101 aastat tagasi, 2. veebruaril 1920, kirjutas Tartu rahulepingule alla ka praeguses Raasiku vallas sündinud mees.
VAINO NAPP
Perila külas Raasiku vallas, endises Peningi vallas, on sündinud kaks Eestile olulist meest. Rohkem teatakse, et Perilas on laulutaadi Gustav Ernesaksa sünnikoht. Vähem on räägitud sellest, et sealsamas Peningi vallas Perila külas, kus kuulus koorijuhtki, sündis veerand sajandit varem tulevane arst ja riigimees Mait Püümann (Püümets), kes Eesti delegatsiooni liikmena kirjutas alla Tartu rahulepingule.
Gustav Ernesaks pidas kõige humaansema elukutse esindajateks arste, põllumehi ja koorijuhte. Kui laulutaat oli viiene, võttis Mait Püümann Tartus vastu tunnistuse arstiteaduskonna lõpetamise kohta. Tähistame Eesti riigi sünnile ja arengule aluse pannud ning meid tänasesse toonud sündmuste juubeliaastapäevi. Mait Püümann Perilast osales arstitöö kõrval Esimese maailmasõja ja järgnevate aastate ülikeerulistes oludes selles protsessis kõrgel tasemel. Eesti esimesse seadusandlikku organisse, Asutavasse Kogusse, valiti 120 inimest. Tartu rahulepingule kirjutasid Eesti poolt alla viis inimest. Mõlema tähtsus on hindamatu. Mõlemal korral oli Mait Püümann peategelaste seas.
Perila küla taga põllul seisab maja, mis ehitati 1864. aastal koolimajaks. See oli aeg, mil päris koolimajade aeg alles algas. Säilinud on neist vaid üksikud, Perilas on. Auväärne maja on praegu elamu. Selle välimust pole palju muudetud ja hoone mõjub kui vabaõhumuuseumi eksponaat. Siiani pole keegi märganud tähistada paika põllukivile kinnitatud tahvliga.
1874. aastal tuli Perilasse koolmeistriks Mart Püümann. 1882. aasta 11. juulil sündis tema naisel Anna Sophia Püümannil poeg, kellele pandi nimeks Mait Johannes. Et poiss sündis koolimajas, pole kahtlust. Sel ajal ei kihutatud sellepärast Tallinnasse. Pärast poja sündi jäi pere elamise aeg Perilas lühikeseks – taas paralleel Gustav Ernesaksaga. Kooli ajaloost on teada, et järgmisel aastal oli seal uus koolmeister.
Mait Püümanni lapse- ja noorukieast pole palju teada, kuid koolis käis ta usinasti. Küllap ka töötas, miks muidu lõpetas ülikooli 31aastaselt. Kooliõpetaja paljulapselises peres jõukust olla ei saanud. Lõpetanud Tartus arstiteaduskonna 1913. aastal, sattus noor spetsialist aasta pärast sõtta. Ta võeti teenistusse Tallinna Kaitsepataljoni vanemarstina ning oli samal kohal ka Vabadussõja ajal.
Kogu elu saatis Mait Püümanni töö kõrval suur ühiskondlik aktiivsus. Tähelepanu väärib tema osalemine Tallinna autonomistide klubis, mille juht oli peagi peaministriks tõusnud Otto Strandman ja liikmed tipp-poliitikud Jüri Vilms, Juhan Kukk. Kui 1917. aasta veebruarirevolutsiooni järel oli Otto Strandman Peterburis Eesti autonoomiaseaduse loojana selle ellurakendamise juures, sai ilmsiks ka Mait Püümanni osa seaduse loomises.
1919. aastaks oli Mait Püümanni tuntus sealmaal, et ta esitati kandidaadiks Asutavasse Kogusse. Valimised toimusid 5.-7. aprillil 1919. Valiti 120 saadikut, neist 8 sünnikoht oli Harjumaal. Harju saadikuist kaks sündisid Peningi vallas. Johannes Ernesaks, meie kuulsa laulutaadi onu, valiti Asutavasse Kogusse. Tema sünnitalu Lepiku asus vähem kui kilomeetri kaugusel koolimajast. 2019. aasta 5. aprillil tähistati Raasiku vallas Mait Püümetsa ja Johannes Ernesaksa mälestust küünalde ja kõnedega sünnipaikades ning miniajalookonverentsiga Pikavere koolimajas.
Asutav Kogu kogunes esimest korda Estonia kontserdisaalis 23. aprillil 1919. Valimised oli võitnud Eesti Sotsiaaldemokraatlik Tööpartei 41 kohaga, nende seas mõlemad Perila mehed. Kogu esimeheks valiti August Rei ja valitsusjuhiks sai Otto Strandman. Asutava Kogu roll riigi ülioluliste küsimuste lahendamisel on üldteada. Kooli, kiriku, seisuste kaotamise seadused, iseseisvusdeklaratsioon ja nii edasi. Järgnevad kõige põhjapanevamad – põhiseadus ja maaseadus. Rahulepinguni jõutakse järgmise aasta alguses. Kõik toimus sõja tingimustes. 1920. aasta detsembris valiti uus, I Riigikogu. Riigikogu liige oli ka Mait Püümann.
Mait Püümanni kõrghetk võis olla Eesti delegatsiooni koosseisus Tartu rahukonverentsil. Jaan Poska delegatsiooni kuulusid veel tuntud riigimehed Ants Piip, Julius Seljamaa ja Jaan Soots. Mait Püümanni nimi oli rahulepingul kolmas.
Tartu rahu oli oluline, võib-olla otsustavgi riigi püsimajäämisel, kuid aitas lõpetada Esimese maailmasõja järgset suurt verevalamist. Jaan Poska on rääkinud, kuidas vana naine tänaval teda pisarsilmil tänas. Rahukonverentsi avaistung toimus 5. detsembril 1919. Sel päeval 2019. aastal käis Pikavere koolipere taas Mait Püümann sünnipaigas küünlaid süütamas.
Mait Püümann pühendus hiljem oma erialale, arstitööle, kuid jäi endiselt truuks ka ühiskondlikule tegevusele. Eestimeelsuse tõusulainel sai Püümannist Mait Püümets, ilmselt jäi ära ka teine eesnimi Johannes. Tema töökohaks sai Tallinna sadamaarsti kabinet. Peagi valiti ta Eesti Arstide Seltsi esimeheks.
Enim jäädvustas Mait Püümets end meie meditsiiniajaloos kooli- ja spordiarstina. Asunud kooliarsti ametikohale sai temast koolitervishoiule alusepanija. Sel ajal polnud veel tavapärane avar, õhuküllane, valge klassiruum, polnud kasvule vastavaid pinke-laudu. Mait Püümets rõhutas, et iga päev, mil laps pole õues jooksnud, mänginud, sportinud, on talle kaduma läinud. Õpetajate Lehe lugejatele olid tuttavad tema koolitervishoiualased artiklid ja nõuanded. Mait Püümetsa viimane töökoht oli Tallinna II haigla füsioteraapiaosakonna juhatajana. Ka vanaduspuhkusel olles osales ta haigla tegemistes.
1965. aasta 19. jaanuaril tuli aeg lahkuda. 83 aastat tagasi Perilas sündinud, kogu elu inimesi aidanud mees pandi mulda Metsakalmistule.