Vindr Baltic OÜ esitas Raasiku vallavalitsusele taotluse algatada kohaliku omavalitsuse eriplaneering ja sellega seotud keskkonnamõjude strateegiline hindamine, et rajada Raasiku valda tuulepark. Taotluses on näidatud ka kavandatava tuulepargi asukoht, see on Raasiku valla lõunapoolne ala, hõlmab peamiselt Härma ja Mallavere külasid.
„Eriplaneeringuid koostatakse olulise ruumilise mõjuga ehitiste kavandamisel. Tuuleparkide eriplaneeringu eesmärk on selgitada, kas Raasiku vallas on elektrituulikute rajamiseks sobilikke asukohti ning kui on, siis kus need on ning kuidas nende rajamine sinna oleks võimalik,“ ütles valla planeeringute spetsialist Krista Erg-Scacchetti.
Enne kui Raasiku vallavolikogu hakkab eriplaneeringu algatamise üle otsustama, ootab vallavalitsus teistelt tuuleparkide rajamisest huvitatutel sarnaseid taotlusi, et menetleda neid koos.
Vindr Baltic OÜ arendusjuht Mario Raestik rääkis, et maismaatuuleparkide rajamiseks loodud ettevõttel on arendus-alasid Eesti mitmetes valdades, emaettevõttel on töötavad tuulepargid Skandinaaviamaades. Ta selgitas, et tuuleparkide rajamiseks sobivate kohtade leidmisele eelneb suur analüüs, vaadatakse tuulekaarte, võimalusi elektrivõrguga liitumiseks, silmas tuleb pidada nii looduslikke kui muid piiranguid. Näiteks on üks paarikümnest piirangust, et tuulikud peavad elumajadest olema vähemalt kilomeetri kaugusel.
Mario Raestiku kinnitusel on Raasiku vallas tuuleenergia arendamiseks maaomanikega eelkokkulepped sõlmitud.
„Nendega, kes soovivad tuulikuid oma kinnistule, sõlmime hoonestusõiguse lepingu. See on maaomanikele kindlasti hea investeering, nad hakkavad nende maal tuuleenergia tootmisest saama pikaajalist tulu,“ sõnas ta.
Vindr Balticu arendusjuht lisas, et ka kohalikule omavalitsusele on tuulepark võimalik tuluallikas – tuleval suvel kehtima hakkava seaduse järgi peab tuulepargi omanik maksma kuni 1 protsendi toodetud energia müügitulust omavalitsusele, sellest pool tuleb anda taluvustasuks maaomanikele, kellest tuulik jääb kuni 2 kilomeetri kaugusele: „Kümne tuuliku puhul on 1 protsent ligikaudu 90 000 eurot aastas.“
Juhul, kui eriplaneering lubab nende soovitud asukohta tuuleparki teha, soovib Vindr Baltic Raasiku valla territooriumile tulevikus paigaldada 6 tuulikut: „Ühe tuuliku ala on umbes 1 hektar. Kui paigaldada tuulik metsaalale, võib selle all mets edasi kasvada ja metsloomad vabalt liikuda. Tuulikute kõrgus sõltub eriplaneeringust, tänapäeval paigaldatakse 150 meetri kõrguseid tuulikuid, mille laba pikkus on kuni 100 meetrit, ehk tuuliku tipukõrgus on 250 meetrit.“
Kui kõik läheb ettevõtte jaoks positiivselt – eriplaneering tuvastab, et nende kavandatud kohta Raasiku vallas saab tuulepargi rajada – kulub Mario Raestiku sõnul veel 5-6 aastat enne, kui on võimalik seal tuulikud elektrivõrku ühendada ja hakata tuuleenergiat tootma: „Keskkonnamõjude hindamiseks ja eriplaneeringu kehtestamiseni jõudmiseks kulub praeguse planeerimisseaduse kohaselt neli aastat. Seejärel tuleb Eleringil rajada võrguühendus, milleks kulub veel aasta-kaks. Eriplaneeringu tegemine on ajakulukas, sest selle käigus on vähemalt neli avalikku arutelu, mille kaudu saavad ka kohalikud elanikud arvamust avaldada.“
Kui vallavolikogu otsustab eriplaneeringu algatada, ei tähenda see valla planeeringute spetsialisti Krista Erg-Scacchetti sõnul, et Raasiku valda kindlasti mõni tuulepark tehakse või et seda lubatakse teha piirkonda, kuhu on eriplaneeringu taotleja soovinud. Sellele, kas üldse ja kuhu on tuuleparke võimalik teha, annabki vastuse eriplaneering.
„Meil ei ole väga suur vald. Kui volikogu otsustab eriplaneeringu algatada, määrame planeeringualaks ilmselt kogu valla territooriumi. Siis on näha kohad, kuhu üldse on võimalik tuuleparki teha. Kuigi suuremal osal vallast on see tõenäoliselt välistatud – näiteks kohtades, kus on kaitsealused liigid, kus asustus liiga lähedal,“ lausus Krista Erg-Scacchetti.