Augusti lõpus korraldasid Raasiku ja Aruküla noored ühiselt tänavuse noortepeo Sume Suveõhtu, mis esmakordselt toimus 10 aastat tagasi. Esimest korda said noored selle läbiviimiseks vallaeelarvest toetust.
Sumeda Suveõhtu kavas olid Raasiku rahvamaja juures 6liikmelistele võistkondadele sportlikud mängud. Rahvamajas toimus kontsert, kus esinesid kohalik räppar Ronan Ild, Aruküla ansambli Asteroidid laulja Kaspar Potisepp, Tallinna Lilleküla gümnaasiumi bänd DDG ning zumbarühm Aruküla Tähesära. Peo korraldajad esitasid esinejate vahele playboxi – jäljendasid tuntud esinejaid. Trummar Siim Koppel viis läbi töötoa ning esitas džembede sõu. Kuus tundi kestnud pidu lõppes diskoga.
„Sel aastal olid meie noored ettevalmistanud väga suure ja ägeda peo,“ kiitis Aruküla noorsootöötaja Maarja-Ly Teino.
Ka peakorraldaja, Tallinna Lilleküla gümnaasiumi õpilane, 17aastane Andra Allik oli rahul.
„Kartsin, et koroonahirmu tõttu rahvast ei tule, kuid vahepeal oli saalis umbes 75 inimest. Peamiselt Raasiku ja Aruküla noored, kuid tulijaid oli ka Tallinnast. Mulle üllatuseks tulid isegi kaks mu oma kooli õpetajat vaatama, mida ma siin korraldan,“ rääkis ta.
Lilleküla kooli huvijuht kinnitas, et talle noorte korraldatud pidu meeldis. Andra Alliku paar koolikaaslast kiitsid samuti, et oli väga vinge ettevõtmine: „Minult küsiti meie esinejate kontakte, et neid ka mujale kutsuda.“
Kümneliikmeline korraldusmeeskond
Sumeda suveõhtu traditsiooni algatas MTÜ Minu Eesti Noored kümme aastat tagasi. MEN korraldas valla noorte suvelõpupidu neli korda, vahepeal oli kaks aastat pausi ning viimased neli aastat on selle peakorraldaja olnud Raasiku neiu Andra Allik, kes õpib praegu Lilleküla gümnaasiumi 11. klassis. Talvel osales ta Raasiku valla teiste noorte ja noorsootöötajatega ideelaboris, kus 24 tunni jooksul kirjutati projekte noortele suunatud ettevõtmiste korraldamiseks. Seal sündis ka tänavuse Sumeda Suveõhtu idee, mille Andra Allik esitas Raasiku valla noorte ettevõtlikkuse ja omaalgatuslike tegevuste projektikonkursile ning sai vallalt 850 eurot toetust.
„Sellest oli suur abi, esinejaid oli lihtsam leida,“ sõnas tänavuse noortepeo peakorraldaja.
Korraldustiimis oli kokku 10 liiget: „Meeskond oli päris suur ja see oli hea, saime koormust hajutada, igaühel oli oma valdkond, millega tegeleda. Oleme erinevatest koolidest alates põhikooli õpilastest kuni gümnaasiumi lõpetanuteni. Ingerly Penu, Kelli Aleksejev ja Hardi Oras on seda minuga koos juba neli aastat teinud. Kirjutasin veel mõnele noorele, kes on aktiivsusega silma paistnud, mõned osalesid samuti projektikonkursil.“
Esimesel töökoosolekul märtsis pandi paika esialgsed ideed, seejärel koostati meeskonnad, kellele jagati tööülesanded – kes hoolitses reklaami eest sotsiaalmeedias, kes tegeles kohviku valmistamisega, kes otsis esinejaid. Ka eriolukorra ajal jätkati peo ettevalmistamist: „Olime pidevalt suhtluses, tegime ka veebikoosolekuid. Distantsilt töötamine oli suur väljakutse, tuli leida ühiseid aegu, mil kõik said olla arvuti ees. Olime valmis ka, et sel aastal võib Sume Suveõhtu ära jääda, kuid tegutsesime ikkagi lootuses, et see toimub.“
Noored organiseerisid peo algusest lõpuni täiesti ise, otsisid ka 13 sponsorit, kellelt said tooteid-teenuseid auhindadeks mängude parimatele ning kingiks esinejaile. Kui oli vaja nõu, küsisid seda Raasiku rahvamaja juhatajalt Helle Vagalt ja Andra Alliku emalt, Raasiku noorsootöötajalt Angela Allikult.
Maarja-Ly Teino märkis, väga tore oli näha, et Aruküla ja Raasiku noored lõimusid, korraldasid pidu koos ühise meeskonnana.
„Oli ka raskeid hetki, aga motiveerisime kordamööda üksteist ja usun, et saime tiimina päris hästi hakkama,“ arvas Andra Allik.
Kuigi suvine koolivaheaeg läks suuresti „sumeka“ korraldamise tähe all, ei kahetse Andra Allik, et seda tegi: „Kui tahan, et teistel oleks tore, pean ise pingutama. Sain kindlasti juurde julgust, ühe ürituse korraldamisprotsessi juhtimine on teinud mind enesekindlamaks, hea oli kõrvalt näha, kuidas teised töötavad. Usun, et sellised kogemused aitavad tulevikus otsustada, mida tahan edasi õppida.“