Aruküla laadal osales kuus OTT-müüjat

3906
Raasiku valla OTT liikmed PIRET PURRU-LEMETTI, MEELI TEDER ja EVE-LIIS REMMELGAS Aruküla laadal.

Laupäeval, 4. detsembril oli Aruküla rahvamajas kahetunnine laat, kus sajad ostjad said osta toidukaupa ja käsitööd otse tegijailt.

Raasiku valla OTT ehk kodanikeühendus Otse Tootjalt Tarbijale loodi lõppeva aasta alguses. Selle korraldatud ostu-müügikohtumisi on paljud Aruküla ja ümbruskonna inimesed harjunud külastama iga neljapäeva õhtul Aruküla vanas bussijaamas. Kella seitsmest laob tosinkond müüjat omatoodetud kauba tellijatele ja spontaansetele ostjatele tunnikeseks välja ning võtab vastu järgmise nädala tellimusi neilt, kel internetivõimalus selleks puudub.

Kas tasub?
Kulli küla Kuusiku talu perenaine Piret Purru-Lemetti kauples laadal eksootiliste kanade munadega: „See šokolaadi värvi on Prantsuse maransi muna, arancana muneb siniseid ja rohelisi, Belgia sulisjalgse kääbuse muna on aga vaid tollise läbimõõduga. Ega need kanad mul äritegemiseks ole, rohkem hobiks. Aga ilus on panna pühade ajal kirjud erineva suurusega munad lauale, pole värvida vaja.“

Mallavere külas asuva Lillevälja talu perenaine Niina Mihelson oli müügilauale toonud hoidised, mis panid mitmeid laadalisi kulmu kergitama – tomat ja viinamarjakobarad ühes purgis.

„Väga hea kompott, minu enda retsept, “ kiitis perenaine. „Veel on mul seened, kurgid, väiksed teravad piprad. Tõime ka kana ja pekingi broilerpardi ning küüliku külmutatud lihakeha, jõulukalkunite tellimusi enam vastu ei saa võtta. Tundub, et part ja küülik on inimestele liiga kõrge hinnaga. Kuid mis teha, eluspart maksab 250, see siin 300 krooni. Kas­va­ta­da, vi­ta­mii­ne ja toi­tu an­da on ju ka va­ja, küü­li­kuid on tar­vis li­saks toit­mi­se­le mit­meid kor­di vakt­si­nee­ri­da.
Ka­na kas­va­tad pool­teist aas­tat ja saad siis 30 kroo­ni. Sel­le­ga po­le või­ma­lik end ela­ta­da, ei ta­su ära.“

Raasiku valla OTT juhatuse liige, Kiviloo külavanem Eve-Liis Remmelgas on Vana-Sepa talu pidaja ja võtab samuti vastu tellimusi küülikute lihakehadele ning kitsepiimast tehtud sõirale ja kohupiimale. Laadale oli ta toonud omakasvatatud kõrvitsad.

Värske kaup ka kaugemalt
Otse Arukülast olid laadal esindatud veel Heldy Tederi valmistatud kindad ning Kairit Ausmehe porgandi-, liha-, jõululeivad ja vilditooted. Kairit Ausmees sõnas, et käib OTT müükidel eelkõige suhtlemise, mitte elatise teenimise pärast.

Raasiku OTT looja ja koordinaator Meeli Teder esindas Aruküla laadapäeval ka teiste valdade tootjaid: „Ideaal olekski see, et väiketootja saaks tegeleda ainult tootmisega ega peaks mõtlema müügile. Seepärast suhtlen koordinaatorina klientuuriga ja toon nendeni ka Saaremaa Pihtla veskite täisterajahu ja Kehtna-Nurmest Rey lihatööstuse kaupa. Poes meil neid saada ei ole või on kallimad.“

Kohila vallas Pahklas asuvast Camphilli vaimupuudega inimeste külast oli laupäevasele laadale toodud juustu ja mesilasvahaküünlaid, Jõelähtme valla Saha küla Valgesoo talu pererahvas Jaana ja Alar Sepp müüsid samuti mesilasvahast küünlaid, omatehtud leiba ja käsitööseepe. Nende loodud Ökosepad OÜ plaanib tegevusala veelgi laiendada ja siis oleks peremehe sõnul väga tervitatav, kui OTT-liikumine aitaks lisaks Raasikule teistes valdades oma kaupa otse müümas käia. Üle Eesti laienev OTT annaks ka Raasiku ja Kuusalu valla seni vaid oma kandi väljamüükidel käinud talunikele võimaluse kaugemale jõuda.

Raasiku vald oli teine omavalitsus Kuusalu valla järel, kus tekkis OTT-ühendus, kolmas on olemas Rae vallas Peetri külas, samasse valda on see plaanis luua ka Jüris. Eve-Liis Remmelgas loodab, et peatselt saab OTT alguse ka Raasiku alevikus, sest nõudlust ja huvilisi on.

Eelmine artikkelVikipalu külas põles alajaam
Järgmine artikkelReedeöine torm jättis paljud külad elektrita ja inimesed lumevangi