Kõige kehvema hinnangu sai uuringus vallasisene ühistransport.
Sotsiaal- ja turu-uuringute firma Saar Poll viis käesoleval suvel Anija valla elanike seas läbi 410 vastajaga uuringu, mille eesmärk oli saada ülevaade hinnangutest oma koduvallale ja vaadata, mis on võrreldes 2017. aasta kevadel toimunud uuringuga muutunud.
Väitega, et Anija vald areneb õiges suunas, nõustus rohkemal või vähemal määral 74 protsenti elanikest. Uuringu kokkuvõttes nenditi, et hinnang ei ole ajas muutunud ja ka suuri erisusi vastajarühmade lõikes ei ole.
Abivallavanem Enn Pung osutas ühele valdkonnale, mis on läinud märksa paremaks: 2017. aastal ei meeldinud 15 protsendile vastanutest teede halb olukord, tänavuses uuringus osutas teede kehvale seisule 5 protsenti vastajatest. Ta lisas, et valla eelarvest on teede korrastamisele ka rohkem panustatud.
Soovitakse paremat vallasisest ühistransporti
Eri valdkondade teenustest on vastajad kõige rohkem rahul raamatukogude, rongiliiklusühendusega Tallinnaga ja perearsti teenustega. Kõige kehvema hinnangu sai vallasisene ühistransport.
Uuringule vastajad olid jagatud nelja piirkonda: Põhja-Anija, Kehra linn, Kesk-Ida, Lõuna-Anija. Vajakajäämist vallasiseses ühis–transpordis tõstatasid kõige rohkem Lõuna-Anija inimesed, kes elavad üheksas külas.
Enn Pung rõhutas, et vallavalitsus peab tagama õpilaste sõidutamise bussidega piirkonna koolidesse Kehrasse, Aegviitu ja Alaverre, selleks kasutatakse ka riikliku ühistranspordi toetust. Et ühistransport ulatuks ka valla kaugematesse nurkadesse, peaks riiklik toetus tema sõnul kümnekordistuma, vallale käib uute bussiliinide käimapanek ja rahastamine üle jõu.
Abivallavanem tõi kahjumi tootja näitena Aegviidu-Pillapalu-Soodla-Tallinna bussiliini, mis tuli sulgeda: „Kord nädalas, teisipäeviti oleme korraldanud bussisõidu Vooselt ja Vetlast Kehrasse ja tagasi. Inimesed saavad käia perearsti vastuvõtul, teha sisseoste, ajada olulisi toiminguid. Härmakosust ja Pillapalust käib buss Kehrasse teisipäeviti ja reedeti.”
Puudulikuks hinnati ka ettevõtluskeskkonda.
Väljavõte vastustest: väga vähesed võimalused tööstuse valdkonnas ettevõtlusega tegeleda soovijale. Puuduvad rendipinnad, ei arendata tööstusparke.
Enn Pung rääkis, et ettevõtjad on küsinud, kas suuremates keskustes leidub renditavaid lao- või bürooruume: „Ettevõtjad on valda teretulnud, aga rendiruumide pakkumine või nende loomine pole vallavalitsuse prioriteet.”
Jätkuvalt ei ole elanikud rahul enda võimalustega mõjutada valla arenguid. Enn Pung osutas, et rahvast on kaasatud kogu valla jaoks oluliste küsimuste aruteludesse, ta tõi näiteks Kehra keskala korrastamise ja Kõrvemaa polügooni.
„Inimesed, kes tahavad olla valla elu asjaajamisega kursis, on sellega alati kursis. Tundub, et küllaltki palju on passiivsust, aga kui midagi on pahasti või märgatakse tegematajätmisi, siis näidatakse kohe näpuga vallavalitsuse suunas, puudusi võimendatakse ka sotsiaalmeedias,” ütles abivallavanem.
Kehra puhul tuuakse jätkuvalt esile paberivabriku mõju – spetsiifilist lõhna, ent ka vajakajäämisi linnaruumi heakorras.
Enn Pung ütles, et maine kujundamine on pikaajaline protsess: „Aastatetagust seisakut pole võimalik mõne aastaga muuta.”
Kodukandi kool on oluline
Kaks kolmandikku vastajatest pidas valla eeliseks, et nende laps käiks kohalikus koolis. Ülejäänud kolmandik jagunes omakorda pooleks – 17 protsenti vastanutest leidsid, et pigem võiks kool olla Tallinnas ja 18 protsendil seisukoht selles küsimuses puudus. Võrreldes varasema uuringuga on kohalike koolide eelistus kolme aasta vältel veidi kasvanud ja Tallinna koolide oma langenud.
Enn Pung sõnas, et noorte perede maapiirkonda elama asumise üks motiveerijaid on kindlasti kooli lähedus elupaigale: „Valdade ühinedes jätkuvad investeeringud nii Aegviidu kui ka Alavere koolidesse.”
Uuringu põhjal on vallaelanike kodukandi truudus suurenenud. Pool vallaelanikest kinnitas, et võtavad osa valla kogukonna tegemistest. Õhtuti veedab enda sõnul enamiku oma vabast ajast Anija vallas 89 protsenti ja nädalavahetustel 83 protsenti vastanuist. 81 protsenti vastajatest kasutab ka enamikke eluks vajalikke teenuseid (kauplus, arst jne) kodukandis.
Ajaleht Sõnumitooja on uuringu põhjal endiselt arvestatava lugejaskonnaga. Kolmandik elanikest on enda sõnul lugenud viimase aasta jooksul enam-vähem kõiki numbreid ja 23 protsenti vastajatest umbes pooli numbreid. Sõnumitoojat ei loe üldse jätkuvalt 14 protsenti vastanutest.
Varem neli korda aastas, käesoleval aastal ühe korra ilmunud venekeelse Sõnumitooja lugejaskond on vähenenud. Enn Pung selgitas, et tõenäoliselt on sellise suundumuse üks põhjusi nooremate inimeste keeleoskus, nad leiavad vajalikku infot eesti keeles.
Seekord olid küsitlusele vastajate seas 18aastased ja vanemad elanikud, eelmise uuringu valimis olid ka 15–17aastased vallaelanikud.