
Juubeli puhul etendati Arukülas ja Raasikul Juhan Trumbi seatud lavalugu „Kojujõudmine“, Arukülas oli ka raamatu „Kogukonna tegijad“ esitlus.
Laupäeval, 12. märtsil möödus kolmkümmend aastat päevast, mil Raasiku toona veel külanõukogu esimees Toivo Veenre käis pealinnas omavalitsuse staatust kaitsmas.
„Rajooni täitevkomiteest saadeti dokumendid Kadriorgu Ülemnõukogusse. Kui sinna kutsuti, ootasin koos teistega ukse taga järjekorras. Rääkisin meie vallast – territooriumist, millisel tasemel on põllumajandus, milline on sotsiaalsfäär, kuidas elu toimib ning tutvustasin põhimõtteid, mida tuleks teha, et elu areneks,“ kirjutas Toivo Veenre 2002. aastal valla 10. aastapäeva puhul Sõnumitoojas.
Ta meenutas ka, et tunnistuse Raasikule valla staatuse andmise kohta soovis üle anda Arnold Rüütel isiklikult, kuid teatega tekkinud väike segadus: „Ühel päeva öeldi: tunni aja pärast ole kohal. Kuid mul ei olnud riigitransporti ning vahel käisin linnas ka rongiga. Nii jäi minemata. Suvel tulid maasekretär Mati Zernand ja maakoguesimees Peeter Ugand tunnistust ise kätte andma.“
Valla 30. sünnipäeva tähistamisel eelmisel laupäeval Aruküla rahvamajas küsis Raasiku praegune vallavanem Raul Siem tervituskõnes, miks on Raasiku vald nii noor, kuigi piirkonnal on väga pikk ajalugu. Ta sõnas, et esimesed tunnistused sealkandi asustusest on vähemalt 3000 aastat vanad, 13. sajandil on Raasiku alasid märgitud Taani hindamisraamatus ning Raasiku vald oli olemas ka esimese Eesti Vabariigi aegu 20. sajandi alguses.
„Kuigi siinne ajalugu on kaugesse minevikku küündiv, oleme hakanud valla aega arvama taasiseseisvumise järgse Eesti Vabariigi Ülemnõukogu Presiidiumi 1992. aasta otsusest, millega loodi Raasiku vald sellisel kujul, nagu seda täna teame,“ lausus vallavanem. Ta oletas, et ehk oli kaugete ja hoomamatute aegade asemel lihtsam siduda end lähema ja käegakatsutava tähtpäevaga.
Raul Seim kõneles, et Raasiku vallast on sirgunud või olnud seotud palju tuntud sportlasi, näitlejaid, muusikuid, heliloojaid, poliitikuid, ühiskonnategelasi. Kõige tuntumatena nimetas ta helilooja Gustav Ernesaksa, Vabadussõja kangelast Jaan Leppa ja endist riigivanemat Kaarel Eenpalu. Sellesse loetellu võiks vallavanema arvates lisada Raasiku valla kõik elanikud. Ta palus aplausiga tänada valla kultuurijuhte Helle Vaga ja Garina Toomingat ning üle-eelmist vallavanemat Raivo Uukkivile, kes 2017. aastal toimunud haldusreformi ajal kindlustas oma meeskonnaga Raasiku vallale võidu – 5000 elanikku, mis tähendas, et vald jäi kestma sellisena nagu 1992. aastal loodi. Raul Siem kiitis, et kõik teised vallavanemad on teinud oma tööd väga hästi ja südamega ning lubas, et ka tema teeb seda.
Harju-Jaani koguduse õpetaja Jaan Nuga rõhutas, et vald koosneb paljudest küladest ja kogukondadest, mis saavad toimida vaid siis, kui on neid, kes sinna oma energiat panustavad: „Samamoodi saab vald toimida siis, kui me üheskoos nende külade ja kogukondadena sellesse panustame.“
Ta lisas, et ka Euroopa Liidus, NATOs ja igas muus ühenduses algab kõik sellest, et peame saame oma naabriga hästi läbi ja igaüks sellesse panustama. Jaan Nuga luges palve nii Eesti, Ukraina kui kõigi teiste maade ja rahvaste eest.
Raasiku endine abivallavanem Ardo Niinre meenutas 4. märtsi 2014, mil venelased tungisid Krimmi ja Venemaa president esitas Ukraina vägedele ultimaatumi alistuda, kuid ukrainlased vastasid neile samamoodi, nagu vastavad Ukraina praegused kaitsjad okupantidele.
„Toonasel Raasiku vallavalitsusel eesotsas vallavanem Raivo Uukkiviga jätkus julgust heisata Ukraina lipp. See lipp on siin,“ ütles Ardo Niinre ning andis praegusele vallavanemale üle 8 aastat tagasi koos valla- ja riigilipuga Raasiku vallamaja ees lehvinud Ukraina lipu.
Valla juubelipeol esitasid Raasiku valla nii-öelda uustulnukad, sinna mõni aasta tagasi kolinud Taavi Tõnisson, Katrin Tõnisson, Victor Martinez Belinchón, Nikolai Kunitsõn, Gertha Teidla-Kunitsõn, Sukhdev Kaur ja Jaanus Lillenberg laupäeval Aruküla ja pühapäeval Raasiku rahvamajas Juhan Trumbi seatud lavaloo „Kojujõudmine“.
Aruküla rahvamajas oli ka kogumiku „Raasiku vald 30. Kogukonna tegijad“ esitlus, näha sai vallaelanike tehtud piltidest fotonäitust ning valla lasteaedade ja koolide õpilaste joonistusi, süüa sünnipäevatorti ning vaadata viis aastat tagasi valla 25. sünnipäevaks Henri Reederi tehtud filmi.

Kogukonna 30 tegijat
„Kogukonna tegijate“ raamatu koostasid Henri Reeder ja Garina Toomingas. Henri Reeder selgitas, et see on pilguheit 30 aastale, mis on vorminud Raasiku vallast omanäolise ja iseseisva omavalitsuse. Raamatus on esile tõstetud 30 inimest, kelle tegudele ja panusele on Raasiku vald toetunud.
„Loomulikult on neid inimesi tegelikult rohkem. 30 aastane vald on meie kõigi ühine töö ja saavutus,“ märkis Henri Reeder.
Garina Toomingas lisas riimivormis, et raamatus on ülevaade ka valla ajaloost ning fakte viimase viie aasta kohta alates eelmisest juubelist. Ka tema leidis, et tegijaid, keda esile tuua, on nii palju, et valla järgmiseks juubeliks saab neist järgmise raamatutäie.
Lisaks kogukonna tegijate tutvustamisele on kogumikus ülevaade valla ajaloost. Valla loomisest ja esimesest kümnendist on avaldatud 2002. aastal Sõnumitoojas ilmunud kokkuvõte esimeselt vallavanemalt Toivo Veenrelt. Henri Reeder koostas valla ajaloost ülevaate valdkondade kaupa, kuidas on arenenud ettevõtlus, kuidas ehitustegevus, millised tuuled on puhunud hariduselus, kuidas on hoitud kogukonnapärandit, millised vabaühendused tegutsevad. Kirjas on ka vallavolikogu kahe viimase koosseisu liikmed, aukodanikud, külavanemad, asutuste juhid, praeguse vallavalitsuse liikmed ja vallavalitsuse töötajad ning viimase viie aasta ürituste-sündmuste kronoloogia Sõnumitooja kajastuste põhjal.
Lisaks kogukonna tegijaile kingiti raamat valla aukodanikele, endistele vallavanematele, vallavolikogu ja vallavalitsuse liikmetele, külavanematele, allasutuste juhtidele ning kõigile, kes osalesid lavaloos „Kojujõudmine“.
Raasiku valla 30 kogukonna tegijat valis valla juubelitoimkond välja 48 esitatud kandidaati seast. Need on: Raasiku endine apteeker, valla aukodanik Ilse Tudre; koduloolane, mitmete raamatute autor, valla aukodanik Vaino Napp; OÜ Härma Buss bussijuht Mati Palm; helilooja, muusikaõpetaja, valla aukodanik Juhan Trump; vabatahtlik päästja, valla aukodanik Harri Aljasmäe; vabatahtlik päästja Valdeko Vaher; suurlavastuste eestvedaja, teepäevade algataja Margit Eerik; Pikavere kogukonna tegija ja Harjumaa sädeinimene Alice Suurkuusk; AS Mistra-Autex juht, valla aukodanik Priit Tamm; Raasiku Õlletehase tegevjuht Oksana Bandura; endine vallavanem Andre Sepp; endine abivallavanem Ardo Niinre; dirigent ja lauluõpetaja Külli Ovir; Aruküla terviseraja eestvedaja, OÜ Aave Transport juht Vello Teder; Pääsulinnu akordioniõpetaja Eve Vendt; Aruküla põhikooli direktor, 1994. aastast vallavolikogu liige Avo Möls; Peningi endine külavanem, koroonamängu eestvedaja Guido Trees; Hellema talu perenaine, valla aukodanik Anne Eenpalu; motosportlane, vallavolikogu endine liige Are Kaurit; jalgpalliklubi Joker asutaja ja endine treener Raivo Vaga; vallaettevõtte Raven endine juht, vallavolikogu endine liige Tiit Reeder; Pikavere ja Raasiku kooli endine direktor, valla aukodanik Kadri Viira; Raasiku Kodukandi Seltsi eestvedaja, vallavalitsuse liige, Ants Kivimäe; Raasiku OTT ellukutsuja Meeli Teder; käsipallitreener Andrus Rogenbaum; MTÜ Raasiku Rajad aktiivne eestvedaja, volikogu liige Tiina Rühka; fotograaf Ülo Udumäe; Raasiku esimeste ühepereelamute ehitaja, vallavolikogu endine liige, valla aukodanik Olavi Liivandi; Aruküla ühepereelamute ja kortermajade ehitaja, Alleks Ehituse juht Aleksandr Nagornõi; Aruküla kultuurijuht, vallavolikogu liige Garina Toomingas.