
Raamatust „Kõik teed viivad Rätlasse“ saab teada ka, kuidas olid Raasiku valla väikese külaga seotud laulja GEORG OTS ja kirjanik VLADIMIR BEEKMANN.
Ülemöödunud neljapäeval, 25. juulil esitleti Pikavere mõisakoolis raamatut „Kõik teed viivad Rätlasse“. Rätla küla rohkem kui 700aastase ajaloo pani kirja Raasiku valla aukodanik Vaino Napp, kellelt ilmunud paarikümne raamatu seas on mitu kodukandi küladest.
Rätla-raamatu idee autor on külavanem Õnnela Metsaorg. Ta rääkis, et küla esimese ajalooseminari jaoks oli harrastusajaloolane Valdo Praust otsinud arhiividest Rätla kohta väga palju põnevat infot, fotosid ja kaarte.
„Koostasime nende põhjal neli infostendi, kuid neile mahtus vähe. Ka kodulehelt ei pruugi info olla kõigile kättesaadav ja koduleht võib kaduda. See, mis on raamatus, on püsiv,“ selgitas külavanem.
Tal kulus mitu aastat veenmist, enne kui Vaino Napp nõustus raamatu kirjutamisega. Miks Pikavere, Perila, Kiviloo ja teiste külade raamatute autor seda Rätla kohta teha ei tahtnud, põhjendas autor sellega, et ei tunne Rätlat hästi.
„Aga mul oli kaks aastat aega selle mõttega harjuda ja ju oli sisimas ka soov kirjutada,“ sõnas Vaino Napp, kes mullu kevadel, pärast pool päeva Rätla külas jalutamist andis nõusoleku raamatu koostamiseks.
Enamasti on ta oma raamatuid kirjutanud pikkadel pimedatel sügis- ja talveõhtutel. Möödunud suvel käis Rätlas ringi ja kogus materjali, augustis alustas kirjutamist ja jõuludeks oli käsikiri valmis. Raamatu trükkimiseks tuli oodata kohaliku omaalgatuse programmi kevadvooru – sealt sai Rätla Külaselts raamatu väljaandmiseks 2385 eurot toetust.
Arhiivimaterjalid ja eakate külaelanike meenutused
„Kõik teed viivad Rätlasse“ on ülesehituselt sarnane Vaino Napilt varem ilmunud raamatutega Perila, Kiviloo ja Pikavere küladest: „Hakkan vanast ajaloost pihta, annan ülevaate piirkonnast 13. sajandil ning jõuan lõpuks välja tänapäeva.“
Autor sõnas, et Rätla ajalugu on päris palju põimunud naaberküla Perila ajalooga – kui Perila, Kiviloo ja Pikavere olid omaette mõisad, siis Rätla oli valdavalt Perila kõrvalmõis, neil oli pikka aega sama omanik, seetõttu ka palju ühist ajalugu.
„Lisaks mõisale, mis on mu omaette huvi, käsitlen põhjalikumalt Rätlas tegutsenud tellisetehast. Väga oluline on ka, et Rätlast läks läbi Tallinn-Tartu maantee talitee,“ lausus ta.

Autor kiitis, et suur abi raamatu koostamisel oli Valdo Prausti ettekannetest Rätla ajalooseminaridel: „Valdo Praust on küla vanemat ajalugu, eriti teede ajalugu, väga põhjalikult uurinud. Kuulasin teda kõrv kikkis ja tegin märkmeid. Sain kasutada ka küla välistendide materjale.“
Möödunud sügisel külastas Vaino Napp raamatu jaoks infot kogudes Rätla küla kolme üle 90aastast elanikku: „Kõik nad olid väga toredad ja nende meenutused vahvad.“
Üks, kelle meenutusi saab raamatust lugeda, on Rätlas sündinud-kasvanud Ilse Roop, kes hiljem elas Kiviloos: „Kahjuks suri ta juuli alguses ega saanudki raamatut näha, kuid jõudis mulle rääkida lahedaid lugusid oma lapsepõlvest.“
Teine, kelle mälestusi Vaino Napp raamatus kasutab, on Rätla põliselanik Valve Palmipuu: „Tema isa oli vabadussõjas võitlemise eest saanud Rätlasse talukoha. Valve mäletas sõda ja ka kuulsat Perila-Kiviloo lahingut. Ta oli siis 10aastane, meenutas, kuidas venelased taganesid üle põllu Kiviloost Peningi poole ja sakslased neid Perila Veskimäelt tulistasid. Oli tohutult laipu, ka nende õuevärava ja aida taga olid surnud sõdurid. Õhtupimeduses saatis ema Valve midagi keldrist tooma, kuid ta ei julgenud, sest keldri ukse ees oli surnu. Ema öelnud, et surnut pole vaja karta, elavaid peab kartma.“
Kaupo Ploomipuu, kes jagas samuti raamatu jaoks oma meenutusi, ei ole Rätla põliselanik, kuid võttis sealt naise, Valve Palmipuu ühe õdedest, ning ostis koduks Rätlas tühjana seisnud maja.
Vaino Napp: „Rätlas oli juba mõisa ajal kuulus tellisevabrik, mis töötas ka pärast mõisate likvideerimist edasi. Juba mõisa ajal vabrikus meistrina töötanud Aleksander Põldman ehk Sass sai Eesti Vabariigi ajal, kui mõisad jagati taludeks, tellisevabriku omale ja tegi seal telliskive edasi. Selle mehe talu Kaupo Ploomipuu ostiski. Tema kodu juures on siiani tellisetehase varemed. Kaupolt kuulsin lugusid nii tehase kui meistri kohta. Nagu vanasti ikka – meistrid olid väga targad, samas ka krutskimehed. Ka Rätla tellisemeister olevat teinud kõiksugu tükke. Vanas eas valmistas enda jaoks surnukirstu, see oli tal pööningul. Kolhoosiajal oli brigadir läinud Sassi otsima, naine ütles, et mine vaata pööningule. Brigadir oli pööningule läinud ja nägi, et Sass on kirstus. Soojal suveajal oli ta käinud kirstus magamas.“
GEORG OTS noorukina Rätlas
Vaino Napp kirjutab raamatus ka kahe tuntud mehe seostest Rätla külaga. Üks neist on kirjanik Vladimir Beekmann, kelle juured ulatuvad Rätlasse.
„Ka Palmipuud kandsid varem nime Beekmann, nad olid kirjanikuga lähisugulased, kuid nende isa eestistas 1930ndatel nime Palmipuuks,“ kõneles Vaino Napp.
Veel kuulsam mees, laulja Georg Ots, suvitas teismelise poisina Rätlas isa onupoja Jüri Otsa juures. Jüri Ots oli vabadussõjas Eesti lennuväe ülem ja saanud selle eest Rätlasse asundustalu. Vaino Napp kuulis seda, et kuulus laulja on olnud Rätla külaga seotud, esmakordselt aastaid tagasi Pikavere kooli õpilastelt, kui tehti koduloolisi uurimistöid: „Nüüd kinnitas seda ka Valve Palmipuu. Ta mäletas, kuidas noor Georg Ots sõitis külas hobusega ja vedas sugulase talu piima Perila mõisas asunud meiereisse. Kuna vankris oli ruumi, võttis möödaminnes ka nende talu piima vankri peale. Oli olnud suur ja tugev poiss, piimatünnid lendasid viuh ja viuh vankrisse.“
Veel mäletavad Rätla vanimad elanikud, et noorele Georg Otsale meeldis üks naabrite põllul kasvanud puu, mille ladvas käinud ta laulmas.
Need lood oleksid raamatust peaaegu välja jäänud. Kevadel, kui Õnnela Metsaorg Sõnumitoojas mainis, et Georg Otsal oli Rätlas sugulasi, võttis temaga ühendust üks kunagine külaelanik, kelle arvates on see võimatu ning laulja pole Rätlas käinud. Külavanem arutas Vaino Napiga ja kuna kirjalikku tõendusmaterjali polnud, plaaniti Georg Otsa puudutav peatükk vahetult enne raamatu trükkiminekut välja võtta.
„Ma ei saanud rahu ja hakkasin otsima ning sain Genist kinnitust, et Jüri Ots oli Georg Otsale vanaonu poeg. Tal oli Rätlas asundustalu ja Georg Ots oli sellel ajal teismeline,“ rääkis Õnnela Metsaorg.
Ta võttis ühendust ka Georg Otsa tütre Mariann Randmaaga, kes ütles, et Jüri Otsa nimi on talle tuttav.
Õnnela Metsaorg: „Ta jutustas, et laulja armastas väga oma vanaema Mariat, kelle haual käis mõtisklemas ja muresid kurtmas. Tütar saatis mulle ka fotosid, kus ta oli lapsena koos oma isa Georg Otsaga. Kutsusin Mariann Randmaa ka raamatuesitlusele, ta ütles, et ei saa tulla, kuid oli kutse eest väga tänulik. Lubasin talle meie raamatu saata.“
Raamatu „Kõik teed viivad Rätlasse“ trükiarv on 250. Huvilised saavad raamatut alates septembrist Raasiku valla raamatukogudest laenutada või osta.