Riik hakkab remontima Kuusalu tervisekeskust

1990

Jaapanlastele müüdud saastekvootide rahast on vabariigi valitsus lubanud 7,5 miljonit krooni Kuusalu tervisekeskuse soojustamiseks.


Kuusalu tervisekeskus avati 1991. aastal. Foto Peeter Raudsepp

Eelmise neljapäeva õhtul avalikustas vabariigi valitsus 66 kinnisvaraobjekti, mis tehakse korda Jaapani konglomeraadile Marubeni Corporation müüdud saastekvootide rahaga. Harjumaalt valiti välja kolm hoonet: Kuusalu ja Saku tervisekeskused ning Keila noortekeskus. Valik tehti mitmesaja objekti seast üle Eesti, remonditakse haiglaid, koole, lasteaedu.

Täpselt pole teada antud, kui palju riik ligi kolme miljoni kasutamata saastekvoodi müügist teenis, pressiteates on kirjas, et summa jääb alla 600 miljoni krooni.

Hoonete renoveerimist hakkab korraldama Riigi Kinnisvara Aktsiaselts koos nende omanikega ning projektide elluviimise eest on vastutajaks määratud rahandusministeerium.

Kuusalu vallavanem Urmas Kirtsi rääkis, et omavalitsustelt paluti andmeid hoonete remondivajaduste kohta paar kuud tagasi – tehnilist seisukorda, soojapidavust, remondiks vajaminevat hinnangulist summat, kasusaajate hulka jms.    

Kuna juba varem oli tehtud mitmele vallaobjektile soojaauditid, pani Kuusalu vallavalitsus nende andmete põhjal kokku nimekirja. Esimese eelistusena oli seal Kolga keskkool, järgnesid Kuusalu tervisekeskus, Vihasoo lasteaed-algkool, Kolga lasteaed, Kuusalu kunstide kool ja vallamaja Kiius.

Kuusalu tervisekeskuse maja ehk endine ambulatoorium on ehitatud 20 aastat tagasi. Praegu on selle alumisel korrusel eakate kodu ja perearstikeskus. Teisel korrusel asuvad raamatukogu ning konstaablipunkti ruumid.

Kuusalu abivallavanem Tõnu Ammussaar: „Riik on valinud kordategemiseks objektid, mille küttekulud on olnud kõrged. See tähendab, et nende kütmiseks on tulnud toota rohkem sooja, mis omakorda on põhjustanud suuremat õhusaastet. Soojustamine aitab kütte hulka vähendada ja paisata õhku vähem süsihappegaasi. Kuusalu tervisekeskuse küttearved on aastaid olnud suured.”

Riigilt eraldatud summa eest on kavas vahetada tervisekeskuse maja uksed-aknad, soojustada välisfassaad, isoleerida küttesüsteem, vahetada välja radiaatorid jms.

Tõnu Ammussaar: „Riigi Kinnisvara AS vaatab nüüd kindlasti omakorda üle, kalkuleerib ning otsustab, mida ja kuidas on mõistlik tervisekeskuses teha parima tulemuse saavutamiseks. Esialgu saime teada rõõmustava uudise, et Kuusalu valla hoone on üks väljavalitutest. Millal remonditöid hakatakse projekteerima ning mis ajal need võiksid alata, seda veel ei tea.”

Kuusalu valla aukodanik, kauaaegne tohter Tiiu Allmägi meenutab, et uue ambulatooriumihoone avamine toimus 1991. aastal. Maja ehitas Kuusalu tehas.

„Olid vaidlused, et millised asutused ehitavad, kolhoos venitas otsustamisega ja lõpuks võttis tehase direktor Ülo Veeleid kätte ning tegi ära. Niisugust ambulatooriumi sel hetkel mujal Eestis ei olnud, lastele ja täiskasvanutele olid eraldi sissekäigud, et lapsed ei nakataks teisi. Praegu on veidi kurb tunne, meedikud on pidanud ruumidega kokku tõmbama. Kõige rohkem on kahju füsioteraapiakabinetist, mida enam pole. Seal oli haruldasi aparaate. Nüüd juba tuleb elektriravi mitmel pool maailmas uuesti moodi.”