Toimetuse poole pöördus Raasiku perearsti nimistusse kuuluv naine seoses murega oma eaka ema pärast. Ta rääkis, et ema on veel vaktsineerimata, ja küsis, miks ei võiks praegu, kui perearstid ja õed on vaktsineerimisega üle koormatud, kohalikud omavalitsused neile appi minna.
„Lugesin lehest, kui palju on saanud perearstid vaktsiine ja rõhutatakse, et eakaid on vaja kiiresti vaktsineerima kutsuda. Tallinnas korraldati vaktsineerimistalgud, aga sinna kehva tervisega vanainimest ei vii. Kas ei võiks sellist vaktsineerimist korraldada oma perearsti juures?“ küsis ta ning pakkus, et arstide koormuse vähendamiseks võiksid valdade sotsiaaltöötajad inimesi läbi helistada ja vaktsineerima kutsuda.
Raasiku vallavanem Andre Sepp kinnitas, et on perearstidele lubanud abi, kui neil vaid vaja: „Praegu ei ole nad meie poole pöördunud. Tean inimesi, kes on pakkunud end eakaid vaktsineerimisele transportima, aga seda pole olnud tarvis. Ka vallal on võimalik transpordiabi pakkuda. Vallavalitsuse töötajad ei saa hakata inimesi vaktsineerima kutsuma, meil puudub pädevus sel teemal nende küsimustele vastata.“
Raasiku perearsti Anna Pristromskaja sõnul küsis vallavanem temalt alles möödunud nädalal, kas saab kuidagi aidata: „Tänasin ja ütlesin, et panen selle kõrva taha, aga praegu ei näe, kuidas vald saaks meid aidata.“
Perearst selgitas, et kui sotsiaaltöötajatel isegi oleks aega inimesi vaktsineerima kutsuda, siis enamasti tahavad kutsutud täpsustada enda terviseandmeid ning helistavad tervisekeskusesse: „Nii et see oleks topelttöö, nagunii räägitakse veel ka meiega.“
Ta lisas, et vaktsineerimisandmete jaoks kasutavad perearstikeskused programmi, kuhu teistel juurdepääsu ei ole, ning nad ei saa lubada, et veel keegi hakkaks sinna inimesi registreerima.
„Oleks mõistetav, kui sellist asja organiseeritaks riiklikult. Erakliinikute kett võtaks vaktsineerimise enda ülesandeks, rendiks bussid ja saadaks need kindlatel aegadel igasse omavalitsusse. Praeguste vaktsiinikogustega tuleme me toime, jõuame inimestele helistada, kohale kutsuda ja vaktsineerida,“ ütles Anna Pristromskaja.
Raasiku perearsti nimistus on rohkem kui 2000 inimest, neist riskirühmas üle 500: „Meedia kaudu on jäänud inimestele mulje, et kogu Tallinn on juba ära vaktsineeritud, aga meie siin maal joome kohvi. Kuid oleme teinud ligi 300 kaitsesüsti, riskirühmast on vaktsineeritud peaaegu kolmveerand.“
Anna Pristromskaja rääkis, et sageli helistavad või kirjutavad sugulased korduvalt, küsivad, millal nende eakas lähedane vaktsineeritakse, annavad teada, et on sellest väga huvitatud: „Kui see aeg jõuab kätte, helistame ja kutsume vana-inimese kohale, selgub, et tema on kategooriliselt vastu. Meil ei ole sundvaktsineerimine, inimene ise peab otsustama. Olen sel juhul paaril korral andnud võimaluse lähedastega läbi arutada ja meile siis uuesti teada anda.“
Ta selgitas, et Haigekassast saadud riskigrupi nimekirjas ei ole ainult eakad, vaid kõik, kellel on riskigruppi liigituvad haigused: „Meie reastasime nad vanuse järgi, praegu tegeleme eelkõige eakatega. Üle 80aastased on suures osas vaktsineeritud. Tihti helistatakse jutuga, et pange minu ema eelisjärjekorda, tal on väga palju haiguseid. Mis eelisjärjekorda me paneme, kui igal üle 80aastasel on oma „menüü“ haigusi?“
Kui selliste helistajate puhul arstid teavad, et inimesel on kindel soov vaktsiini saada, siis Raasiku tervisekeskuses on eraldi nimekiri ka neist, kes on vaktsineerimisele kategooriliselt vastu: „Üks patsient, kes helistas muu murega, soovis, et me ei hakkaks mingil juhul talle vaktsiini pakkumisega helistama. Ütles, et teda see väga ärritaks ja ta ei vastutaks oma reaktsiooni eest.“
Anna Pristromskaja sõnul on ka AstraZeneca ümber toimunu paljud inimesed niivõrd ära hirmutanud, et seda vaktsiini ei soovita. Kuna saab tellida minimaalselt 100 doosi, oli Raasiku perearstidel viimaste dooside jaoks soovijaid raske leida: „Inimesed, kes on nõus selle vaktsiiniga, võivad meile teada anda. Kuigi minu teada on praegu AstraZeneca jagamine perearstidele peatatud.“