Möödunud neljapäeval, 2. novembril toimus Raasiku kooli aulas koolitus, mille keskmes oli vaimne tervis. Tallinna Ülikooli teadur Õnne Uus rõhutas, et vaimse tervise temaatika ei ole tabu ning kõneles, kellel ja miks võib tekkida ülekoormus, mis sellele võib järgneda, miks on enesejuhtimine keeruline just laste ja noorte jaoks, kuidas saame vaimse tervise muredes noort aidata.
Tegu oli Raasiku kooli teise loenguga kogukonnakoolituste sarjast „Teadlik mina ja mu noor“. Esimene toimus paar nädalat varem, siis käis koolitaja Marita Reismaa rääkimas inimtüüpidest.
„Kuigi osalejaid ei olnud väga palju, läksid mõlemad koolitused väga hästi. Esitati palju küsimusi, olid elavad arutelud,“ sõnas koolituste sarja eestvedaja, Raasiku kooli arendusjuht-juhiabi Kätlin Takk.
Ta selgitas, et koolitused, millega oktoobris alustati ja jätkuvad ka edaspidi, ei ole mõeldud vaid Raasiku kooli ja sellega seotud inimestele, vaid kogu piirkonna rahvale.
„Meie missioon on, et Raasikul on kogukonnaga ja kogukonnale tehtud õpihimuline kool. Väikeses kohas on väga loogiline, et kogukonnaliikmed on kooli tegevustesse kaasatud ja saavad osa sellest, mida pakume,“ rääkis Kätlin Takk.
Ta lisas, et kogukonna all peetakse lisaks kooli töötajatele ja õpilastele silmas lapsevanemaid ning teisi kogukonnaliikmeid, kes puutuvad kokku koolis õppivate noortega: „Eesmärk on viia kõigile lähemale teemad, millega puutume kokku ja tegeleme koolis iga päev.“
Koolitused peaksid osalejail aitama paremini mõista noorte käitumist, seda, miks mõnel juhul õpimotivatsioon langeb, kuidas aidata noori raskustega toime tulla: „Kevadel jõudis meieni noortelt väga palju signaale, et ka vanemad võiksid olla kursis paljuga, mida käsitlesime koolitundides. Sageli ütlesid nad mõne asja kohta: „Kui mu ema ka sellest teaks“. Sealt hakkaski seeme idanema, arutasime noortega ja kirjutasime projekti.“
MTÜ Arcum, mille juhatuse liige Kätlin Takk on, sai koolituste korraldamiseks haridus- ja noorteameti taotlusvoorust „Noorte heaks“ 5100 eurot. Selle eest toimub Raasiku koolis tänavu veel kaks ja järgmise aasta alguses üks koolitus.
27. novembril kõneleb haridus- ja keskkonnapsühholoog Grete Arro õppimispsühholoogiast – kuidas teha õppimine võimalikult õpilasest lähtuvaks ja teda toetavaks. 18. detsembril on Raasikul unenõustaja Kene Vernik. Tema räägib, kui olulised on uni ning piisav uneaeg selleks, et inimese vaimne tervis oleks hoitud ning ta oleks ka füüsiliselt võimekas. Jaanuaris on kavas loeng veipimisest ehk e-sigareti kasutamisest. Kätlin Takk märkis, et veipimise probleem on peaaegu kõigis koolides ning koolitusel selgitatakse lisaks veipimise kahjulikkusele, kuidas vanemad saaksid aru, kas nende laps tarbib e-sigaretti ning mida nad saaksid teha, et noored ei sattuks selle pahe küüsi.
„Kõigi nende teemadega puutume me koolis igapäevaselt kokku. Koolis on magamata lapsed, kes on meeletult väsinud, sest on pool ööd veetnud telefonidega. Veipimisega jäävad lapsed vahele nii koolis kui tänaval. Ka õppimise toetamise teema on väga oluline ning kiire elutempo ja õppimiskoormuse juures on väga oluline jälgida, et ei kannataks vaimne tervis,“ lausus kooli arendusjuht.
Kõik koolitused toimuvad õhtuti kell 18-20 ning on tasuta, osalejaile pakutakse sooja teed ja suupisteid. Oodatud on huvilised nii Raasiku kui naabervaldadest.
Kuigi „Noorte heaks“ projekt saab nende koolitustega läbi, on Kätlin Taki sõnul ideid ja teemasid, mida soovitakse käsitleda, veel palju. Seetõttu loodab ta, et koolitused jätkuvad teisel poolaastal koostöös sotsiaalpedagoogidega ning teiste programmide toel.
„Täiskasvanuid koolitades abistame ka lapsi – usun, et tänu sellele muutub suhtumine noortesse ning paraneb koostöö noorte ja täiskasvanute vahel,“ sõnas kogukonnakoolituste sarja eestvedaja.