Raasiku vallavalitsus tänas kodanikupäeval 2022. aastal silma paistnud kodanikke, aasta sporditegijat ning noori eeskujusid.
Laupäeval, 26. novembril Aruküla rahvamajas kodanikupäeva tähistamisel osalenuid tervitas vallavanem Raul Siem. Ta rääkis, et Eesti kodaniku mõiste sai alguse 104 aastat tagasi, kui 26. novembril 1918 võttis Maanõukogu vastu määruse Eesti kodakondsuse kohta.
„Kodanikupäev on pühendatud kõigile Eesti kodanikele ja kodanikeks pürgijatele sõltumata nende rahvusest. Kodanikupäev on üleriigiline ja toetub eelkõige kohalikule identiteedile ja initsiatiivile. See on ka teabepäev – sellel päeval juhime tähelepanu kodanikutundele ja kodanikustaatusele,“ ütles vallavanem.
Ta lisas, et Raasiku vallas tunnustatakse kodanikupäeval töökaid ja teotahtelisi inimesi, kelle tegevus on olnud teistele eeskuju, neilt on kõigil midagi õppida: „Need on pühendunud inimesed, kes on kogukonnale andnud selle miski, mis teeb sellest omanäolise Raasiku valla.“
Raul Siem rõõmustas, et tänavu on tänukirja saajate hulgas väga palju noori.
Kodanikupäeval esines ansambel Lõõtsavägilased, rahvamaja parketisaalis pakuti kohvi ja kooki.
Tänukirjad
Vallavanem Raul Siem ning haridus- ja sotsiaalosakonna juhataja kohusetäitja Karin Möllits andsid kodanikupäeval üle tänukirjad ja lilleõied vallakodanikele, kes on aasta jooksul paistnud oma tegevusega silma kogukonnale oluliste tegemiste eestvedajate või pühendunud vabatahtlikena. Neid said tunnustamiseks esitada kõik soovijad.
Tiia Peensalu, Regina Randlaht, Liivi Rauts, Natalie Heinmaa ja Ester Ilmets said tänukirja pikaajalise ja südamega tehtud töö eest Aruküla koolis. Kadri Kesküla pälvis tänukirja sportimisvõimalusi rikastanud tervist edendavate projektide kirjutamise ja eestvedamise eest. Ants Kivimäed tunnustati kui MTÜ Raasiku Kodukandi Selts pikaajalist vabatahtlikku eestvedajat, Raasiku aleviku veetorni kui ajaloolise hoone säilimise eestseisjat ning Raasiku 780. aastapäevale pühendatud ürituse „Kohtuvad minevik ja tulevik“ eestvedajat. Juhan Trump pälvis tänukirja valla juubelile pühendatud lavastuse „Koju jõudmine“ ning Pääsulinnu orkestri 5. juubelikontserdi korraldamise eest.
Bussijuht Mati Palmi tänukirjal oli kirjas: „Olgu lasteaed, kool, mehed-naised või eakad, olgu teater, ekskursioon või hoopis spordivõistlus – Härma Bussiga saavad alati kõik sõidud sõidetud.“ Kristi Vader sai tänukirja kui väga tubli ja aktiivne kogukonna liige, kes on alati olemas, märkab ja hoolib Raasiku koolis ja noortekeskuses; Margit Sinik kui aktiivne vabatahtlik fotograaf, kes jäädvustab valla sündmusi ja talletab need ajalooarhiivi; Marit Neidla Peningi aktiivse külavanemana, kelle panus küla arengusse on olnud lühikese aja jooksul väga suur. Airi ja Ain Rätsep pälvisid tunnustuse KÜ Amper tubli juhtimise ja erinevate tegevuste eestvedamise eest, Aiki ja Arvo Haug selle eest, et on oma tegevustega Peningi mõisa ja küla reitingu tõstnud Eesti kaardile.
Noorte ettevõtmiste toetaja ja innustajana, noortele rahatarkuse ja väärtuste õpetamise eest tunnustati Priit Tamme. Aruküla terviseraja madalseikluspargi projekti eestvedamise ning veel mitmete valda lisaraha toonud projektide kirjutamise ja juhtimise eest pälvis tänukirja Juta Asuja. Samuti paljude projektide eestvedamise ja noorsootöösse panustamise eest tunnustati Maarja-Ly Teinot. Andra Allik sai tänukirja aktiivse panustamise eest noorte põnevatesse tegemistesse ja noortevolikogu loomise eestvedamise eest; Angela Allik noori toetava ja abistava pikaaegse panuse eest Raasiku valla noorsootöösse; Mayro Mett selle eest, et on teistele noortele tubli eeskuju, kes aitab nõrgemaid õppimises, sportimises, samuti märkimisväärsete tulemuste eest kergejõustikus ja jooksmises.
MTÜ Tuulekell juhile Margit Eerikule avaldati tänu Raasiku avatud teeaedade päeva korraldamise ja Kalesi külas Kadarpiku teatritalus suvelavastuse „Nassi Sass ja tema vend“ produtsenditöö eest. Kerli Eesmaa pälvis tänukirja kui MTÜ Perekeskus Männikäbi tubli vabatahtlik perenaine, kelle südameasi on Raasiku valda kolinud noorperede sisseelamine ja kodunemine. Kaja Arusalu tänati Aruküla poiste rahvatantsuringi juhendamise ja meeste tantsupeole viimise eest ning Ingrid Kersonit, Elle Teinot, Mari Mölsi, Alice Suurkuuske ja Karin Kaja suure panuse eest Ukraina abistamise eestvedamisel Raasiku vallas.
Sportastest pälvisid tänukirjad Maikel-Magnus Välja väga heade tulemuste eest Eesti meistrivõistlustel triatlonis, duatlonis ja talitriatlonis; Karita Raid ja Alari Ameljušenko võistlustantsu maailmakarikaetappidel väga heade tulemuste saavutamise eest ja Angelika Izosina väga heade tulemuste eest Eesti koondises lestaujumises. Andrus Rogenbaumi ja Toivo Järve tänati Aruküla noorte sportlaste väga headele tulemustele viimise eest vabariigis, Aruküla Spordiklubi järjepideva ja tulemusliku töö eest sportlaste kasvatamisel; Heret Ameljušenkot pikaaegse ja sihikindla võistlustantsu edendamise eest nii mudilaste kui täiskasvanute seas; Agur Asperk tubli töö eest noori motiveeriva võrkpallitreenerina; Kristin Karpi ägedate sporditreeningute ja ürituste korraldamise eest; Raimo Heistet spordi tubli propageerijana, kes innustab nii noori kui vanu ning Rain Soosaart kui vabatahtlikku võrkpalliaktivisti ja -edendajat Raasiku vallas.
Aasta noor eeskuju – minifirma Lindla
Tänukirja tubli loodust hoidva ja säästva projekti elluviimise eest ning tiitli aasta noor eeskuju 2022 pälvisid Raasiku põhikoolis eelmisel õppeaastal tegutsenud minifirma Lindla liikmed Kert Sinik, Rudi Kivimäe, Jandro Pärna ja Pjotr Pitšugin. Nende 8. klassi ettevõtlusõppe raames loodud 7.-9. klassi õpilaste firma ehk minifirma valmistas ja müüs lindude pesakaste ja söögimaju. Tänavu kevadel saavutas Lindla üle-eestilisel minifirmade finaalvõistlusel 3. koha ja rahvalemmiku eripreemia. Noori juhendas Marge Aasalaid.
Lindla tootis õppeaasta jooksul kokku 40 pesakasti ja üle 30 söögimaja, neid käidi müümas peamiselt laatadel Raasiku, Anija ja Kose vallas ning Tallinnas Ülemiste keskuses. Ettevõtte aastane tulu oli üle 1200 euro, sellest kasum 1100 eurot.
Praegu õpivad ettevõtlikud noormehed Raasiku kooli lõpuklassis ning minifirmat enam ei tee. Kõik pesakastid said müüdud, söögimajadest 4 on alles, need otsustati omavahel ära jagada. Noormehed lubasid, et kuigi minifirma tegevus on lõppenud, on nad valmis soovijaile pesakaste ja söögimaju ka edaspidi meisterdama.
Valla aasta noorte eeskujudena nimetasid Kert Sinik, Rudi Kivimäe, Jandro Pärna ja Pjotr Pitšugin järgmistele minifirmade tegijaile tähtsaima soovitusena: „Tiimitööd tuleb teha.“
Kuigi ka Lindla liikmete vahel tuli aeg-ajalt ette vaidlusi ja erimeelsusi, ei kasvanud need noormeeste kinnitusel kordagi tülideks, alati leiti lahendus ja jõuti kompromissile. Kõik nad on seda meelt, et tuleval aastal, kui lähevad edasi õppima gümnaasiumidesse, soovivad end proovile panna ka õpilasfirma tegemises.
Aasta sporditegija – MILEENE VARIK
Raasiku valla aasta sporditegijaks 2022 valiti võistlustantsija Mileene Varik, kes saavutas professionaalide 10-tantsu maailmameistrivõistlustel Tšehhis 4. koha, maailma karikavõistlustel Poolas esikoha standardtantsudes ja 2. koha Ladina-Ameerika tantsudes. Vallavalitsuse tänukirjaga kaasnes valla parimale sportlasele 1300 euro suurune rahaline preemia.
Aruküla põhikooli vilistlane, Tallinna Ühisgümnaasiumi abiturient Mileene Vaarik alustas tantsimisega 4aastaselt tantsuklubis Figuret, nüüd on ligi kümme aastat treeninud pealinnas tantsustuudios FLEX. Alates 2019. aastast on tema tantsupartner Artti Oskar Maasik, nende peatreener on Jörgen Kapp. Maailma karikavõistluste etappidel on tantsupaar osalenud ja poodiumikohti võitnud mitmel aastal, 10-tantsu maailmameistrivõistlustel osalesid tänavu esimest korda. 10-tantsu võistlus koosneb viiest standard- ja viiest Ladina-Ameerika tantsust, võitjate selgitamiseks liidetakse kõigi tantsude eest kohtunikelt saadud punktid.
„Meil läks väga hästi, võistlus oli üsna tasavägine, 4. koht umbes 20 paari hulgas on suur õnnestumine. Selleks sai ka väga palju tööd tehtud, nii tänavu suvel kui kõigil eelnevatel aastatel,“ ütles Mileene Varik.
Ta selgitas, et sageli pühendutakse juba nooremas eas peamiselt ühele alale – kas standard- või Ladina-Ameerika tantsudele: „Kümnetantsu võistlusel peab olema stabiilselt hea mõlemas. Ma ise naudin veidi rohkem standardtantse, kuid meeldivad ka Ladina-Ameerika tantsud, mis on väga särtsakad.“
Võistlussportlasena on Mileene Varikul treeningud iga päev: „Lähen koolist otse trenni. Nädala sees on grupitreeningud, nädalavahetustel teeme partneri ja treeneriga kolmekesi eratreeninguid.“
Koju Arukülla jõuab ta pärast koolipäeva ja treeninguid õhtuti poole kaheksa-kaheksa paiku. Ta kinnitas, et on sellega harjunud, nii on olnud aastaid ja tiheda treeningkava kõrvalt jõuab õhtuti ka õppida.
„Üllataval kombel on tantsusport mind õpingutes väga palju aidanud, õpetanud ennast tagant tõukama. Mina ju olen valinud, et soovin sellise spordialaga tegeleda, kuid ka kool on mulle väga tähtis. Ma ei lase ühel mõjutada teist, edukas olemiseks peavad mõlemal pool olema asjad korras,“ lausus Mileene Varik.
Valla aasta sporditegija tiitel oli talle ootamatu: „Sain üritusele kutse, aga ei aimanud, et see on tagamõttega. Raasiku vallas on väga palju aktiivseid inimesi, siin on imeline keskkond. Imeline on ka see, et inimesed, kes pole seotud tantsuspordiga, on märganud, kui palju on sellega vaeva nähtud. Tunnustus tuli imetoreda üllatusena.“
Kas järgmisel aastal on 10-tantsu MMi eesmärk medal?
„Näis, mis tulevik toob,“ sõnas Mileene Varik ja lisas, et ei lähe kunagi võistlema mõttega tulla esimeseks: „Oluline on alati anda endast parim, võistelda justkui endaga ja iga võistlusega ennast ületada.“