
„Kaitseliitlased lasevad 23. juunil püssidest kolm aupauku auavalduseks vabadussõja sangaritele,“ ütles vabadussõjas võidelnute haudade korrastamise eestvedaja Kuusalus, kaitseliitlane PEETER PAENURM.
Võidupüha, 23. juuni õhtul toimub Kuusalu kalmistul vabadussõjas langenute ausamba juures võidutule jagamine ja mälestustseremoonia ning Kaitseliidu liikmed süütavad küünlad vabadussõjas langenute ja Vabadusristi kavaleride haudadel.

Eriliseks teeb seekordse mälestusürituse asjaolu, et vabadussõja sangarite hauad on Kuusalu kalmistul korrastatud, taastatud ristidele või hauakividele on kinnitatud Vabadusristi kavaleri või vabadussõjas langenu hauatähise märk. Kokku on paigaldatud 9 märki.
Märgi algatasid 2018. aastal Kaitseliit ja Vabadussõja Ajaloo Selts koostöös Eesti sõjamuuseumi ja Vabadusvõitlejate Liiduga. Vabadusristi kavaleri hauatähise märgi keskel on käsi mõõgaga, langenute hauatähise märk on ilma käe ja mõõgata.
Vabadussõjas võidelnute haudu on Kuusalu kalmistul korrastatud Kuusalu elaniku Peeter Paenurme eestvedamisel ja koos kohalike kaitseliitlaste, naiskodukaitsjate, noorkotkaste, kodutütardega talgukorras alates aastast 2017.
Kõige keerulisem ja ka ajakulukam on olnud vabadussõja sangarite järeltulijate või kaugemalt sugulaste leidmine, et saada haudadel toimetamiseks nõusolek.
Peeter Paenurm: „Kalmistu andmebaasis pole infot, kes on hauaplatsi kasutaja, ega nende kontaktandmeid. Sain abi oma vanematelt ja tuttavatelt, kes teadsid soovitada, kelle käest võiks uurida. Kontakti olen saanud kõigi kuue Vabadusristi kavaleri sugulastega. Mõned ei teadnudki, et esivanem oli Vabadusristi kavaler, nõukogude ajal sellest ei räägitud. Samas on ka neid peresid, kes väga hästi teadsid. Vabadusristi kavaleri Otto Viidase sugulastel on alles ka tema Vabadusrist ja sellega koos antud tunnistus. Vabadusristi kavaleride sugulased elavad Kuusalu vallas, aga ka Haapsalus, Sauel, Arukülas, Soomes.“
Kokku on Kuusalu kalmistule maetud 10 sangarit, märgita on seni jäänud Sõitme külast Vaga-Otsa talust pärit Hans Blumfeldi haud, sest tema täpne hauakoht on teadmata ja sugulasi pole õnnestunud leida.
„Hauaplatsile on maetud sangari vanaisa, samanimeline Hans Blumfeld. Keegi tema haual käib lisaks kaitseliitlastele küünalt süütamas. Oleme väga tänulikud, kui võetaks meiega ühendust, saaksime rohkem infot ja ka selle haua märgistada,“ ütles Peeter Paenurm.
Ta lisas: „Teeme seda, mis on meie kohus, et hoida au sees ja pidada meeles neid, kes on meie vabaduse eest võidelnud. Meie oleme praegu tähelepanu pööranud vabadussõjas langenute ja Vabadusristi kavaleride haudade korrastamisele ja märgistamisele, kuid on ka neid, kes võitlesid, tulid sõjast tagasi, ehitasid Eestit edasi ja on maetud Kuusalu kalmistule. Meenutagem võidupühal kõiki Eesti eest võidelnuid.“
Kuusalu kihelkonnast pärit Vabadusristi kavalere ja langenuid on maetud ka Loksa kalmistule. Edaspidi võiks asuda samuti nende haudu korrastama ja märgistama, seegi on aeganõudev, esmalt tuleb leida sangarite järeltulijad või sugulased, tõdes Peeter Paenurm.
Riste ja hauakive taastas OÜ Viitna Sepad
Sangarite haual asunud kolm katkist raudristi ja ühe kivitahvli taastas OÜ Viitna Sepad sepp Kristjan Kuusik. Peeter Paenurm leidis tema kontakti Kuusalu kalmistu teadetetahvlilt. Kuusalu vallavalitsus toetas taastamist 700 euroga.
„Kristjan Kuusik taastas sümboolse hinna eest. Ka tema missioon on toetada kohalikku mälu ja pärimust, sellised raudristid kalmistutel on osa meie kultuurist,“ tunnustas Peeter Paenurm.
Kristjan Kuusik rääkis Sõnumitoojale, et esmalt tuli tal saata muinsuskaitseametisse ristide ja kivitahvli taastamise tegevuskava, tööde loa taotlus ja lõpuks ka aruanne. Kõik Eesti kalmistud on muinsuskaitse all, ilma loata selliseid korrastustöid teha ei tohi. Koostöö muinsuskaitseameti Harjumaa inspektori Ly Renteriga oli tema sõnul väga kiire ja ladus.
Kristjan Kuusik rääkis, et uusi esemeid on seppadel lihtsam teha, kui taastada vanu raud- või malmsepiseid: „Kalmistutel tõstetakse kaunid, kuid katkised raudristid sageli kõrvale, samas saaks neid korrastada ja kestavad veel sada aastat. Olen õppinud taastamise traditsioonilisi võtteid Vinni-Pajustis elanud seitsmenda põlve sepalt Hermann Metsalt. Talle väga meeldis taaskasutus ja parandas vanu raudesemeid.“
Kristjan Kuusik märkis, et Kuusalu sangarite hauaristide taastamisega sai anda omapoolse panuse nende mälestamisse.
„Mul on hea meel, et kirikuõpetaja Jaanus Jalakas on valmis koostööks ning üritame edaspidi korrastada Kuusalu kalmistu kauneid raudriste,“ lausus ta.
Kuusalu kalmistule maetud vabadussõja sangarid
Vabadussõjas langenu märk: Magnus Sak Uuri küla Aia talust, Arthur Johannes Kuuskmann Anija vallast, Aleksander Link Läänemaalt Oru vallast, Aukusti Tuominen Soomest Lapua vallast.
Vabadusristi kavaleri märk: kapral Andreas Ingelmann Kuusalu külast, kapral Voldemar Jürisson Sigula külast, kapral Joosep Sildam Suru külast, kapral August-Johannes Vao Järvamaalt, kapral Otto Viidas Anja vallast.
Tähistamata ja märgita on vabadussõjas langenud Hans Blumfeldi haud.