Kuusalu vallavolikogu arutas teisipäeval, 4. septembril toimunud istungil vallavalitsuse esitatud eelnõu „Kuusalu valla ametiasutuste struktuuri ja teenistuskohtade koosseisu kinnitamine ning asutuste loomine“.
Kohal olid 17 volinikku 19st, eelnõu kinnitati 9 poolt-, 7 vastu- ja 1 erapooletu häälega. Poolt olid valimisliidu Üks Kuusalu Vald volinikud Mait Kröönström, Marti Hääl, Andres Heinver, Kristo Palu ja Ingeldrin Aug, valimisliidust Arenev Kuusalu Vald Madis Jõgi ja Avo Vest ning EKRE nimekirjast Ranno Pool ja Mairika Rajaväli. Vastu hääletasid valimisliidu Ühine Kodu volinikud Urmas Kirtsi, Kalmer Märtson, Kristi Vetemaa, Mart Sestverk, Andres Allmägi ja Ilvard Eeriksoo ning Keskerakonna nimekirjast Värner Lootsmann, erapooletuks jäi Margus Soom Reformierakonna nimekirjast.
Otsusega on kinnitatud uus struktuur, teenistuskohtade koosseis ja palgamäärad ning kehtetuks tunnistatud tänavu märtsis volikogu otsusega moodustatud struktuur ja teenistuskohtade koosseis. Vallavalitsusel tuleb struktuurid ja töö korraldada ümber hiljemalt 31. jaanuariks 2019. Vallavalitsusele on delegeeritud ametnikele teenistusülesannete täitmiseks vajalike, haridusele, töökogemusele, teadmistele ja oskustele esitatavate nõuete kehtestamine ning muutuste tegemine struktuuris ja teenistuskohtade koosseisus volikogu kehtestatud palgafondi piires.
Sama otsusega asutatakse kolm uut allasutust: Kuusalu Vallavara Haldus ja Hooldus, Kuusalu Sport ning Kuusalu Hoolekanne. Asutuste põhimäärused tuleb vallavalitsusel esitada 31. detsembriks 2018. Tööle hakkab ka neljas uus asutus – varem asutatud Kuusalu Hariduse Tugikeskus.
Uus struktuur
Vallavanem Monika Salu selgitas, et uus struktuur lähtub organisatsiooni kaasaegsest ülesehitusest, kaotatud on vahejuhtimistasandid, mis tugevate spetsialistide võrkstruktuuri puhul muutuvad ebaotstarbekaks ja protsesse aeglustavaks. Töötasud on struktuuris kinnitatud vahemikena, lähtuvad riiklikust statistikast ja naabervaldade praktikast. Palgavahemikud annavad võimaluse määrata töötasu vastavalt iga spetsialisti haridusele, tegelikule panusele, töövõimekusele ja tõhususele.
„Palgad eri ametikohtade puhul on erinevad, näiteks hoolekande valdkond on seni olnud täiesti alarahastatud. Töötasud on määratud lähtuvalt tööturust – et millise hinnaga spetsialisti saab ja millised on praktikad tööde eest maksmises. Kui võrrelda Jõelähtme vallaga, seal on töötasud 10-12 protsenti suuremad. Konkureerime samadele spetsialistidele, oleme juba kaotanud Jõelähtmele häid spetsialiste, sest palgad pole olnud konkurentsivõimelised,“ vastas vallavanem oma eelkäija, eelmise vallavanema Urmas Kirtsi küsimusele, et miks on töötasude määrad uues struktuuris valdkonniti erinevad.
Kristi Vetemaa uuris muutuste kohta struktuuri eri variantides – ühes oli kirjas arhitekt, enam pole, infolehes Kuula Kuusalut ei olnud ametinimestuste loetelus pearaamatupidajat, nüüd on.
Monika Salu vastas, et teistsugune ametinimetus oli arhitekti enda ettepanek, sest sellises vallas nagu Kuusalu on arhitekti nimetus eksitav, kuna töö sisu on planeeringutega tegelemine. Pearaamatupidaja ametikoha puudumine infolehes Kuula Kuusalut oli trükiviga.
Kalmer Märtson küsis vabategevuse koordinaatori ülesannete kohta, seni on rahvamajad olnud MTÜde hallata.
Monika Salu sõnas, et selline süsteem töötab vallas hästi, kogu külaelu ja rahvamajadega seotu on hästi organiseeritud, seda pole tarvis muuta. Koordinaatori roll võiks olla aidata senisest paremini koordineerida kultuuri- ja hobitegevust. Seni oli see abivallavanema üks ülesandeid tema põhitöö, hariduse ja noorsootöö valdkonna, kõrval.
Margus Soom märkis, et koos struktuuri eelnõuga oleks võinud kaasas olla ametijuhendid, ning küsis, kuidas toimuvad vanadelt ametikohtadelt ümbervormistamised uutele, koondamised, puhkuste arvestused, üldse kogu protsess.
Monika Salu: „Kui struktuur kinnitatakse, alustab vallavalitsus tööd selle täitmiseks, viib vastavad tegevused läbi. Ei saa toimuda ümbervormistamist, tuleb lähtuda sellest, millist tööd tuleb ametipositsioonil teha, eeldab konkursside väljakuulutamist. On ameteid ja isikuid, kellele saab pakkuda nende haridusest ja töökoormusest tulenevalt uut töökohta.“
Urmas Kirtsi tõdes, et kuna pole ametijuhendeid, ei leia ta suurt erinevust, mis vahe on abivallavanemal ja juhtivspetsialistil, kes samuti koordineerib, juhendab, vastutab ja asendab.
Vallavanem vastas, et abivallavanem on eelkõige juhtiv-koordineeriv, tema kaudu lahendatakse küsimusi. Juhtivspetsialist ise on spetsialist, juhtiv roll tekib siis, kui ülevaldkonnaliselt on vaja lahendada keerukaid küsimusi mitme spetsialistiga. Ta peab valdama teemat laiemalt, et suudab ülevaldkonnaliselt ja vajadusel valdkondade vaheliselt lahendada ülesandeid.
Veel tahtis Urmas Kirtsi teada muutuste mõju vallaeelarvele.
Monika Salu ütles, et täiendav mõju 2018. aasta eelarvele tekkis juba enne vallavõimu vahetumist, kuna oli ametist lahkumisi ja võeti uusi töötajaid. Mõju suurenes seoses viimase aja lahkumistega, kõik see tuuakse välja novembris valla lisaeelarvesse.
Kolm uut allasutust
Vallavanem selgitas Kuusalu Spordi, Kuusalu Hoolekande ning Kuusalu Vallavara Haldus ja Hooldus asutamise vajadust. See aitab konsolideerida eri asutustest vastavad spetsialistid, optimeerida tegevused kiirema ja tõhusama eesmärgi saavutamiseks. Lisaks aitab temaatiline konsolideerimine rakendada töötajaid täiskoormusega, kaotada ära poolkohad, mille lisandkulu on, et sotsiaalmaksu tuleb maksta täiskoormuse eest ka siis, kui inimene töötab osalise koormusega.
Ilvard Eeriksoo küsis Kuusalu Spordi kohta.
Monika Salu vastas, et Kuusalu Sport hakkaks haldama kõiki valla spordirajatisi, ka Kolga kooli juurde rajatavat staadioni, välijõusaale. Tekiks asutus, mis tegeleks sisulise sporditööga senisest paremini ja sportimisvõimaluste pakkumise ja edendamisega. Praegu on spordikeskus ühe kooli asutus, Kuusalu Sport oleks kogu valda teenindav, et ei tekiks Kolga kooli juurde spordiplatsi haldamise vajadus.
Urmas Kirtsi tahtis teada ka allasutuste mõjust 2019. aasta vallaeelarvele: „Need pole tulutootvad, vaid on kuluüksused. Et kaotame koristaja ametikoha, ei tähenda, et ruumid jäävad koristamata. Teenus ostetakse siis sisse ja sama on heakorraga. Kõigil neil teenustel on hinnasilt.“
Monika Salu sõnas, mõju ei ole selles mõttes, et pole kavas neid teenuseid sisse osta: „Tahame mehitada asutused olemasolevate töötajatega, samas optimeerides töötajaskonda. Mõju on, kui üle valla töökohad võtta kokku ühte asutusse, siis saame paremini töötajaid rakendada ja teha sama kuluga rohkem või vähendada kulutusi personalile.“
Margus Soom ja Urmas Kirtsi märkustele, et allasutuste loomise eelnõuga oleksid võinud kaasas olla nende põhikirjad, vastas vallavanem, et lähtutud on senisest praktikast, kevadel asutati eelmise vallavõimu eestvedamisel Hariduse Tugikeskuses, esmalt andis asutamiseks loa volikogu, kuu aja pärast kinnitati põhimäärus. Pole mõtet hakata tootma dokumente, kui pole kindel, et volikogu toetab protsessi.
Kuusalu vallavalitsuse töötajate senine struktuur
Vallavanem
Sotsiaalvaldkonna abivallavanem
Arenguvaldkonna abivallavanem
Kommunikatsioonispetsialist
Andmekaitse spetsialist
Kantselei
Vallasekretär
Vallavalitsuse sekretär
Registripidaja
Volikogu sekretär-arhivaar
Loksa teeninduspunkti referent
IT arendusjuht
Jurist-väärteomenetleja
Ehitus
Vallaarhitekt
Ehitusspetsialist
Ehituskontrollispetsialist
Ehitusregistripidaja
Ehitusvaldkonna referent
Keskkond
Keskkonnaspetsialist
Maakorraldus
Peamaakorraldaja
Vanemmaakorraldaja
Maaregistripidaja
Rahandus
Pearaamatupidaja
Finantsist
Vanemraamatupidaja
Raamatupidaja-kassapidaja
Majandus
Majandusspetsialist
Heakorraspetsialist
Hoolekanne
Sotsiaalvaldkonna referent
Hoolekandespetsialist
Haridus
Perede tugiisik
Lastekaitsespetsialist
Kuusalu vallavalitsuse töötajate uus struktuur
Üldjuhtimine
Vallavanem
3 vallavalitsuse liiget
Kantselei
Vallasekretär
Jurist-järelevalveametnik-sisekontrolör
Sekretär
Maa, planeerimine, ehitus
Juhtiv ehitus- ja planeeringuspetsialist
Ehitusspetsialist
Ehitus- ja planeeringute spetsialist
Planeeringute ja maaspetsialist
Keskkonnaspetsialist
Referent
Haridus
Juhtiv haridusspetsialist
Hoolekanne
Juhtiv hoolekandespetsialist
Lastekaitsespetsialist
Hoolekande spetsialist
Hoolekande sekretär
Vallavara Haldus ja Hooldus
Haldur
Rahandus
Pearaamatupidaja
Ökonomist-raamatupidaja
Raamatupidaja
IKT
Juhtiv IKT-spetsialist
IT-spetsialist
Infohaldus
Kommunikatsioonispetsialist
Kultuur, huvitegevus, sport, külaliikumine
Vabategevuste koordinaator
Ettevõtlus
Turismi- ja ettevõtluskoordinaator