Raasiku valla haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Karin Möllits, kui palju on vallas sotsiaalvaldkonna töötajaid ja millega nad tegelevad?
„Osakonnas on kaks sotsiaaltööspetsialisti ametikohta. Lota Aadla tegeleb erivajaduste ja puudega inimestega. Teine sotsiaaltööspetsialist, kelle peamine töö on kõik sotsiaaltoetustega seonduv ja hooldaja määramised, on puudu, seda tööd teen mina. Lastekaitsespetsialist on Anu Nõlve, veebruaris peaks tööle tulema ka perede ja ennetustööspetsialist, kes hakkab korraldab ennetustööd ja tööd peredega. Hoolduskoordinaator Maarika Grau korraldab koduhooldusõdede tööd ja vajadusel asendab neid. Osalise koormusega koduhooldusõdesid on neli: Aide Lember, Kaie Leesment, Monika Kannelmäe ja Piret Runtal. Veel on meil üks töölepingu ja kolm käsunduslepinguga osalise koormusega tugiisikut.“
Kui paljude inimestega tuleb sotsiaaltöötajail tegeleda?
„Lastekaitse vaateväljas on 20-30 peret. Toimetulekutoetuse taotlejaid on iga kuu 9-13, lisaks 22 puudega inimeste hooldajat, kellele maksame samuti toetust. Inimestel, kes sellega ise hakkama ei saa, aitame täita töötukassa jaoks töövõimehindamise taotlusi. Neid tuleb teha keskmisel 4-5 kuus, vahel ka rohkem, ühe taotluse vormistamiseks kulub umbes poolteist tundi. Peale selle aitame vanaduspensionäridel teha puudetaotlusi, needki võtavad palju aega. Taotlusi saab täita ka internetis, kuid enamasti pole neil inimestel digivõimekust ja millegipärast ei taha mõned, et paneme nende dokumendi vallavalitsuse arvuti ID-lugejasse. Seetõttu on lihtsam neid taotlusi vormistada paberil.
Suuname inimesi ka hooldekodusse, selleks tuleb käia nende hooldusvajadust hindamas. Veel aitame piiratud teovõimega inimeste esindamiseks eestkosteid taotleda ja aruandeid täita. Kui inimesel lähedasi pole, on kohus määranud valla tema eestkostjaks. Praegu on Raasiku valla eestkostel kaks täisealist ja kolm last.
Meil on aastas kokkupuude umbes 500 inimesega, kes saavad toetusi, vajavad hooldekodusse paigutamist või nõustamist.“
Kui palju kulub Raasiku valla eelarvest sotsiaalvaldkonnale ja kui palju maksate sotsiaaltoetusteks?
„Möödunud aastal oli vallaeelarves sotsiaalse kaitse eelarve kokku 679 394 eurot, käesoleva aasta eelarve projektis on 834 709 eurot.
Toetusi maksime vallaeelarvest eelmisel aastal 99 347, 2024. aastaks on esialgses eelarveprojektis arvestatud 100 000 eurot. Võrreldes eelmise aastaga ei ole toetuste osas muudatusi kavandatud.“
Kellele ja kuidas toetuste määramine käib?
„Lisaks riiklikele matuse- ja toimetulekutoetusele ning hooldekodutoetusele on Raasiku vallas kehtestatud kümmekond eri liiki toetust. Osad neist ei sõltu sissetulekutest, osad tulenevad inimese erivajadusest, osad sõltuvad pere sissetulekust. Sissetulekust sõltuvaid sotsiaaltoetusi makstakse leibkonna netosissetulekut arvestades nende hädavajalike kulute katmiseks, mida riiklike toetuste ja teenustega ei hüvitata. Sissetulekust sõltuvad meil toetused lastega peredele, tervisetoetus, eluasemekulude toetus ja muude erakorraliste kulutuste hüvitamine. Neid toetusi võivad saada pered, kellel jääb pärast eluasemekulude tasumist raha alla toimetulekupiiri. Raasiku valla kohalik toimetulekupiir on mitu aastat olnud sama, kuid meil on kavas toetuste süsteem üle vaadata. Seni on toimetulekupiir perekonna esimese liikme kohta 300, alaealiste laste kohta 360 ning pere iga järgneva liikme kohta 240 eurot.
Kõik toetused kinnitatakse vallavalitsuses. Varem vaatas taotlusi läbi ja tegi vallavalitsusele ettepaneku toetuste määramise kohta sotsiaalkomisjon, praegu haridus- ja sotsiaalosakonna ametnikud. Toimetulekutoetuse puhul näitab arvestus, kas ja kui palju on inimesel õigus toetust saada. Teiste toetuste puhul on praegu kogu vastutus sotsiaaltöötaja peal. Et vastutust jagada, soovime uuesti luua sotsiaalkomisjoni. Laiapõhjalisema komisjoniga arutades selguvad inimeste abivajadused paremini – sotsiaalkomisjoni kuulusid ka perearstid ja apteeker.
Toetuse soovijate hulgas on alati ka neid, kes seda ei saa. Peamised põhjused on olnud, et inimese või pere sissetulekud on suuremad, kui toetuse saamiseks lubatud või pole pere kõik liikmed registreeritud Raasiku valda. Üks põhjus on ka, et meie vallas pole toetust, mille jaoks seda taotletakse. Näiteks küsitakse sageli ravimitoetust, aga seda meil enam aastaid ei ole, sest riik juba toetab retseptiravimite ostu. Ka küttepuudetoetust Raasiku vallas ei ole juba mitu aastat.
Inimesest on väga kahju, kui sissetulek on olnud napilt suurem, kui toitulekutoetuse saamiseks ette nähtud. Oleme siis sotsiaaltöötajatena ikka aidanud ja mõnikord abivajajale ka enda raha eest süüa ostnud.“
Koduhooldusteenuse laienemisest Raasiku vallas, et pakute ka isikuhooldust, ning teenuste tasuliseks muutumisest kirjutasime ülemöödunud Sõnumitoojas. Kui palju on vallas inimesi, kes praegu koduteenust kasutavad?
„Neid on kümmekond, kel on taotlus tehtud ja dokumendid vormistatud. Mõni neist vajab koduhooldusõe abi üks kord, mõni viis korda nädalas. Kui palju on veel soovijaid, on vara öelda. Pärast teenuse tasuliseks muutumist, arvasid mõned, et proovivad ise hakkama saada. Kui on selgunud, et ka naabrinaine ei ole nõus pidevalt niisama aitama, on mõni ikkagi koduteenust soovinud.“
Kuidas on korraldatud sotsiaaltransport Raasiku vallas?
„Siiani on inimesi linna arsti juurde või ID-kaarti taotlema sõidutanud koduhooldusõed. Teenus maksab väljaspool valda 20 senti kilomeeter, lisaks 3 eurot ootetund. Plaanime hinda tõsta ja leida teenuse osutamiseks koostööpartneri, sest praegu kulub nendeks sõitudeks liiga palju meie töötajate aega ning mõne inimese puhul on see justkui mugavusteenus – kasutatakse valda ära, et oma lähedased ei peaks neid sõidutama.
Aktiivset kasutust on leidnud ka koostööpartneritega toimiv meditsiiniline transport neile, keda mõne terviseprobleemi tõttu tavalises sõiduautos sõidutada ei saa.“
Kas ja mida sotsiaaltöövallas veel teete või soovite teha?
„Alati on soov hädasolijaid rohkem aidata. Mitte küll kõigile raha külvata, vaid toetada neid, kes seda tõesti vajavad. Paljusid saame aidata selle kaudu, et meile tuuakse nii laste kui täiskasvanute korralikke riideid, jalanõusid, mänguasju, nõusid, voodipesu. Oleme korraldanud inimeste toetamiseks ka kampaaniaid ja heategevuslikke aktsioone.
Suur osa sotsiaaltööst on nõustamine ja kuulamine. Ka meie juures käivad sageli inimesed oma muredest rääkimas, teavad, et saavad meid usaldada.“
Raasiku valla sotsiaaltöötajad
Haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja Karin Möllits, tel 5556 7128.
Sotsiaaltööspetsialist (erivajadustega inimesed) Lota Aadla, tel 5554 1805.
Hoolduskoordinaator Maarika Grau, tel 5886 4141.
Lastekaitsespetsialist Anu Nõlve, tel 5378 7802.
Täpsemad kontaktandmed leiab Raasiku valla kodulehelt.