Aegviidu Mesitaru Lasteaed läbis Tartu Ülikooli eetikakeskuse tunnustusprogrammi ning pälvis tiitli „Hea lasteaia teerajaja 2020“.
Tänavused tiitlisaajad kuulutati välja, 2. detsembril Tartu Ülikooli eetikakeskuse 13. väärtuskasvatuse veebikonverentsil „Võrdsed võimalused luubi all“. Valiti aasta väärtuskasvatuse kool ja lasteaed, lisaks koolid ja lasteaiad, kes pälvisid hea kooli ja lasteaia teerajaja, edendaja ja eksperdi tiitlid. Aegviidu Mesitaru Lasteaed oli nende 14 seas, kes said tiitli „Hea lasteaia teerajaja“. Sellega kaasnes hea lasteaia teerajaja logo, mida Aegviidu lasteaed võib kasutada kolm aastat.
Tiitlile said kandideerida lasteaiad, kes on esitanud tunnustusprogrammi „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ mõlemasse vooru kirjaliku eneseanalüüsi. Tunnustusprogramme korraldab Tartu Ülikooli eetikakeskus koolidele-lasteaedadele, et aidata neil arendada eneseanalüüsi oskust, toetada teadlike valikute tegemisel ja arendustegevuste planeerimisel, tunnustada ja koguda häid kogemusi ning praktikaid.
Lasteaedadele mõeldud tunnustusprogrammi „Hea lasteaed kui väärtuspõhine lasteaed“ pääses konkursi kaudu. Osalemiseks tuli esitada motivatsioonikiri põhjendusega, miks soovitakse osaleda, tuua näiteid olukordadest, kus lasteaia igapäevaelus ilmnevad väärtused erinevad soovitutest, millised väärtusvalikud on kõige keerulisemad, milliseid probleeme need tekitavad.
„Meie lasteaia põhiväärtustena on seni olnud kirjas palju sellist, mis on lasteaias elementaarne: lapsekesksus, sõbralikkus, turvalisus, toredad mängud. Kuid põhiväärtusena võiks minu meelest pigem välja tuua prioriteedid, kuhu tahame oma lasteaiaga jõuda ning et paberil kajastatu peegelduks ka tegelikus elus,“ märkis Aegviidu Mesitaru direktor Maia Alumaa.
Kui tunnustusprogramm algas, oli ta lasteaia juhina töötanud vaid mõned kuud: „Olin uues ametis, hoopis teises keskkonnas ja asukohas, kust olen pärit. Seetõttu algas projekt minu jaoks sobival ajal ja kuigi tõi juurde palju lisatööd, oli see väga kasulik. Kollektiivi muutudes on uutel tulijatel kergem sulanduda, kui teavad, millises väärtusruumis tööle asuvad.“
Veebruaris, kui programm algas, küsis direktor õpetajatelt, mis on nende meelest lasteaiatöös olulisel kohal. Õpetajatelt saadud tagasiside põhjal koostas ta programmis osalemiseks motivatsioonikirja: „Seletasin lahti meie väärtused ja eesmärgid. Kirjutasin ka, et alustava juhina on mulle suur abi, kui saan tunnustusprogrammi kaudu professionaalidelt kindluse, et liigun õiges suunas.“
Motivatsioonikirjade põhjal tehti varakevadel valik, millised lasteaiad programmi saavad. Aegviidu lasteaed oli üks nendest. Eriolukorra tõttu jäid kontaktkohtumised ja koolitused ära, kuid osalejaile saadeti juhendmaterjale ja soovitusi, kuidas oma lasteaia väärtusi analüüsida: „Kuna teema on suur ja lai, keskendusime meie õpetajatele. Palusin õpetajatel põhjalikult analüüsida ja tuua näiteid, millised on nende jaoks meie lasteaia põhiväärtused. Vastused olid väga põhjalikud. Analüüsisime neid koos ning kõige olulisema aspektina jäi sõelale koostöö. Keskendusime sellele.“
Lasteaed esitas programmi läbiviijatele mitu korda vahekokkuvõtteid ja sai pidevat tagasisidet. Enne kui koostati lõppanalüüs, käisid eetikakeskuse hea kooli ja hea lasteaia projekti esindajad Aegviidus, tutvusid lasteaiaga, küsisid, andsid tagasisidet.
Maia Alumaa lausus, et ka tema meelest on kõige alus koostöö: „Kohe alguses, kui Aegviidu lasteaeda tulin, mõtlesin, kuidas meeskonda lõimida, panna õpetajad tegema omavahel koostööd, et igaüks ei nokitseks omaette, vaid tegutseksid ühtse meeskonnana. Tänu sellele projektile on algus tehtud, kuid see on alles stardiplatvorm, millest edasi minna. Oluline on teadvustada, et muutused, uuendustega kohanemine ja hoiakud algavad igaühest meist. Ühises väärtusruumis toimetamine teeb kogu asutuse töö efektiivsemaks, tulemuslikumaks ja pingevabamaks, sest asutuse väärtused on kõigile teada, neid mõistetakse sarnaselt.“
Aegviidu Mesitaru kutsuti ka järgmisel aastal tunnustusprogrammis osalema. Lasteaiad, kes oma tegevustes on väärtusarendust järjepidevalt pidanud oluliseks, saavad kandideerida hea lasteaia edendaja ja eksperdi tiitlitele.
„Arvan, et kandideerime. Tänavu saime tunnustuse meeskonnatöö arendamise eest ning usun, et selline tunnustus liidab kollektiivi. Kuigi tegime eneseanalüüsi vaid õpetajatega, väärib tunnustuse eest tänu kogu personal,“ ütles Maia Alumaa.