„Suvenaabrite“ salvestus käis Valklas lausvihmas

1335
Saate võitis Sipoo koor ja sai auhinnaks Maalehe aastatellimuse. Sipoo volikogu esimees CHRISTEL LILJESTRÖM hoiab käes kingitust – pilti Seaküla Simsoni laevaskulptuurist.

Kuusalu ja Sipoo kooriga ülesvõetud laulusaade on ETVs eetris 30. juulil.

Saatesarjade „Laulge kaasa“ ja „Lauluga maale“ saatejuht, nüüdse „Suvenaabrid“ kaastoimetaja Reet Linna tõdes Valkla randa ülesseatud võtteplatsil Sõnumitoojale, et nii hullu ilma on salvestusel olnud vähestel kordadel. Aastaid tagasi oli võttepäeval Narvas lausvihm ja möödunud suvel jäädi hullusti vihma kätte Haaslava vallas.
Laupäeval, 18. juunil vihm aina tihenes Valklas, kuid väljakuulutatud algusajal kella 16 paiku pandi kaamerad käima. Saatetiim jagas esinejatele ja publikule vihmakeebid, kaamerad ja mikrofonid olid pakitud kilesse.
Reet Linna teatas kõigepealt rahvale, et laulusaatega ollakse Kuusalu vallas kolmandat korda. „Laulge kaasa“ salvestati Kuusalus rahvamaja ees, publikut oli väga palju. „Lauluga maale“ saated tehti paar suve tagasi Kolga-Aabla rannas, ka seal oli rahvarohke.
Seda et „Suvenaabrite“ üks rahvusvaheline saade võiks olla Kuusalu valla ja Soome sõprusvalla Sipoo kooriga, pakkus saategrupile ETV elusaadete peatoimetaja Ulvi Pihel, kes on aastaid suvitanud Kuusalu vallas. Ka tänavune võtteperiood algas rahvusvahelise saatega – Mõisaküla ja Ruhja koori kohtumisel oli Gerli Padari kõrval teise saatejuhi ja lauljana Lauris Reiniks Lätist.
Kuusalu valda esindas „Suvenaabrites“ kergemuusikakoor Hea Tuju Esmaspäev, mida juhendab Kai Peterson. Sipoost tuli Sibbo Vokalensemble koos dirigendi Jessica Langiga. Sipoo kooriga oli kaasas vallavolikogu esimees Christel Liljeström. Teda võttis Valklas vastu Kuusalu vallavolikogu esimees Enn Kirsman. Pärast salvestust oli mõlemal kooril ja sõprusvaldade juhtidel puhkekeskuse Valka Rand restoranis ühine õhtusöök. Kooride toitlustamise ja sipookate ööbimise eest Valklas tasub Kuusalu vald.
Kahe valla sõprussuhted on kestnud alates 1992. aastast. Sipoo volikogu esimees Christel Liljeström kommenteeris, et Kuusalu valla kutse tulla saatesse võeti kohe rõõmuga vastu.
Sibbo Vokalensemble juht Jessica Lang kinnitas samuti, et saatesse tulekus ei tekkinud kahtlustki: „Olime kahel korral Kuusalu vallas esinemas käinud. Telesaates ei ole me ka Soomes varem olnud. Valklas sadas ja oli külm, aga näitasime Soome sisu – et oleme siin kohal ja teeme ära.“
Sipoo koor on rootsikeelne, kuid lauldakse ka teistes keeltes, saates esitati „Saaremaa valssi“ soome- ja eestikeelsena. Salvestusel laulsid sipookad teisigi eestikeelseid laule kaasa.
„Suvenaabrites“ võistlevad kahe naabervalla koorid lisaks laulmisele ka mälumängus, kumbki esitab teisele küsimusi oma piirkonna kohta. Sipoo koor tahtis teada näiteks, mis loomaga nende valda saab seostada ja mitu rootsikeelset koori on nende vallas. Kuusalu koor küsis, kui pikk on Kuusalu valla rannajoon, kas Sipoo vallakeskus on Helsingi keskusest lähemal või kaugemal kui Kuusalu vallakeskus Tallinna keskusest, millised Euroopa riigid on pindalalt Kuusalu vallast väiksemad. Vastused saab teada saatest. Rohkem punkte kogus Sipoo koor koos Gerli Padariga.
Saates jagatakse vastastikku kingitusi. Sipoo volikogu esimees kinkis Kuusalu koorile pildi Seaküla Simsoni tehtud laevaskulptuurist, mis asub vallakeskuses Nikkiläs. Kuusalu koori vastukink oli hea tuju pakikesed – Remedia toodangut, küünal, Kuusalu triibuseeliku mustriga torusall.
Produtsent Valdur Sepp tunnustas publikut, et kehva ilmaga tuldi kaasa elama ja laulma, saade sai üles võetud. Palju oli vaatajate seas Valkla rahvast.
Saade valmib koostöös põllumajandusministeeriumiga. Kuusalu valla tutvustamiseks käisid saatejuhid ministeeriumi soovitusel filmimas alevikes ja külades vee- ning kanalisatsioonirajatisi. Filmiti ka Kiiu torni juures, Viinistul, mitmel pool mujal.

Eelmine artikkelAnija vallavanem käis Salos valdade sõprussuhteid uuendamas
Järgmine artikkelRaasikul taotletakse riigilt aiamaade jaoks maad