Muusikaõpetaja HELI KARU pälvis aasta õpetaja 2010 tiitli.
Aasta õpetaja 2010 HELI KARU sel kevadel kooli lõpupeol.
Heli Karu kutsuti Kehra lastemuusikakooli ettevalmistusklasside õpetajaks 17aastaselt, kui ta oli õppinud kaks aastat Otsa-nimelises muusikakoolis. Aasta oli 1988. Nüüd, 22 aastat hiljem peab ta Kehras endanimelist laulustuudiot, annab muusikatunde Raasiku ja Alavere põhikoolides, juhendab neis ka laste- ja mudilaskoore, ansambleid ja soliste ning Raasikul poistekoori.
Koos Epp Sooga juhatab Heli Karu 11. aastat Anija valla poistekoori Kether ning 21 aastat on ta dirigeerinud Kehra koguduse koore ja ansambleid. Peale selle on tal eraõpilasi. Ja ka Heli Karu ise õpib – ta on muusikaakadeemia statsionaari viimase kursuse tudeng koolimuusika erialal.
Milleks selline koormus? „Eks see on oskamatus „ei“ öelda. Mõnes edukas firmas oleks vist sellise koormusega juba miljonär.“
„Seda tööd ei saa teha raha pärast. Märksõnad on missioon ja kogetud rõõm ning mure koorilaulu tuleviku pärast maakohtades. Kes selle sees pole, ei mõista. Rahasse mittearvestatavat palka saan palju – kogemusi-elamusi. Ühes kohas hakkaks end kordama, aga eri paigust kogun impulsse tööks. Oluline loomingulisus, mis toetub teadmistele.“
Laulupeoks valmistudes
Alanud õppeaastal keskendub Heli Karu XI Noorte laulupeole. Raasiku ja Alavere koolide lastekoorid on tema juhendamisel osalenud kahel eelneval laulupeol, Anija poistekoor kolmel.
„Ma ei julgenud uskuda, et maakooli kooril on võimalik laulupeole pääseda. Repertuaar on raske ja latti alla ei lasta. Tundub, et laulupidu on kohati liiga elitaarseks läinud – paremad võimalused peole pääseda on suurtel kooridel, kel on traditsioonid ja lauljate valik.“
Heli Karu plaanib, et võiks oma magistritöös uurida väikekoolide kooride arenguvõimalusi: „Metsiku tööga saan oma koorid 100 palli skaalal arenema ehk 10lt 60–70ni. Heade ja edukate kooride arengut hindan samal teel umbes 80st 100ni.“
Maakooride pääseteed näeb Heli Karu nende koostöös: „Näiteks Heli Sepp korraldab projekti „Rõõm laulust“, mis haldab Harjumaa lastekoore. Mingis mõttes on väikekoolis kodusem tunne, kõigiga tekib vahetu kontakt ja suhtlemine, nagu peres.“
Oma pere – abikaasa Tiit ning lapsed Taivo, Anni ja Fredi – on õppinud harjuma, et ema tuulab pidevalt oma lauljate arendamise tuhinas ringi, räägib ta: „Kodus tavaliselt klaverit ei klimberda, pigem teen arvutis tööd ja selle eest saan küll nokkida. Nädalavahetustel olen hõivatud, detsembrini on neist vabad vaid mõned.“
Nõutud õpetaja
Väikekoori juhendaja peab olema võimekas, ühes isikus nii klaverisaatja kui dirigent.
„Võta teinekord või nina appi,“ ütleb Heli Karu. Aastal 2007 tunnistati ta lauluvõistlusel Harjumaa Laululaps parimaks klaverisaatjaks.
Töös solistidega on ta enda arvates saavutanud parimaid tulemusi. Eurovisiooni lauluvõistlusega tuntuks saanud Sandra Nurmsalu on valinud laulja elukutse. Palju auhinnalisi kohti on võitnud Kenneth Norden ja tema noorem vend Keijo-Johann Norden ning Elis Loos. Heli Karu juhendatavad ansamblid on olnud edukad konkurssidel Volüüm, Tähtede Laul, Jõulutäht ning Harjumaa vokaalansamblite konkursil.
„Võitudest tähtsamaks pean aga paljudesse lastesse muusikaseemne külvamist,“ sõnab ta.
Alavere õpilastelt sai ta mõned aastad tagasi kingiks T-särgi tekstiga „Seda muusikaõpetajat ei vahetaks me mitte kellegi ega millegi vastu“.