Kuusalu vallas loetakse kõik jäätmevaldajad biojäätmete kohtkompostijateks.
Vastavalt jäätmeseadusele kehtib Eestis nõue, et hiljemalt 2023. aasta lõpuks peavad omavalitsused korraldama oma haldusterritooriumil toidujäätmete liigiti kogumise.
Alates 1. jaanuarist 2024 tuleb kõigil jäätmevaldajatel anda kogutud biojäätmed tekkekohal jäätmevedajale üle või nõuetekohaselt kompostida sõltumata kinnistu asukohast ja elamu tüübist.
Anija ja Raasiku vallas
Anija valla keskkonnaspetsialist Evelin Kolbak ja Raasiku valla keskkonnaspetsialist Johanna Sepmann saatsid oma valla kõigile jäätmevaldajatele ehk kinnistuomanikele teate, et neil tuleb käesoleva aasta lõpuks saata vallavalitsusele foto enda kinnistul asuvast kompostrist, kompostikastist või kompostiaunast koos kinnistu aadressiga. Kui fotot ja aadressi pole aasta lõpuks saadetud, loetakse kinnistu omanik biolagunevate jäätmete üleandjaks, tal peab olema biojäätmete konteiner ning uuest aastast hakatakse iga kahe nädala tagant seda tühjendama.
Juhul kui jäätmete äraveo päeval biojäätmete konteinerit kinnistul ei ole, esitab jäätmevedaja omanikule tühisõidu arve. Kui biojäätmete konteiner puudub järjest mitmel korral, on nii Anija kui ka Raasiku vallavalitsusel õigus alustada jäätmevaldaja osas järelevalvemenetlust. Rahaline trahv jäätmehoolduseeskirja nõuete rikkumise eest on kuni 800 eurot.
Anija valla keskkonnaspetsialist Evelin Kolbak kommenteeris, et praeguseks on biolagunevate jäätmete kompostimise kohta saadud infot 680 jäätmevaldajalt ja paljud on kinnitanud, et plaanivad foto kompostimisest saata lähiajal. Biolagunevaid jäätmeid koguvad ja annavad vallas ära 101 jäätmevaldajat, neist enamik on kortermajade ühistud, mõned ka eramajade omanikud. Kokku on Anija vallas jäätmevaldajaid umbes 1400.
Raasiku vallas on keskkonnaspetsialisti Johanna Sepmanni sõnul biolagunevate jäätmete kompostimisest praeguseks teada andnud umbes 65 protsenti jäätmevaldajatest – kompostimisest on teatanud üle 900 kinnistuomaniku. Biojäätmeid koguvad ja annavad ära ligikaudu 120 jäätmevaldajat. Raasiku vallas on jäätmevaldajaid kokku 1536. Ligi 500 jäätmevaldaja kohta seni info puudub, kas nad kompostivad või hakkavad biojäätmeid üle andma.
Mõlemas vallas toimub biolagunevate jäätmete äravedu tasuta. Anija vallas osutab korraldatud jäätmevedo teenust Ekovir OÜ, Raasiku vallas Eesti Keskkonnateenused AS.
Kuusalu vallas
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margus Kirss ütles, et Kuusalu vallas on kõik jäätmevaldajad vabastatud biolagunevate jäätmete kompostimise tõestamise kohustusest ja nad loetakse kompostijateks.
Ka kortermajade elanikud või ühistud ja ettevõtted peavad söögijäätmed üle andma, kui neid ei kompostita. Juhul kui jäätmevedajal või Kuusalu vallavalitsusel on kahtlus, et kohapeal ei kompostita, peab jäätmevaldaja tõestama oma kompostimist fotoga.
Kuusalu vallas annavad korraldatud jäätmevedajale biolagunevaid jäätmeid üle praeguseks 110 jäätmevaldajat, kokku on vallas jäätmevaldajaid 2180.
Ka Kuusalu vallas on korraldatud jäätmevedaja Eesti Keskkonnateenused AS. Ettevõte avas Maardus biogaasitehase, gaasi toodetakse biolagunevatest jäätmetest.
Kuidas toidujäätmeid koguda?
Kodus tuleb toidujäätmeid kogudes kasutada eraldi anumat. Võimalusel koguda jäätmeid lahtiselt, vajadusel kasutada paber- või biolagunevat kotti, mitte kilekotti. Mahuti puhtuse hoidmiseks on võimalik kasutada vooderduskotti, selle paigalduse saab tellida jäätmevedajalt.
Aia- ja haljastujäätmeid võib kompostida lahtiselt aunas, biolagunevad köögi- ja sööklajäätmeid nõuetekohase kinnise kompostriga või hajaasustuses aunas. Biolagunevaid jäätmeid tohib tekkekohal kompostida üksik-, paaris- ja ridaelamu juures. Vallavalitsustel on õigus teha erandeid korterelamute kinnistul kompostimisele lähtudes igast juhtumist eraldi.