Raasiku vallavanem Raul Siem saatis transpordiametile kirja, milles teeb ettepaneku alandada Lagedi-Aruküla-Peningi maantee Aruküla ristmikul sõidukite lubatud piirkiirust. Praegu on seal lubatud sõita kuni 70kilomeetrise tunnikiirusega, vallavalitsus soovib, et piirkiirust vähendatakse 50 kilomeetrini tunnis.
Vallavanem märgib pöördumises transpordiameti peadirektorile, et vallavalitsus on tõsiselt mures oma elanike turvalisuse pärast – praegune sõidukite piirkiirus pole Aruküla ristmiku juures teed ületavatele jalakäijatele ohutu. Seni ei ole transpordiametiga peetud vestlused Aruküla ristmiku liiklus-ohutuse tagamiseks reaalsete tulemusteni jõudnud.
Möödunud aasta detsembris juhtus Aruküla ristmikul liiklusõnnetus, kus jalakäijana sai kannatada laps. Vaid mõni päev varem oli vallavalitsus saatnud transpordiametile kirja, milles juhiti tähelepanu, et esialgu vallavalitsusele kooskõlastamiseks saadetud Aruküla-Peningi maanteelõigu rekonstrueerimise projekteerimistingimustes oli, et Aruküla ristmikul alandatakse sõidukite piirkiirust 50 kilomeetrini tunnis. Hiljem koostatud põhiprojektis oli ristmikuala piirkiiruseks arvestatud 70 kilomeetrit tunnis.
Äsjases kirjas transpordiameti juhile tõdeb Raul Siem, et kuigi pole teada, miks otsustati jätta piirkiirus alandamata, on ilmne, et otsus ei lähtu reaalsest olukorrast ega aita kuidagi kaasa omavalitsuse kohustusele tagada elanike turvalisus ja ohutu liiklemine.
„Kõnealusel ristmikul on üksnes ületuskoht, mitte ülekäigurada, mis pimedal ja lumerohkel aastaajal loob petliku turvalisuse tunde ning kujutab seetõttu jalakäijatele, eriti lastele, erilist ohtu,“ teatab vallavanem.
Mullusele kirjale sai vallavalitsus jaanuaris transpordiametilt vastuse, et Aruküla teelõigu kohta viidi möödunud aasta novembris läbi liiklusohutuse sõltumatu auditeerimine. Raul Siem ütles Sõnumitoojale, et vallavalitsus ei tea siiani, millisele seisukohale transpordiamet pärast seda jõudis.
„Ausalt öeldes mind see väga ei huvitagi, huvitab, et ristmik saaks turvaliseks. Isegi kui auditist selgub, et kõik on praegu hästi, siis tegelikult ei ole,“ lausus vallavanem.
Ta lisas: „Pime aeg on ukse ees, kuid olukord pole muutunud – maanteel võib ristmiku juures endiselt sõita 70kilomeetrise tunnikiirusega ning see on minu hinnangul eelkõige jalakäijate jaoks väga ohtlik. Kohe algab kooliaasta ja kuigi praegu on hommikud veel üsna valged, siis alates septembri lõpust lähevad lapsed kooli juba pimedal ajal. Kui sel ajal sajab vihma, on ristmiku ületamine veel eriti suure riskiga.“
Sõnumitooja kirjutas probleemist esmakordselt käesoleva aasta alguses. Siis selgitati transpordiametist, et kõrvalmaanteedel hoitakse üleriigiliselt ühtset liikluskorraldust – asulates on piirkiirus 50, asulavälistel teedel 90 kilomeetrit tunnis. Täiendavaid kiirusepiiranguid kehtestatakse siis, kui tulenevalt liikluskeskkonnast ei ole ohud juhile tajutavad. Aruküla ristmiku piirkonnas on kehtestatud kiirusrežiimist kinnipidamiseks täiendava meetmena kiirustablood, ohutust parandab transpordiameti hinnangul ka see, et ristmik on valgustatud.
Raasiku vallavanema arvates sellest ei piisa, kuna maanteed ületavate elanike, sealhulgas laste, arv järjest kasvab: „Aruküla keskasulast teisele poole Lagedi-Peningi maanteed Kalesi ja Igavere külla tehakse järjest uusi arendusi. Sinna kolivad lastega pered, kes hakkavad üle maantee käima Aruküla keskusesse – kooli, lasteaeda, spordiväljakutele.“