Raasiku vallavolikogu võttis 15. augustil vastu otsuse mitte algatada kohaliku omavalitsuse eriplaneeringut (KOVEP) ja keskkonnamõju strateegilise hindamise (KSH) koostamist valla territooriumile tuulepargi rajamiseks.
Esimene „EI“ veebruaris
Eelmisel sügisel esitas Vindr Baltic OÜ Raasiku vallavalitsusele taotluse algatada kohaliku omavalitsuse eriplaneering ja sellega seotud keskkonnamõjude strateegiline hindamine, et rajada Raasiku valda tuulepark. Taotluses oli ka kavandatava tuulepargi asukoht, see on Raasiku valla lõunapoolne ala, hõlmab peamiselt Härma ja Mallavere külasid.
Veebruariks, kui eriplaneeringu algatamine oli Raasiku vallavolikogu päevakorras, oli tuulepargi rajamisest huvitatud kolm ettevõtet. Vallavalitsus toetas kogu valla territooriumi hõlmava eriplaneeringu algatamist ning tegi volikogule ettepaneku võtta vastu sellekohane protokolliline otsus. Planeeringute spetsialist Krista Erg-Scacchetti selgitas toona, eriplaneeringu algatamine ei tähenda, et Raasiku valda kindlasti mõni tuulepark tehakse või et seda lubatakse teha piirkonda, kuhu eriplaneeringu taotleja on soovinud. Eriplaneering annab vastuse, kas üldse ja kuhu on võimalik tuuleparke teha.
Volikogu enamus oli eriplaneeringu algatamisele vastu. Põhjendati, et tuulepark ei lähe kokku valla missiooni ja visiooniga tagada ning suurendada elanike heaolu ja arendada Raasiku vallast kõrgelt hinnatud elukeskkonnaga omavalitsus. Vallavalitsusele tehti ülesandeks koostada volikogule otsuse eelnõu tuulepargi eriplaneeringu algatamisest keeldumise kohta.
Kirjavahetused ja koosolekud
Eriplaneeringu algatamisest keeldumise otsuse eelnõu esimene versioon valmis märtsi alguses. Selles põhjendati eelkõige, et KOVEP jäetakse algatamata, sest algatamine on vastuolus valla arengueesmärkidega, üldplaneeringu ja arengukavaga.
Enne volikogule esitamist saatis vallavalitsus eelnõu eriplaneeringu algatamisest huvitatud ettevõtetele ning palus selle kohta arvamust. Märtsi lõpuks saatsid oma vastuväited kaks ettevõtet.
Eurowind Energy OÜ vastuses oli, et Raasiku valla üldplaneering ei välista tuuleenergia arendamist, vaid julgustab läbi viima KOVEP menetlust ning alles pärast asukoha eelvaliku etapis läbiviidavaid uuringuid ja analüüse on võimalik otsustada, kas tuulepargi rajamine valla territooriumile võiks olla vastuolus avalike huvide ja valla strateegiliste eesmärkidega. Arendaja leidis, et praegu soovib volikogu ilma avalikkust kaasamata välistada tuuleparkide igasugune kavandamine.
Vindr Baltic OÜ vastas, et vallavolikogu ei ole üldse kaalunud tuuleparkide rajamisest huvitatud isikute ja maaomanike õigusi ega riiklikku huvi energiamajandus ümber korraldada, et Harju maakonna-planeering ega Raasiku valla üldplaneering välista sobiva asukoha leidmisel tuulepargi rajamist valla territooriumile ning tuulepargi rajamine on kooskõlas Raasiku valla arengukava eesmärkidega.
Avalikkuse kaasamiseks korraldas vallavalitsus maikuus Aruküla rahvamajas infotundi, kuhu tuulepargi rajamisest huvitatud ettevõtted kutsuti oma plaane tutvustama ja küsimustele vastama. Arendajaist olid kohal Vindr Baltic OÜ esindajad ning peale vallavalitsuse ja ettevõtte esindajate osalesid koosolekul 9 vallakodanikku. Sõnumitoojas kirjutas infotunnis kõneldust 24. mai lehes.
Vallavalitsus küsis eriplaneeringu algatamisest keelduva otsuse eelnõu kohta ka õiguslikku hinnangut. LEADELL Pilv Advokaadibüroo 8. juunil antud hinnangus öeldakse, et eriplaneeringu algatamata jätmine toob kindlasti kaasa vaidlusi, kuna planeerimisseaduses nimetamata algatamise jätmise aluseid ei eksisteeri (seadus ütleb, et KOVEP ja KSH-d ei algatata eelkõige, kui see on ilmselgelt vastuolus üldplaneeringuga, on ilmne, et selle elluviimine tulevikus ei ole võimalik, selleks on muu ülekaalukal avalikul huvil põhinev põhjus või planeeringu koostamise korraldaja eelarves puuduvad selleks vahendid ja huvitatud isik kulusid ei kanna – toim). Küll aga saab seda advokaatide hinnangul põhjendada menetluse ebaotstarbekusega, kuna tuulepargi rajamine ei ole kooskõlas Raasiku valla ruumilise planeerimise põhimõtetega.
21. juulil saatis vallavalitsus arendajatele volikogu otsuse täiendatud eelnõu. Sellele vastas Vindr Baltic, kes jäi oma varasemate seisukohtade juurde – KOVEP ja KSH koostamise algatamata jätmine ei ole põhjendatud. Vastuses on muuhulgas: „Vallavolikogul ei ole õigust oma suva järgi otsustada nii-öelda kohaliku elu korraldava küsimusena, mida saab või ei saa valla territooriumil teha kui seadus võimaldab maaomanikele või tuulepargi arendamisest huvitatud isikutele vastavalt realiseerida omandiõigust või õigust tegeleda ettevõtlusega. Need põhiseadusest tulenevad õigused võivad olla piiratud üksnes objektiivse ülekaaluka avaliku huviga, mitte subjektiivse volikogu liikmete arvamusega.“
Vallavolikogu planeeringute- ja keskkonnakomisjoni 1. augustil toimunud koosolekul otsustati soovitada volikogul algatada valla territooriumile tuulepargi rajamiseks kohaliku omavalitsuse eriplaneering ja keskkonnamõju strateegiline hindamine. Koosolekul kõlasid põhjendused, et taastuvenergiat on vaja ning kui see on põhjalikult kaalutud ja planeeritud, on tuulepargist kasu nii külale, vallale kui riigile. Samas toodi välja, et planeeritava koha puhul on tegu rohevõrgustiku tuumalaga ning rohepöörde käigus ei tohiks rohevõrgustikku ohvriks tuua.
Külaesindajate pöördumine
Nädal enne volikogu 15. augusti istungit saatsid Pikavere ja Mallavere külavanem Andres Kallaste, kes on ka Raasiku vallavolikogu liige, ja külaseltsi juhatuse liige Tõnu Suurkuusk vallavolikogu esimehele ja vallavanemale pöördumise. Nad teatasid, et Mallavere ja Pikavere elanikud ei ole nõus tuulepargi rajamisega Mallavere küla territooriumile ning palusid volikogul sellega arvestada.
Külade esindajad kirjutasid, et külaelanikke ei ole protsessi kaasatud. Ka nemad on seda meelt, et tuuleparkide rajamine ei ole kooskõlas Raasiku valla arengukavaga, mis peab tähtsaks valla üldise asustusstruktuuri säilitamist ja edasiarendamist, võimaldab elada traditsioonilises maakodus looduse keskel.
Veel tõdeti pöördumises, et tuuleparkide rajamine vähendab maaomanike maakasutusvabadust ja võimalusi, rikub küla maastikuilmet ja kultuuripärandit, ohustab külaelanike tervist ja heaolu, kuna tuulikute töötamine tekitab müra, infraheli ja elektromagnetvälju, ning tuuleparkide rajamine kahjustab looduskeskkonda ja elurikkust.
Volikogu meelt ei muutnud
Vallavolikogu istungil otsuse eelnõud tutvustanud haldus- ja ehitusosakonna juhataja Riina Rand ütles, et eriplaneeringu algatamine on vastuolus valla arengueesmärkidega, üldplaneeringu ja arengukavaga, kus on viidatud elanike heaolule ja heale elukeskkonnale ning tuuleparkide ehitamine ei anna sellele lisandväärtust. Ta lisas, et kavandatava eriplaneeringu ala hõlmab Mallavere ja Härma külasid ning Perila lõunapoolset osa, mis on rohevõrgustiku tugiala. Samas märkis vallavalitsuse esindaja, kui eriplaneeringust huvitatud isikud pöörduvad kohtusse, ei saa otsuses kindel olla, kuna pole antud võimalust täiendavate uuringute jaoks.
Istungil osalenud Mario Raestik Vindr Baltic OÜst kõneles, et on volikogu komisjonis kahel korral teemat selgitanud ja mõlemal korral on komisjon pidanud eriplaneeringu algatamist põhjendatuks.
„Eriplaneeringu algatamine on vajalik selleks, et teada saada, kas Raasiku vallas on tuuleparkide alasid ja kas siin vallas on üldse võimalik tuuleenergiat arendada,“ sõnas ta.
Andre Sepp tõdes, et kogukonnas on tekkinud pinge – kui volikogu eriplaneeringu algatab, siis on üsna kindel, et tuulepark tuleb. Sama meelt olid ka Kadi Tammaru ja Ivar Vilberg. Ivar Vilberg arvas veel, et juba algatatud planeeringut on hiljem märksa raskem peatada.
Vindr Balticu esindaja selgitas, et selle üle, kas tuulepark Raasiku valda tehakse, volikogu praegu ei otsusta, eriplaneeringu algatamise otsus võimaldab tegema hakata keskkonnamõjude strateegilist hindamist. Ta lisas, et uuringute tulemusena võib selguda, et ühtegi tuuleparki ei tule Raasiku, Kose ega Anija valda, küll aga võib tulla näiteks Türi valda. Enne kui see volikokku otsustamiseks läheb, on vähemalt kaks rahvaarutelu, lausus Mario Raestik.
„Täna palun ainult – andke luba, et me saaksime uuringuid teha,“ ütles ta. „Võibolla ei tule meie arengutest ühtegi tuuleparki. Aga et sellest aru saada, ei tohiks volikogu liikmed öelda, et ei tule, kui ei ole tehtud ühtegi uuringut.“
Lauri Betlem märkis, et arendaja ühest küljest ütleb, et ei tahaks vallale lisakoormust, samas toob välja võimaluse kohtusse pöörduda ning mainib ka, et vallavolikogu liikmetel ei ole õigust eriplaneeringu algatamata jätmise otsust langetada: „Aga vabandust, kellel siis veel on õigust otsuseid langetada, kui mitte demokraatlikult valitud vallavolikogul? Meie olemegi need, kes otsustavad, mis siin vallas toimub ja mis mitte.“
Eelnõud Raasiku valla territooriumile tuulepargi rajamiseks eriplaneeringut ja keskkonnamõju strateegilise hindamise koostamist mitte algatada toetasid volikogu 13 liiget, vastu olid 4 liiget.
Otsuses on muuhulgas öeldud, et Raasiku vald on energiajulgeoleku tagamiseks maapiirkondade maastike väärtuste säilimise ja linnustiku osas juba olulisi kompromisse teinud – viimastel aastatel panustanud taastuvenergia eesmärkide täitmisesse ulatuslike päikeseparkide rajamise lubamisega – ning vallal ei ole soovi ega vajadust allesjäänud looduslike alade ilmet ja toimimist suurte tehnorajatistega rikkuda. Tuuakse välja, et nii päikeseparkidel kui tuulikutel on negatiivne mõju linnustikule, Mallavere ja Härma külade põhjapoolsed osad, kuhu tuuleparki kavandati, on üldplaneeringu järgi valdavalt väärtuslikud põllumajandusmaad.
„Vallavolikogu on seisukohal, et tuulepargi KOVEP algatamine oleks vastuolus avaliku huviga, Raasiku valla strateegiliste eesmärkidega. /…/ Olenemata asukohast Raasiku valla piires, tuulepargi rajamine ei muudaks olemasolevat ruumi kvaliteetsemaks, looduslikumaks ega inimlähedasemaks. Tuulepargi rajamine ei suurendaks kodutunnet, turvatunnet ega maal elamise tunnet ega suurendaks rohevõrgustiku sidusust, metsade ja põldude sihipärast kasutamist,“ on volikogu 7 lehekülje pikkuses otsuses.