Anija vallavalitsus korraldas riigihanke 5 valda hõlmava Kõrvemaa Rattaringi jaoks jalgrataste laenutusjaamade ostmiseks koos paigaldusega. Hanke võitis OÜ Bikeep, 9 laenutusjaama maksavad 96 036 eurot. Jalgrataste laenutusjaamad tulevad Kehra ja Aegviidu raudteejaama, Alavere noortekeskuse ja Anija mõisa juurde ning nelja naabervalda: Raasiku valda Aruküla ja Raasiku raudteepeatuste, Kuusalu valda Porki söögikoha, Jõelähtme valda Kostivere mõisa ning Kose valda Kose ujula juurde. Kõigi laenutusjaamade paigaldamise tähtaeg on 31. mai.
Kõrvemaa Rattaring hakkab pakkuma võimalust kohalikel elanikel ja turistidel laenutada neist 9 kohast jalgratas, sellega piirkonnas ringi sõita ning tagastada ratas ükskõik millisesse neist üheksast laenutuspunktist. Jalgrataste rentimine toimub kontaktivabalt, mobiilirakenduse abil, ratta kasutaja registreerib end telefoninumbri alusel ning sõidu eest tasutakse krediitkaardiga.
„Hinnastus ei ole veel lõplikult paigas. Tõenäoliselt hakkab tasu sõidu eest sõltuma sellest, kui kaua ratast kasutatakse,“ ütles Anija valla arendusjuht Meeli Kuul.
Ta lisas, et jalgrattaid on võimalik laenutada-tagastada ööpäevaringselt ning mobiilirakenduse kaudu saab eelnevalt kontrollida, kas sobivas laenutuskohas on vaba ratast. Rakenduse kaudu on võimalik endale ka sihtjaamas broneerida vaba parkimiskoht.
Igasse rendijaama paigaldatakse 10 rattakohta, Kehrasse 15 kohta. Kolm rattakohta igas jaamas jäävad vabaks, kuna kasutaja ei pea ratast viima tagasi samasse punkti, kust selle võttis. Rattakohti luuakse kokku 95, ringluses hakkab olema 68 jalgratast.
Rataste ostmiseks ei ole leping veel sõlmitud. Meeli Kuuli sõnul on ettevõttel, kellega paar aastat tagasi Kõrvemaa Rattaringi projekti kirjutades koostööd tehti, tarneraskused ning tuli otsida uut tarnijat: „Seoses koroonaviiruse levikuga on hakatud eriti Aasias ostma väga palju jalgrattaid, et mitte sõita ühistranspordis. Kui nõudlus spordivahendite järele on praegu väga suur, siis spetsiaalselt rendiks toodetud rataste valik pole väga lai.“
Kõrvemaa Rattaringi rendiratasteks sobivad rattad peavad tema sõnul olema ilmastikukindlad, kuna hakkavad seisma katusteta jaamades, tugevast terasest raamiga, kolmekäigulised ehk võimalikult lihtsa käiguvahetussüsteemiga, et poleks väljaulatuvaid kergesti purunevaid osi. Võimalikult lihtsalt reguleeritava istme ja juhtrauaga, universaalse raamiga ning rehvidega, millega saab sõita asfaldil ja kruusateel.
Anija vallavanema Riivo Noore sõnul on, järgmisena kavas koostöös SAga Eesti Terviserajad või OÜga Navicup kavandada rattamatkajate jaoks võimalikud matkamarsruudid.
„Loodame, et 1. juunist on Kõrvemaa Rattaring täielikult töövalmis,“ lausus Meeli Kuul.
Riigi Tugiteenuste Keskus eraldas Anija valla projektile „Kõrvemaa Rattaring – ühiskasutuses oleva transporditaristu“ rajamine maakondade arengustrateegiate elluviimise toetusmeetmest (MATA) möödunud aastal 130 700 eurot, koos projektis hõlmatud viie omavalitsuse omaosalusega on kogumaksumuseks arvestatud 228 000 eurot.