Tänavu suvel olid Pärispea seltsimaja uksed üle aastate taas sageli avatud. Emad-isad ja vanavanemad kogunesid koos laste ja lastelastega neljapäeviti ja ka reedeti juuni lõpust kuni augustini taaskasutuse töötuppa. Täiskasvanud kaunistasid tekstiilivärvidega, lappisid või tegid ümber kasutatud rõivaid ja muid tekstiiliesemeid ning lapsed õppisid vanadest asjadest uusi meisterdama, tekstiilivärve ja templeid kasutama.
Taaskasutushuviliste esimene kokkusaamine toimus Pärispea seltsimajas 22. juunil ning edaspidi peaaegu iga nädal. Viimane, Halloweeni teemaline töötuba oli sügisese koolivaheaja lõpus, laupäeval, 28. oktoobril.
Töötubade eestvedajad ja idee autorid olid Pärispea elanik, MTÜ Pärispea Rahvamaja vabatahtlik Liis Lahe ja kümmekond aastat Pärispeal suvitanud Ave Mellik. Nende kirjutatud rahataotlus sai Kuusalu valla kogukonnaürituste projektitoetuste tänavusest kevadvoorust taaskasutuse töötubade jaoks 1344,83 eurot. Toetus läks MTÜ-le Pärispea Rahvamaja, nõutava kümneprotsendilise omaosaosaluse tasus MTÜ.
Ave Mellik rääkis Sõnumitoojale, et soovisid koos naabrinaise Liisuga oma lastele suvel tegevust pakkuda ning ise samuti taaskasutusnippe omandada. Kui selgus, et nende ühine pilootprojekt sai rahastuse, kuulutasid töötubade tulekust Pärispea Facebooki-võrgustikus ning ka Viinistu, Turbuneeme ja Kasispea küla Facebookis.
„Tahtsime luua kohalikke uusi suhteid ja kogukonna tunnetust ning oleme väga rõõmsad, et see õnnestus,“ lausus ta.
Esmalt paluti huvilistel täita küsimustik, et mis nädalapäev töötubadeks sobiks ja kellaaeg, kui tihti nad saaksid osaleda ning kui mitu koolieelikut või koolilast kaasa tuleksid. Teada taheti veel tulijate senist kokkupuudet käsitöö ja meisterdamise, ka kunsti tegemise ja taaskasutusega.
Ave Mellik: „Küsimustikule vastasid üksikud, see toimis pigem kommunikatsioonivahendina. Töötan kommunikatsiooni valdkonnas, eesmärk oli, et märgataks. Hakkasime julgelt peale. Põhitegevus käis kord nädalas neljapäeva õhtul ning jätkata võis reede hommikul, kui oli soov pooleli jäänud töö lõpetada. Lapsi kutsusime juhendama Loksalt Rita Peetermanni, kes töötab lasteaias. Kogenud õmblusjuhendajana andis nõu minu õde, TTÜ õmblustehnoloogia õppejõud Piret Mellik, kes on samuti suvitanud Pärispeal ning lapsena olnud Viinistul, käisime seal suviti puhkamas juba oma vanaema ja vanaisaga.“
Pärispea töötoad olid osalejatele tasuta ja avatud kõigile soovijaile. Keskmiselt oli suvel neljapäeva õhtuti taaskasutusoskusi omandamas 20-30 inimest – Pärispealt, naaberküladest, Loksalt ning ka sõpru ja tuttavaid kaugemalt.
Projektirahast varuti tekstiilivärve, kangaid ja riideesemeid. Korraga oli Pärispea seltsimaja saalis kaks-kolm erineva teemaga töölauda – meisterdamislaud, eri tekstiilivärvide laud ja aega-ajalt õmbluslaud õmblusmasinaga. Lapsi aitas juhendada ka Ave Melliku 12aastane tütar Piia.
Ave Mellik kirjeldas, et väiksemad lapsed meisterdasid iseseisvalt või koos vanematega esmalt korkidest loomi, kaunistasid klaaspurke, tegid purjekaid ja Halloweeni puhul mustajalgseid ämblikke. Pärast meisterdamist suundusid lapsed ja vanemad tekstiililaua juurde, et enda või töötoas pakutud rõivaid tekstiilivärvidega ägedamaks kujundada. Kasutuses olid tekstiilimarkerid, templid, ka pintslid. Suurematele lastele meeldis eriti tuunida riideid sprei-värvidega – selleks saadeti nad suvel koos töövahenditega seltsimaja õuele värske õhu kätte.
Ta märkis, et osalenute tagasiside on olnud väga hea ning suure tõenäosusega on kavas jätkata taaskasutuse töötubadega Pärispeal ka tuleval aastal.