Arukülas tuleb lavale JUHAN TRUMPI jõulumuusikal lastele

2076
JUHAN TRUMP sobitas oma lauluviisid jõulujutu sisse.

Detsembris esietenduvas muusikalis „Lugu kahest ajalehepoisist“ löövad kaasa Aruküla põhikooli ja huvialakeskus Pääsulind lapsed.

Alates septembri lõpust on Arukülas ette valmistatud jõulumuusikali – helilooja ja muusikaõpetaja Juhan Trump tegi Leelo Tungla ja Urve Tinnuri luulest laulud, Pääsulinnu näiteringi juhendaja Piia Otti dramatiseeris August Kitzbergi jõulujutu ning kokku sai muusikal, mis on Aruküla põhikooli laval 12. detsembril.
Helilooja Juhan Trump sõnas, et suuri muusikaprojekte on Arukülas tehtud ka varem, kuid mitte igal aastal: „Kui on rahulikum aasta, võtab huvialakeskus aeg-ajalt midagi ette. Möödunud aastal oli Pääsulinnul juubel, anti välja plaat ja raamat ning seetõttu muusikaetenduste jaoks aega ei jäänud.“
Ta sõnas, et Arukülas on peale kasvanud uus põlvkond näitlejaid, keda on hea muusikalisse kaasata: „Pääsulinnu näitering on teinud kolm aastat Piia Otti ja Anžella Veelmaa juhendamisel tublit tööd.“
Lavastuse peaosi täidavad Pääsulinnu huvialakeskuse lapsed – ajalehepoiss on Anete Paenurm, tema ema rolli täidab Aveli Aavik, kaks sümboolset tegelast Rõõm ja Rahu on Kristofer Liedmanni ja Kris-Gregor Kruusi mängida.
Jõulumuusikalis lööb kaasa umbes poolsada noort muusikut ja näitlejat – lisaks näiteringile Pääsulinnu orkester ja Aruküla põhikooli koorid, kes laulavad Juhan Trumbi kirjutatud jõululaule: „Aruküla põhikooli saal on muusikali tegemiseks hea – lava kõrguste vahe on piisav. Orkester on põrandal ega varja vaadet. Koor istub astmetel ning tõuseb püsti, kui on vaja laulda.“
Helilooja lausus, et muusikalis osaleb projektorkester: „Lapsed on hõivatud, teeme proove nädalavahetustel. Regulaarselt kooskäivat orkestrit Pääsulinnus pole.“
Kuna on lapsi, kes käivad mitmes kollektiivis, tegi Juhan Trump valiku: „Ütlesin, et peaks eelistama pillimängu, sest neid on vähem.“
Juhan Trump sõnas, et jõululaulukesed olid tal valmis juba paar aastat tagasi: „Leelo Tungal annab regulaarselt välja luulekogusid, Urve Tinnuriga suhtlesin meilitsi ning sain sõnad otse temalt. Urve Tinnuri laulud on veidi sügavama sisuga kui tavalised jõululaulukesed ja sobivad paremini suurematele. Tahtsime, et ka lavastus oleks midagi tõsisemat, kui lihtsalt kuused ja jänesed.“
Jõululoo lavastas Piia Otti: „Leidsin loo paar aastat tagasi internetist, kui otsisin näiteringi jaoks materjali. Salvestasin selle ning lugu jäi ootele. Kevadel, kui Juhan Trump tegi pärast Cipollino etendust ettepaneku koostööd teha, teadsin kohe, et  lugu sobib. See jäi silma, sest mulle meeldib kõik, mida saab iseloomustada sõnaga vana, teiseks kannab see lugu hoolimise ja märkamise sõnumit ning iseloomustab jõuluaega imedeajana, mitte kommertsliku pühana.“
Lavastaja ütles, et näiteringis on lapsi üsna palju, seega tuleb teha proove kahe grupina: „Käime koos kaks korda nädalas, mõni agaram käib ka mõlemal korral. Oleme õppinud tükki kahes osas, novembri lõpus hakkame kogu grupiga proove tegema, et lavastus kokku sulatada. Siis jäävad veel suured proovid koos muusikakollektiividega.“
Ta lisas, et iga väike roll on terviku sündimiseks oluline: „Oleme seda lastele alati õpetanud ning see töötab nii hästi, et ükskord oli raskusi peaosalise leidmisega, sest kõik tahtsid mängida tähtsaid kõrvalosasid. Lapsed on aga väga töökad ja tublid, uues jõulumuusikalis tuleb olustik rohkem sõnadeta välja mängida.“

Eelmine artikkelAruküla poiss EIK ERIK SIKK kirjutas hittlaulu Balti jaamast
Järgmine artikkelRaasiku linetantsijad käivad võistlemas välismaal