
Esmaspäeval, 14. juunil möödus 80 aastat 1941. aasta juuniküüditamisest. Sel puhul toimunud mälestusmiitingul Raasiku raudteejaama juures tutvustas rahvamaja juhataja Helle Vaga koos koduloolase Vaino Napiga koostatud raamatut „Graniiti raiutud mälestused“.
Raamatus on Vaino Napi koostatud lühiülevaade kahest 1940ndatel toimunud suurküüditamisest ning selle ohvrite, lihtsate eesti inimeste mälestused, mida on jagatud viimase 10 aasta jooksul mälestuspäeval Raasiku raudteejaama juures. Mõni inimene jõudsid oma loo ise kirja panna, mõnel tegid seda lapsed, lapselapsed või teised lähedased. Oma küüditamise lugu jagavad raamatus Anne Eenpalu, Malle Randmäe ja Hilda Maire Rebane. Oma ema Laine Puusepa loo kirjutas üles tütar Helju Kadakas. Helga ja Udo Otsa küüditamise lood kirjutas tütar Mare Tammerand, oma vanemate Ellen ja Harald Ferdinand Käbi lood tütar Mare Budreviciene ning Jaan Väljaku loo tütretütar Marianne Põld. Raamatu viimane lugu on küüditamisest pääsenud Salme Kuuskmannist, kirja pani ristitütar Tiina Rühka. Anija vallast pärit Salme Kuuskmann ja ta peigmees olid 14. juunil 1941, ajal, kui küüditajad neid kodudest taga otsisid, Harju-Jaani kirikus oma laulatusel.
Üks lugu on raamatus anonüümne. „Pidin seda inimest kaua keelitama, et saaksime tema mälestusi ühel möödunud leinapäevadest tutvustada. Ta ei olnud seda nõus ise esitama, sellepärast lugesin ette mina. Ka raamatusse lubas selle panna vaid ilma tema nimeta,“ selgitas Helle Vaga.
Ta rääkis, et on leinapäeva mälestusüritust Raasikul organiseerinud üle kümne aasta, kui on töötanud rahvamaja juhina: „Minu pere ei ole küüditamises kannatanud. Et toimunust päriselt aru saada, hakkasin kümmekond aastat tagasi otsima inimesi, kes tuleksid leinapäeval oma lugu jutustama. Kui kuulsin, mida kõike nad on pidanud üle elama, tekkis mõte hakata neid lugusid koguma. Igaks aastaks leidsin kellegi, kes tuli enda või lähedaste üleelatut meenutama. Oli ka mitu inimest, kes sellest keeldusid, sest kartsid, et äkki tulevad venelased tagasi.“
Kirjapandud lood hoidis Helle Vaga alles: „Eelmisel aastal mõtlesin, et need on ainult vähestele räägitud lood, sest mälestusmiitingutel on enamasti mõnikümmend inimest, mis võivad kaduda, kui mind enam pole.“
Seetõttu otsustas ta juuniküüditamise 80. ja Raasiku mälestuskivi 30. aastapäevaks selle juures esitatud mälestused raamatuna välja anda: „Vaino Napp koostas ülevaatliku osa küüditamise kohta, mina koondasin mälestused ja otsisin juurde fotod.“
Raamatu trükiarv on 300, väljaandmine läks maksma ligi 2000 eurot. 500 euroga toetas Kultuurkapitali Harju ekspertgrupp, sama paljuga Raasiku vald ning Raasiku Rahvahariduse Selts. Helle Vaga soovib „Graniiti raiutud mälestused“ kinkida kõigile, kelle enda või lähedaste lood on selles kirjas, müüma neid ei hakata. Kel soov raamat saada, tuleb küsida rahvamajast.
Mälestusüritusel said raamatu kõik osalenud. Seal võtsid sõna Harju-Jaani kirikuõpetaja Jaan Nuga, Raasiku vallavanem Andre Sepp ja koduloolane Vaino Napp. Fred Rõigas laulis isamaalisi laule, Helle Vaga tutvustas äsja ilmunud mälestusteraamatut. 30 aastat tagasi juuniküüditamise ohvrite mälestuseks toonase vallavanema Toivo Veenre algatusel püstitatud kivi ette pandi pärgi ja süüdati küünlad.
Kehras, Kuusalus, Loksal
Kehra raudteejaama juures toimunud juuniküüditamise mälestushetkel esines laulu-
klubi Helin, kõnelesid kiriku-õpetaja Jaan Nuga, Anija vallavanem Riivo Noor ja 1949. aastal Siberisse küüditatu, Anija valla aukodanik Tiiu Trisberg. Riigikogu vabadusvõitlejate ja represseeritute toetusrühma esimees Anti Poolamets rääkis küüditatud lastest ning pani südamele, et kirjutataks üles enda või lähedastelt ja teistelt kuuldud mälestusi küüditamise kohta. Riivo Noor ja MTÜ Kehra Raudteejaam juht Anne Oruaas asetasid küüditatute mälestuskivi juurde pärjad, süüdati küünlad.
Kehra mälestuskivi ümbrus sai 14. juuniks uue kujunduse. Poolteist aastat tagasi Kehra kesklinna kohta tehtud ideekorje üks ettepanek oli korrastada küüditatute mälestuskivi ümbrus, mis märjal ajal oli väga porine. Mälestuskivi sai betoonaluse, pandi uus kiviparkett, paigaldati kaks uut pinki, nende kõrvale prügiurnid, tehti haljastus. Tööd telliti OÜ-lt Katkera, maksma läksid 13 958 eurot.
Kuusalu vallavanem Terje Kraanvelt asetas leinapäeval pärja Kuusalu kalmistule represseeritute mälestusmärgi juurde ning süütas mälestusküünla. Kaitseliidu Kuusalu kompanii pealik Peeter Paenurm sõnas, et 80 aasta eest toimunud tragöödia sai juhtuda seetõttu, et inimelul ei olnud väärtust. Ta kutsus üles väärtustama iga inimest ning rõhutas, et peame tegema kõik enesest oleneva, et juhtunu ei korduks. Mälestusküünla süütasid ka Kuusalu keskkooli direktor Kristi Tarik ning naiskodukaitsjad. Küünal süüdati ka represseeritute mälestusmärgi juures, kus kõneles Murtud Rukkilille Ühingu esimees Enno Uibo.
Mälestusüritusel Loksal kirikuaias pidas kõne linnapea Värner Lootsmann, kohal olid ka noored kotkad ja kodutütred, asetati pärg ja süüdati küünlad.