
„Tuleb välja, et kõige menukam raamat on see, mida pole veel loetud,“ ütles Anija mõisa tegevjuht Janne Kallakmaa pühapäeval, 1. novembril Anija mõisa härrastemaja saalis.
Ta tunnistas, et nii suurt rahvahulka ei osanud oodata – Juhan Maiste raamatu „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg“ esitlusele tulnud inimesed ei mahtunud pärast renoveerimist tunduvalt suuremaks ehitatud saali ära.
Janne Kallakmaa rõõmustas, et tänu Juhan Maiste ja tema meeskonna suurele tööle on nüüd võimalik tutvustada Anija mõisa ka ajalooraamatu kaudu.
Kehras sündinud kunstiajaloolane Juhan Maiste meenutas, et Anija mõisaraamatu tegemine tuli esmakordselt jutuks aasta tagasi, kui koos arhitekt Mart Kesküla ja restauraator Mati Raaliga arutati mõisa restaureerimisega seonduvat. Tagantjärele nimetas ta Janne Kallakmaa ettepaneku vastuvõtmist hulljulgeks sammuks, kuid Anija mõisast raamatu kirjutamist seikluseks, mille kaudu õppis tundma nii endale ühe lähedase paiga ajalugu kui ka iseennast. Äsja ilmunud teos on tema sõnul oluliselt rohkem kui ühe piirkonna lugu: „Jutustades Anija mõisast ja maast selle ümber, on möödapääsmatu näha laiemat tausta, kõike seda, mis toimus samal ajal Eestis ja selle piiride taga.“

Raamatus, kus on kõrvuti nii mõisa- kui talurahvakultuur, on koos inglise-, saksa-, soome- ja venekeelse kokkuvõttega rohkem kui 400 lehekülge ning üle 300 foto. Juhan Maiste rääkis, et raamatus on ajaloolised faktid, mida on Anija mõisa kohta kogutud väga palju. Lisaks faktiline fantaasia – milline on Eesti elu olnud, kuidas seda on aastasadade jooksul kujundatud ja kelleks oleme saanud. Ning ka koos kujundaja Peeter Lauritsaga loodud värvigamma.
„On küsitud, kas see raamat pole ehk liiga paks, liiga suur ühe mõisa jaoks. Soovitan seda lugeda, et veenduda – ei ole,“ lausus Juhan Maiste.
Raamatul on kaasautor, Kehra muuseumi juht Anne Oruaas, kes kirjutas ülevaate Anija koolist ja seltsielust: „Kui Janne ja Juhan mulle ettepaneku tegid, olin nii hämmingus, et ei osanud ei öelda. See oli minu jaoks suur au. Julgesin vastu võtta, sest olin sel teemal teinud mõne ettekande, kirjutanud kohalikule lehele artikleid, mõnel konverentsil esinenud. Kooliajalugu ei ole minu jaoks võõras, olen Forseliuse seltsi liige peaaegu selle algusest peale.“
Ta avaldas lootust, et sai oma ülevaatega raamatusse jäädvustada suure töö, mida tegid Anija Muinsuskaitse Seltsi juht Milvi Schmeidt ja Anija koolijuhataja Tiiu Trisberg. Endise eesti keele õpetajana soovitas Anne Oruaas Anija mõisa raamatut kõigil lugeda: „See on tõesti väga huvitav. Võibolla keegi kirjanikest leiab sellest inspiratsiooni ja kirjutab romaani mõnest tegelasest, kes on siin mõisas toimetanud. See on seda väärt materjal.“
Anija mõisa ajalooteose tiraaž on 800, väljaandmist toetasid Euroopa Regionaalarengu Fond, Eesti Kultuurkapital, Anija vallavalitsus ja eraisikud, kelle nimed on raamatus kirjas. Toetasid ka kõik teised, kes ostsid Anija mõisa taasavamisel pileti.
Raamatut „Anija mõisa ajalugu. Aadel ja talupoeg“ saab osta vaid Anija mõisast. Hind on 40 eurot.