Lastest peaosalisi mängivad Kuusalu kooli näiteringi noored, täiskasvanuid paljud Kuusalu vallaga seotud näitlejad.
Leppisime augustis 2019 režissöör Rasmus Merivooga kokku, et teeme Sõnumitoojasse loo, kuidas Kuusalu alevikus asuvast vanast puumajast ja aiast Soodla tee 6 sai filmistuudio – seal hakati üles võtma mängufilmi „Kratt“. Ent viimasel hetkel mõtles võttegrupp ümber, sest kohale toodi hulk tehnikat ning sellele ei soovitud laiemalt tähelepanu juhtida.
Filmielu ja -melu käis Kuusalus Soodla teel mullu hilissügiseni ja filmiti ka sel suvel. Filmirahvast liikus sealkandis päeval ja sageli ka öösiti. Filmistuudiona kasutuses olnud maja kõrval krundil asub režisööri kodumaja, võttegrupi rahvast jagus mõlemale poole.
„Meil on head naabrid, probleeme nendega polnud. Kuigi teinekord lasime filmimaja õues tossu, tegime valgussõud, osadele naabritele paistis valgus magamistoa aknast sisse,“ sõnas Rasmus Merivoo.
Kui paar aastat tagasi tekkis võimalus teha filmiks varasem krati-idee, jäi just tühjaks naabermaja, mis sobis võttekohaks. Pärijad lubasid kasutada võttepaviljonina.
„Krati mõte oli mul olnud aastaid. Ühed Kuusalu lapsed, kellega plaanisin seda filmi, olid juba suureks saanud. Nüüd vaatasin oma lapsi, et käes on õige aeg koos nendega film ära teha. Filmikooli ajal ütles õppejõud Jüri Sillart, kui filmitegijaks tahate saada, peate valima kas filmi või pere. Mina sain korraga,“ lisas ta.
Noortefilmis „Kratt“ mängivad lastest peaosalisi ta tütar Nora Merivoo, kes õpib Kuusalu kooli 5. klassis, ja poeg Harri Merivoo, kes on 3. klassi õpilane. Osades on veel 6. klassi õpilane Eliise Tekko, kes käib koolis Vändras, kuid on jätkuvalt Kuusalu näiteringis, ja Roland Treima Kuusalu kooli 8. klassist. Sel suvel võeti osatäitjatena juurde Kuusalu õpilased Mark ja Arman Alaverdian.
Tegevus toimub alevikus nimega Muusalu, mis on väiksem koht kui Kuusalu. Lühitutvustuses kirjeldatakse: „Vanemad viivad nutisõltlastest lapsed maale vanaema juurde päriseluga tutvuma. Lapsed ei viitsi tööd teha ja meisterdavad krati. Elu alevis võtab uued tuurid.“
Rasmus Merivoo: „Selles filmis on väga palju Kuusalu inimesi, maju ja kohti. Filmisime veel Kolgas ja muudes paikades. Võib öelda, et enamik 46 võttepäevast töötasime Kuusalu vallas, paar võttepäeva oli mujal. Filmis on mu sõpru ja sugulasi, ka vanaema ja vana-isa, õde, isa, ema.“
Enamik näitlejaid on samuti seotud Kuusalu vallaga: Mari Lill Andineemelt, Ivo Uukkivi ja Mari-Liis Lill Pärispealt, Paul Laasik Kolgakülast, Marek Tammets Pudisoolt, Emil Rutiku Uurist, Rolf Põhjala Kuusalust. Veel mängivad Jan Uuspõld, Venno Loosaar, Juhan Rodrik, Alo Kurvits.
Režissöör kiitis, et võttegrupist kujunes tore tiim, kuhu oli kaasatud veelgi kohalikke tegijaid. Grimeerija oli Aale Kiigske, Kristin Kalamees kopeeris ülesvõetud materjali ja monteeris filmi. Noori näitlejaid õpetas Rasmus Merivoo ema Saima Kallionsivu – Kuusalu kooli näiteringi juhendaja. Abilisi oli teisigi. Rahaliselt toetas filmi Eesti Filmi Instituut.
SAIMA KALLIONSIVU eeltöö lastega
Saima Kallionsivu jutustas, et sai stsenaariumi võtete algusest palju varem, lastega hakkas harjutama juulis. Tegi enda kodust näitelaagri, lugesid lastega tekste, mängisid stseene läbi suurema ja väiksema emotsiooniga.
„Et filmida, on vaja, et lastel oleksid tekstid peas, rollid selged. Siis ei lähe võtete ajal aega kaotsi, noor keskendub stseeni tegevusele ega pea sõnadele pingsalt mõtlema. Kui poleks eeltööd teinud, oleks neil olnud päris raske. Olin võtete ajal noorte juures, tuletasin neile meelde. Teatris harjutad ja harjutad, kui jõuad lavale, siis teed, nagu tuleb. Filmis aina püüad paremini ja paremini, võetakse üles ka eri nurga alt. Päevad olid pikad ja väsitavad, aga lapsed harjusid.“
Ta kõneles, et meeleolu oli filmivõtete ajal rahulik ja heatahtlik, režissöör hoidis üleval rõõmsat tuju, oskas võtta pingeid maha.“
Ka grimeerija Aale Kiigske tunnustas: „Oli mõnusalt loominguline õhkkond, lahendused sündisid koostöös. Ootan põnevusega filmi, mis tõotab tulla väga teistsugune.“
Produtsent Tõnu Hiielaid: „Filmis on vahva kompott Kuusalust, on inimesi ja tuttavaid kohti nii heas kui halvas.“