„See ei ole esinemine, see on olemine,“ kirjeldab ansambli Lahemaa Rahwamuusikud asutaja ja eestvedaja Viivi Voorand äsja trükist tulnud CD-albumi tutvustavas tekstis.
„Pillimänguga on meil nii, et nooti tunnevad vähesed. Ja kui lugu enam-vähem näpus, siis hakkab sündima nii improvisatsioon kui mitmehäälsus. Ja ei mitte ühtki valmissätitud nooti. Sestap ongi käesolev salvestus ka hoopis erinev tavapärasest.“
Lahemaa rahvuspargi aladelt ehk Kuusalu, Kadrina ja Haljala kihelkonnast kogutud pärimuslaule, tantse, pillilugusid ja rahvamänge tutvustav ansambel Lahemaa Rahwamuusikud sai aasta tagasi novembris 45aastaseks. Covidi pärast siis sünnipäevapidu ei peetud, juubelipidu oli tänavu sügisel ja toimus Palmse lähedal Võhma rahvamajas.
Selleks puhuks pidi valmima ansambli kaheosaline CD-plaat, kuid läks loodetust rohkem aega. Nüüd on plaat ilmunud, tiraaž on 500. Plaadi väljaandmist toetasid rahaliselt Rahvakultuuri Keskus ja Virumaa Pärimuskultuuri programm. Plaadi kujundas ja fotod tegi Avo Seidelberg, tekstid koostas Viivi Voorand, inglise keelde tõlkis ansambli algkoosseisu kuulunud Saima Gordejeva.
Esimesel plaadil on vanemast ajast pärit laulud, tantsuviisid ja mängulaulud, ka torupillilood ja ainulaadsed torupillilaulud – „Ilp illukate ees“, „Harju valts“, „Kuppari-Muia“, kokku 22 lugu. Teisel plaadil ajaliselt uuemad lood – „Oh, saja lumeke“, „Matlott“, „Krakovjak“, „Tuustep“, „Aleksandri valts“, kokku 24 laulu ja pillilugu.
Viivi Voorand: „Meie repertuaar on väga mahukas, plaadile said lemmikud läbi aegade, ka neist kõik ei mahtunud. Salvestasime kuuel korral ja eri kohtades – RMK Oandu külastuskeskuse ekspositsiooniküünis, mis on väga hea akustikaga. Ka Kuusalu rahvamajas ja Läsna rahvamajas. Kohad olid erinevad ja helipilt seetõttu samuti. Helimees Rain Orgus on ära teinud suure töö, et saavutada plaadi jaoks ühtlast taset.“
Lahemaa Rahwamuusikud pole lava-ansambel. Esinetakse publikule võimalikult lähedal ja simmani vormis, kutsutakse kaasa tantsima, õpetatakse tantsusamme ja rahvamänge.
„Meelis Rondo filmis salvestustel tantse. Tantsuõpetuse ja videod tantsudest leiab mõne aja pärast YouTube`ist CD-albumiga sama nime alt „Laula-tantsi Lahemaaga“,“ lubab Viivi Voorand.
Ansamblis on Harjumaa ja Lääne-Virumaa inimesi Kuusalu, Haljala ja Kadrina vallast, ka Rakverest. Plaadil laulavad, tantsivad, tõmbavad pilli Kuusalu vallast Vihasoo külast Kert Krüsban (lõõtspill), Ingrid Nurmsalu (rütmipillid), Raivo Nurmsalu (lõõtspill), Anne-Liis Paide (viiul), Kersti Nurmsalu ning ta lapsed Kert Pärnamäe ja Kristjan Pärnamäe, Kuusalust Ulve Märtson, Liina Märtson ja Karl-Erik Märtson (viiul), Harast Ülle Tamm (rütmipillid). Lauljaid-pillimängijaid on kokku 28.
Viivi Voorandi sõnul kingitakse CD-plaat „Laula-tantsi Lahemaaga“ paljudele abilistele, ka Kuusalu, Haljala ja Kadrina valla koolidele ning seltsimajadele-rahvamajadele. Plaati saab peagi osta Palmsest Lahemaa külastuskeskusest, Oandu külastuskeskusest ja Tallinnast Viru tänavalt Eesti maja kauplusest.
„Kõige parem on aga minult otse tellida, saadan pakiga, kirjutage soovist Lahemaa Rahwamuusikute Facebooki-lehele,“ sõnab ansambli juht.