osalesid ka Aruküla rahvamaja Raasiku vallast ning Alavere ja Aegviidu rahvamajad Anija vallast.
Aruküla Kultuuriselts avas sel päeval näituse „Mood läbi rahvamaja“. Rahvamaja fuajeeseintele seatud fotonäitusel, mis jäi kevadel eriolukorra tõttu ära, on pildid kohaliku kultuurijuhi Garina Toomingase kleitidest, mida ta on kandnud rahvamajas alates 1998. aastast toimunud üritustel – valla sünnipäeval, õpetajate päeva tähistamisel ja muudel pidudel, kontsertidel, festivalidel. Avamisel demonstreerisid kleite ja kostüüme – neid on kokku 60 – zumbatrupi Tähesära 8 naist. Näituse jaoks lavastatud fotodel on nad kultuurijuhi igapäevatööl – laval ja keldris, vallavanema ja ametnike kabinettide ukse taga, parketisaalis toole tõstmas, kohvitasse lauale seadmas või lambipirni vahetamas. Kõik fotod tegi kevade ja suve jooksul Ülo Udumäe.
Lisaks Tähesärale esinesid rahvamaja parketisaalis ansambel Trump ja Ässad ning rahvatantsurühm Lapulised. Näitus „Mood läbi rahvamaja“ jääb rahvamajja kuni 21. novembrini.
Kleidid kui tööriietus
Garina Toomingas rääkis, et mõte oma töö tarvis kahe aastakümne jooksul ostetud kleidid näitusele panna tekkis mitu aastat tagasi.
„Ma ei taha nendega ennast presenteerida, vaid näidata, milliseid kleite on Eesti disainerid sel ajal teinud. Minu esimene töökleit 1998. aasta vana-aasta õhtust on tehtud Klementis, suurem osa hilisemaid Montonis. Teine mõte on kutsuda naisi üles kandma rohkem kleite, et me liialt ei püksistuks. Kiire elurütmi juures asendatakse kleidid sageli pükste vastu, need on mugavamad ja soojemad, kuid kleite saame vaid meie, naised, endale lubada. Minul on iga kleidi taga oma lugu, olen need ostnud, et läheksid kokku ürituse stiili, sisu, dekoratsioonidega. See on minu kiiks. Kõik need kleidid on soetatud mõttega, et pean rahvamaja esindama ja olema sageli esiplaanil,“ selgitas ta.
Enamasti on tal igaks ürituseks uus kleit või kostüüm. Garina Toomingas selgitas, et nii suure rõivakollektsiooni omamiseks ei pea olema kõrgepalgaline – kleidid pole ostetud korraga, vaid rohkem kui 20 aasta jooksul ning väga sageli allahindluste ajal. Kleite on talle õmmelnud ka Ene Hert: „Ta on mulle suur abiline, teinud mulle vajadusel kas või pükstest pluusi, väikesest seelikust suure ja pluusi sellega kandmiseks, suurest kleidist väikese.“
Ühe kleidi on Garina Toomingase palvel talle ostnud ka rahvamaja üritustel heli- ja valgusmehena ametis olev Henry Kari, kui õpetajate päevaks saali dekoreerinud Ingrid Teino arvas, et kultuurijuhil võiks sel õhtul olla seljas kollane kleit. Kuna ise ta enam pealinna poleks jõudnud, palus Garina Toomingas kleiti ostma minna Henry Karil, kes oli parasjagu pealinnas: „Kirjeldasin talle, mis värvi ja milline see kleit on. Kui Henry küsis, mis numbri peab ostma, palusin tal vaadata, kas müüja on minust suurem või väiksem, küsida ta kleidinumbrit. Ostis mulle selle põhjal kleidi ära, tõi Arukülla, oli täpselt paras.“
Kultuurijuht jutustas, kui oli zumbatantsijaile oma kleidinäituse ideed tutvustanud, naised tulid pildistamise jaoks kleite valima ja nägid, et neid olid rahvamaja laval kaks suurt stangetäit, olid väga imestunud ja küsisid, kus ta neid kodus hoiab. Kahest kleidist on Garina Toomingas lasknud teha seelikud, kolm kostüümi kunagi poele tagasi müünud, aga kõik ülejäänud on tal kodus: „Kodus on tuba riideid täis, aga tunnen, et need on justkui tükike minu tööst, ei saa neist loobuda vähemalt seni, kuni siin töötan.“
Rahvamajade päev Anija vallas
Alavere rahvamajja oli laupäevaks kavandatud tantsuõhtu.
„Kuna avatud rahvamajade projekt eeldas, et näitame, mis siin majas toimub, tutvustasime kõigepealt meie memmederühma Helda ja naisrühma Alavere Annid. Alustasime proovidega, näitasime, kuidas meie rühmad esmaspäeviti harjutavad. Seejärel tantsis kumbki rühm eraldi ja ühe tantsu koos,“ rääkis Alavere piirkonna kultuurijuht Anna Nilisk.
Tantsuõhtul mängis oma valla bänd Elurõõm, ansambli vaheajal tantsisid rahvatantsijad koos publikuga seltskonnatantse.
Aegviidu rahvamajas oli Eestimaa Rahvamajade Päeval Eesti Teaduste Akadeemia meeskoori sügiskontsert. Kooris laulab ka Anija endine vallavanem Arvi Karotam.
Mõlemas rahvamajas toimunud üritusest tehti Facebooki otseülekandeid.