Ümberkaudsed elanikud kurdavad, et Raamatiku mäel asuv Laulupeo kuusik on saanud aleviku noorte kogunemiskohaks.
Raamatiku mägi asub Tallinn-Narva maantee ääres. Kui Kuusalu viaduktilt sõita edasi Narva poole, jääb paremat kätt aleviku serva kõrge mäeküngas, millel kasvavad kuused. Neid puid nimetatakse Laulupeo kuusikuks. Kuused istutati sinna 1969. aastal tähistamaks üldlaulupeo 100-aastaseks saamist ja seda, et esimesel laulupeol Tartus käisid ka Kuusalu mehed.
Raamatiku mägi on Tarva talu maadel. Omapärane nimetus tuli sellest, et peremees andis välja raamatu kivide lõhkamisest. Kive lõhati just sellel mäel.
Tänavu kevadel hakkasid Kuusalu noored kogunema kuusikus, tehakse lõkkeid ja istutakse hilja ööni. Et lõkkesse materjali saada, on murtud puude oksi, ka on käidud lähemate majade õuedest küttepuid võtmas.
Kohalikud elanikud on mures, Laulupeo kuusik on mõni aasta tagasi kahel korral põlenud, ka nüüd on neil probleem, et tulekahju korral võivad kodud sattuda ohtu.
Rääkimata sellest, et kuusik on lagastatud ja lõhutud, prügi maha visatud, teed tallatud. Samamoodi pidi lõhutud olema Kordejaani ümbrus. Noori nähakse kogunemas ka Konsumi juures.
Kuusalu vallavalitsuse majandusteenistuse juht Kalev Kulpson käis paar nädalat tagasi koos vallamaja töömeestega Laulupeo kuusikut koristamas. Teedele pandi ette sissesõitu keelavad märgid. Räsitud oksad saeti puudelt maha, prügi viidi minema.
Praeguseks on keelumärgid maha võetud, lõkked põlevad õhtuti kuusikus edasi. Kohalikud elanikud jutustavad, kui politseinikud tulevad kontrollima, jooksevad noored laiali. Mõne aja pärast on nad tagasi ja istumine jätkub. Sageli pidi koos noortega olema seal ka täiskasvanuid, juuakse alkoholi, suitsetatakse.
Veel räägiti Sõnumitoojale, et tuntakse puudust endisest valla korrakaitsepatrullist, keda noored pelgasid ja kes käis kogunemiskohtades öö jooksul mitu korda.
Kuusalu konstaabel Elbe Kuuspalu ütles, et politseile on see kogunemiskoht teada. Kõik liikluspatrullid, kes Kuusalu kanti satuvad, käivad kuusiku juurest läbi. Ka siis, kui tema või teised Ida-Harju politseinikud patrullivad koos abipolitseinikega, vaadatakse kuusikus toimuv üle.
„Teeme kõik, mis meie võimuses. Aga me ei saa kogu aeg ühe koha peal valvata. Teame, et noored tulevad jälle tagasi, kui oleme lahkunud. Kui alaealised on pärast kella 23 väljas, saadame nad koju. Kui on tarvitanud alkoholi, viime nad ise koju. Paraku on aga nii, et Kuusalu valla avaliku korra eeskiri lubab noortel olla pärast kella 23 väljas täiskasvanud saatjaga. Sageli ongi seltskonnas täiskasvanud,” rääkis konstaabel.
Ta toonitas, et suur roll noorte korralekutsumises on nende vanematel. Emad-isad peaksid rääkima ja selgitama, ning tundma huvi, kus nende lapsed õhtul-öösel on.
„Ükski Kuusalu elanik ei ole teinud avaldust küttepuude varastamise kohta. Kui ei taheta helistada, võib saata e-kirja. Kui olen saanud avalduse, on alust hakata lõkke juures põhjalikumalt uurima, et kust on puud toodud, kes tõi jne,” märkis Elbe Kuuspalu.
Ka Kuusalu vallamajas tõdeti, et kõige enam saavad aidata lapsevanemad selgitades, kui oluline koht on Kuusalu valla jaoks Laulupeo kuusik.
Peeter Kivimäe Kuusalu meeskoorist sõnas, et on juba paar-kolm aastat rääkinud – Laulupeo kuusiku tähtsust tuleks rohkem teadvustada. Panna välja viidad ja suur tutvustav tahvel, et noored saaksid aru, see pole tavaline mets, vaid püha paik, ning neid puid ei tohi rüüstata. Ka tema on seda meelt, et lapsevanemad peaksid Laulupeo kuusikust noortele rohkem rääkima.
Et saada üksikasjalikumat infot kuusiku kohta, kogub Peeter Kivimäe fotosid ja mälestusi, kuidas puud istutati, kes istutas, kust istikud toodi. Kui kellelgi on kodus materjali, palub ta teada anda.
„Raamatiku mägi on Kuusalu kõrgem punkt. Sinna tuleks panna mingi tähis, kivi või kuju, see paistaks kaugele ja oleks Kuusalu sümbol,” lausus ta.