Raasiku vallavolikogu valis teisipäeval, 3. oktoobril uueks vallavanemaks ainsana üles seatud Toomas Teeväli. Tema poolt anti salajasel hääletusel 14 häält, istungil osalesid volikogu 16 liiget.
Vallavanema kohale üks kandidaat
Enne vallavanema valimist selgitas vallasekretär Gunnar Nuuma, et vastavalt Raasiku valla põhimäärusele esitatakse vallavanema kandidaadid kirjalikult, kandidaadid saavad end tutvustada ning volikogu igal liikmel on võimalik esitada neile üks küsimus.
Kodukoha Valimisliidu nimel seadis Avo Möls vallavanema kandidaadiks Toomas Teeväli. Rohkem kandidaate ei esitatud.
Toomas Teeväli rääkis, et on sündinud Haapsalus, pärast esimest eluaastat kolis Raasikule, sest isale pakuti seal tööd. Praegu elab Viimsi vallas. Ta on lõpetanud Raasiku kooli, Tallinna Ehitus-Mehaanikatehnikumi ja Tartu Ülikooli majandusteaduskonna ning töötanud peamiselt hotellinduses.
„Olen ehitanud üles kaks hotelli ja olnud pikka aega eraettevõtluses,“ lausus ta.
Raasiku vallavanemaks kandideerimist põhjendas Toomas Teeväli sellega, et tõenäoliselt jätkub ta elu Raasikul. Kuna viimatine töökoht koondati, sest hotellikett sai uued omanikud, ei plaani ta senisel alal jätkata: „Arvestades Covidi-aega, mil oli kolm aastat väga suurt pinget ja väga palju negatiivsust, ei ole mul praegu soovi hotellindusega tegeleda. Kuna Raasiku vald on mulle kodune, tulen ilmselt siia tagasi, võibolla esimese asjana kirjutangi end Raasikule sisse. Mu eesmärk on arendada valda ja teha teenuseid paremaks.“
Toomas Teeväli lisas, et püüab valda juhtida nii, et kõik tegevused oleksid analüüsitud. Ta märkis ka, et loodab heale koostööle volikoguga.
Küsimused-vastused
Ivar Vilberg küsis, millisena näeb Toomas Teeväli Raasiku valla arengut, kas peaks püüdma järele heal majanduslikul järjel niinimetatud kuldse ringi valdadele, kus on palju elanikke ja teenused hästi kättesaadavad, või võiks jääda kuldsest ringist väljapoole ja loota sellele, et valla majanduslik olukord hakkab laabuma.
„Arvan, et kindlasti võiksime kuuluda kuldsesse ringi. Me ei peaks olema kõige kuldsem ja ilmselt niipea ka ei ole, aga lõpptulemusena saab kõiki asju arendada ikkagi raha eest,“ vastas Toomas Teeväli.
Ta lisas, et esmatähtis on lõpule viia pooleliolevad tööd, ning pole vahet, kes on vallavanem, raha on vallal ikka sama palju, küsimus on selle mõistlikus jagamises.
Tiina Rühka soovis teada, milline on Toomas Teeväli arvates Raasiku valla potentsiaal – kas peaks jätkama iseseisvana või liituma mõne naabervallaga.
„Mina arvan, et vallal on potentsiaali olla ka iseseisvalt tugev,“ sõnas vallavanema kandidaat.
Andre Sepp küsis, kuna vallavanema kandidaadi esitas üks valimisliit, kuidas näeb ta koostööd ülejäänud volikoguga.
Toomas Teeväli märkis, et sõnadesse koalitsioon ja opositsioon on juba vastuolu sisse kirjutatud. Ta arvas, volikogu peaks leidma kõiges ühise keele, ning kinnitas, et töötab hea meelega volikoguga koos: „Ma väga loodan volikogule. Mida paremini teeb volikogu tööd, seda parem on vallaelu.“
Salajasel hääletusel toetas Toomas Teeväli vallavanemaks valimist istungil osalenud 16st volikoguliikmest 14. Uus vallavanem tänas usalduse eest ning sõnas, et see paneb talle päris suure pinge, samas näitab, et volikogu on ühtne.
Toomas Teeväli asub vallavanema ametisse 16. oktoobril. Seni jätkab vallavanema ülesannetes vallavalitsuse liige Ants Kivimäe, kes on vallavanema kohuseid täitnud alates 16. septembrist. Eelmine vallavanem, pärast 2021. aasta valimisi ametisse valitud Raul Siem teatas 12. septembril volikogu istungil oma tagasiastumisest, tema viimane tööpäev vallavanemana oli 15. septembril.
Raasiku 17liikmelise vallavolikogu koalitsiooni kuuluvad Kodukoha Valimisliit, kellel on 7 kohta, ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), kellel on 2 kohta. 7 kohta on opositsioonis oleval valmisliidul Raasiku Vald, volikokku kuulub ka üksikkandidaat Garina Toomingas.
Koalitsioonileppest
Eelmise aasta alguses sõlmisid Kodukoha Valimisliit ja EKRE koostööleppe Raasiku valla juhtimiseks aastatel 2021-2025. Selles on valdkondade kaupa kirjas tegevused, mis vallas nelja aasta jooksul tehakse. Lisaks oli leppes vallavolikogu ja vallavalitsuse juhtivate kohtade jaotus. Leppe järgi kuulub vallavanema koht EKREle.
Vallavolikogu esimees Maarja Sikut ütles Sõnumitoojale, et koalitsioonilepe selles osas enam ei kehti, sest vallavanema koha ei täitnud EKRE.
„Meil pole enam EKRE vallavanemat. Leppisime EKREga kokku, et teeme uue vallavanema leidmiseks konkursi. Tegime ja tulemus oli selline, et valituks ei osutunud keegi EKREst, vaid parim kandidaat,“ lausus Maarja Sikut.
Ta kinnitas, et see ei tähenda koalitsiooni lagunemist: „Kõike muud, mis leppes kirjas, soovime ikkagi ellu viia ning päris palju sellest on juba tehtud. Oleme koalitsiooniga analüüsinud ja oleme väga rahul, kui kaugel nende plaanide elluviimisega oleme. Leppisime kokku, et läheme koos edasi, pole oluline, kas selle jaoks on allkirjastatud paber või ei.“
Maarja Sikut sõnas, et nüüd on vallas suusõnaline koalitsioon ning see on varasemast palju laiapõhjalisem – lisaks senistele koalitsioonipartneritele hääletasid nende vallavanemakandidaadi poolt ka volikogu opositsiooni liikmed.