
Anija vallavanem RIIVO NOOR, volikogu võttis eelmisel nädalal vastu tänavuse vallaeelarve. Kuidas seda iseloomustate?
„Eelarve on konservatiivne. See põhimõte on meil olnud aastaid, et planeerime tulusid pigem tagasihoidlikult, sest parem on hiljem teha lisainvesteeringuid, kui hakata negatiivse eelarvega jätma tegemata midagi, mida oleme plaaninud ja inimestele lubanud.
Eelmisel aastal tuli meil koroonakriisi tõttu võtta vastu negatiivne lisaeelarve, vähendasime üksikisiku tulumaksu eelarves 154 000 euro võrra. Kuigi kartsime sügiseks veel suuremat tulude vähenemist, siis õnneks nii ei läinud ning aasta lõpuks laekus tulusid planeeritust isegi mõne protsendi võrra rohkem. Siiski arvestasime tänavuses eelarves sama suure tuludemahuga kui eelmisel aastal vähendatud eelarves. Ei julge praegu loota, et sel aastal maksulaekumine väga palju suureneb. Aasta on alles alguses ning Covid-19 ei näita veel suuri taandumismärke. Töötute arv vallas on võrreldes aasta taguse ajaga kahekordistunud, kasvanud sajalt kahesajale, osades sektorites on vähendatud palkasid.
Ka kulud on vallaeelarves samas suurusjärgus, nagu olid eelmisel aastal pärast negatiivse lisaeelarve vastuvõtmist. Eelmisel kevadel palusime kõigil allasutustel vaadata oma kulud üle ja kärpida majanduskulusid nii palju kui võimalik, hoiatasime, et kui asjad lähevad halvemaks, peame hakkama palkasid vähendama. Vähendasime vallavalitsuse ja allasutuste majanduskulusid, töötasude kallale ei pidanud õnneks minema.
Sel aastal jäävad palgad eelmise aasta tasemele. Majanduskulud samuti, tõstsime ainult üldist heakorrakulu. Eelmisel aastal tehtud rahvaküsitlusest selgus, et inimeste meelest on heakord üks suuremaid probleemkohti, tahetakse, et see oleks parem. Selle tõttu suunasime nüüd heakorda rohkem raha.“
Investeeringute maht pole eelarves vähenenud, kavatsete ka tänavu investeerida 3,35 miljonit eurot. Milleks see kulub?
„Enam-vähem samale ajale on sattunud kaks suurt objekti, mille jaoks plaanime võtta kokku 2,5 miljonit eurot laenu. Alavere kooli renoveerimine juba käib, see läheb maksma 1,14 miljonit eurot, millest 440 000 eurot saime riigilt Covidi-toetust. Lisaks hakkame sel aastal Kehrasse ehitama Lastetare lasteaia uut hoonet. Märtsi lõpuks peaks projekt olema valmis, mai alguseks tuleb esitada CO2 meetmesse taotlus, et saada lasteaia ehitamiseks lisarahastust. Loodame sealt saada 972 000 eurot uue lasteaia ehitamiseks ja vana lammutamiseks. Esitame Riigi Tugiteenuste Keskusele taotlusega koos valmis projekti ja hinnapakkumised, me ei lähe lihtsalt kompama, et kui raha saame, siis teeme, meil on kindel soov ja vajadus uus lasteaed valmis ehitada. Kui taotlusele vastus olemas, tuleb teha ehitushange. Kahjuks on need protsessid aeganõudvad ning on väga hästi, kui jõuame sügisel ehitama hakata. Pole veel teada, kui palju lasteaed maksma läheb, kuid oleme eelarves arvestanud 2,1 miljoni euroga. Samas on selge, et selle aasta lõpuks me seda valmis ei jõua.“
Kui suur on Anija valla laenukoormus?
„2020. aastal ei võtnud me ühtegi senti laenu, kuigi olime plaaninud laenata 1,2 miljonit eurot. Saime oma tuludega hakkama, lisaks eraldas riik erakorralist Covidi-toetust.
Oleme olnud veidi konservatiivsed, lihtsalt asju, mida on tore omada, ei ehita. Põhimõte on olnud, et põhitegevuse tulud peavad katma laenuteenindamise kulud. Anija valla laenukoormus on praegu 27 protsenti tuludest, kui võtame tänavuseks plaanitud laenu kogumahus välja, kasvab laenukoormus 47 protsendini. Tänavuses eelarves on arvestatud kogu vajaliku laenusummaga, mille eest saaks uue lasteaia valmis, kuid sel aastal me kogu kavandatavat laenu kindlasti välja ei võta.“
Kuhu sel aastal veel investeerite?
„Möödunud nädalal allkirjastasime ehitusfirmaga lepingu Kehra rahvamaja saali renoveerimiseks. Selleks on eelarves 204 300 eurot. Kaitseministeeriumilt Soodla harjutusvälja mõjualade leevendamiseks saadud 106 710 eurot kasutame Soodla-Kõrvemaa kergtee rajamiseks. Kohtumiselt piirkonna elanikega jäi kõlama mõte, et Soodlast Kõrvemaa keskuseni võiks metsa sees olla korrastatud tee, kus saaks jalutada, liikuda jalgratta või lapsevankriga. Kõigepealt tuleb teekoridor fikseerida ning kooskõlastada maaomaniku RMKga. Palusin, et kohalikud entusiastid võtaksid teekoridori asukoha valimise enda hooleks, siis hakkame meie seal edasi tegutsema.
Sel aastal on plaanis veel korrastada tuletõrjesüsteemid ja veevõtukohad, rajada Kehrasse madalseikluspark, ühisveevärk ja -kanalisatsioon Aiandi tänavale, renoveerida staadionipoolne rippsild, korrastada Vana asula mänguväljak. Aegviidu koolis teeme klassiruumi väikeklassi jaoks, Aegviidu lasteaed saab uue aia.
Eelarves on raha ka maade mõõdistamiseks. Tahame hakata tänavu tõsiselt tegelema erateedega, et ennetada võimalikke konflikte seoses teede sulgemisega. Hakkame omanikega läbi rääkima, et seada kohtades, kus vaja, nende teedele servituudid, sõlmida tee kasutamiseks lepingud või võtta tee valla omandisse.“
Millised on tänavused investeeringud teedesse?
„Teehoiukava täitmiseks on eelarves 623 000 eurot. Põhirõhk on teede musta katte alal viimisel, et saaksime teed võimalikult hooldusvabaks. Tänavu saab musta katte ligi 8 kilomeetrit teid. Mõned Kehra tänavad ning Härmakosu tee elamute juures on kavas asfalteerida. Riigieelarve toetusega rekonstrueerime Kehras 200 meetrit Aiandi tänavast, Alavere koolimaja juurest kortermajadeni teeme kergtee.“