VAINO NAPP
See oli ülemöödunud aastasaja viimasel veerandil. Hobune vedas vankrit seal istuva noore naisega, mees kõndis kõrval. Jõudnud rinnakule, näitas mees väljamäe poole, kus lömitasid madalad hooned ja lausus: „Seal ta ongi, see Piiguta.“
19. sajandi viimane veerand ja Pikaveresse saabunud tulid Anton Hansen Tammsaare kodukülast, Järvamaa Albu valla Vetepere külas Simisalu talust, mis „Tõde ja õiguses“ Hundipalu. Mees vankri kõrval oli Hans Grossthali, Hundipalu Tiidu prototüübi, väimees Jüri Suurkuusk. Vankril istus noor naine Eva Suurkuusk-Grossthal, Hansu tütar.
Jüri Suurkuusk ütles enne kroonu minekut naljatades 13aastasele Evale Simisalus: kui tagasi tulen, võtan su naiseks. Pärast seitsmeaastast teenistust Peterburis palus Jüri Eva kätt. Esimesed aastad elati Vetepere külas Simisalus. Seal sündis esimene laps. Samal ajal naabertalus kuulis Järva-Madise kirikukellade helinat Anton Hansen 8aastasena. Aga Eva ja Jüri pidid sealt kandist lahkuma töökäte ülekülluse tõttu. Esimene peatus oli Vetlas, teine Perilas, edasi Pikavere mõisas. Siin sai Jüri hakkama senikuulmatuga. Kaebas von Taube kohtusse ja võitis! Ettevõtlik Jüri palkas abiks 8 meest, lõikas vajaliku turbakoguse ja sai Taubelt ühe mehe palga – temal on leping ühe mehega. Kohus oli õiglane.
Kui peresse oli sündinud kümnes laps, kaks surid väikestena, ja raha oli turbalõikamisega kogunenud, jõuti püsiva kodu loomiseni. Jüri Suurkuusk ostis Pikavere Salu külasse Piiguta talu. Piiguta on alles tänapäeval ja Jüri järeltulijate valduses. Ostmise ajal oli maja tavaline suur, madal rehielamu. Õue serval kahepoolega ait. Kõik siit-sealt veidi lagunemas. Esimene suurem töö oli uus kaev maja ette. Seni oli vett veetud ja tassitud 100 meetri kauguselt künka jalamilt. Kuna see oli alati olnud naiste töö, meestel tähtsamatki teha, alustasid augu kaevamist nüüdki pere kaks vanemat tütart. Mehed tulid appi siis, kui auk nii sügav, et mulla kuhjad hakkasid õues liikumist segama. Peagi oli vesi otse ukse eest võtta.
Siis jäi sulane aidas piibuga magama ja rehielamust sai ahervare. Oli suvi, elati kes kuidas sai, süüa tehti sepikojas. Uus maja ehitati vanale kohale, kõrgemate lagedega, ajakohasem ja jõuluks koliti sisse. Mäe külje sisse ehitati lubjaahi ja jalamil oli saviauk. Palgid metsast – nii saadi peaaegu kogu ehitusmaterjal. Saviaugust sai hiljem loomade suvine joogivee koht. Naiste rõõmuks meisterdasid poisid pumba. Täielikult puidust – silinderlaudadest kokku löödud – töötas hästi.
Varsti ehitati juurde hobuste tall ja lõpuks suur küün. Sel ajal oli Jüri juba kõrges eas ja peremees oli poeg Konstantin. Küün sai suurim kogu külas, kahe läbisõiduga, nelja kahepoolse väravaga. Ühel pool oli hein, teisel pool vili masindamiseni. Osa põrandast tsementeeriti, seal peeti suvetalguid, ka tantsiti. Et isa järel olid meistrimehed pojadki, ei saadud talus läbi ilma sepapajata. Tehti kõiki rauatöid, peale treimise. Peagi sai see teenustöö pakkujaks kõigile ümberkaudsetele taludele. Hiljem oli hulk aastaid kolhoosi ainus rauatöö paik. Pojapoja jutu järgi teinud vanaisa 1920ndail seal valmis jalgratta, peale keti, mille ostis Tallinnast. Selle rattaga käinud ta Kosel, Äksis, Kõuel, Kuivajõel pasunat puhumas.
Piiguta talu kõigist esinduslikest ettevõtmistest tähelepanuväärseim ja silmatorkavaim, kõrgudes üle küla, oli turbiin. Kaks nooremat poega alustasid turbiiniga juba 1920ndate alguses, et pumbata loomade joogivesi lauta. 1930ndate alguses ehitati uus, suurem, kõrgem. Sellel oli 14 tiiba läbimõõduga 3,5 meetrit. Reduktorid ja muudki osteti. See turbiin käivitas lintsae, puurpingi, turbahundi, kapsa lõikamise tera, veski koos viljakottide tõstmise mehhanismi, elektrigeneraatori maja valgustuseks, veepumba – rehetoas oli vesi ja imbkaev väljas.
Kõike nägi vanaperemees Jüri ise. Ta suri 1944. aastal 88aastaselt. Lihtne, heasüdamlik, huumorimeelega talumees. Oli kogu elu olnud pillimees. Puhkpilliorkestrites mängis ta kroonuteenistuse ajal Peterburis, Järva-Madisel, oli Pikavere Haridusseltsi orkestrijuht, Kose puhkpilliorkestri liige. Osales laulupeol.
Piiguta talu peremeheks saanud poeg Konstantin oli isa vääriline igas mõttes. Tark mees, pidas kolhoosis peale sepa mitmeid ameteid. Konstantini surmgi jättis loo, millega teda meenutada. Suure pere liikmed Evast ja Jürist alates on paari erandiga maetud Kose kalmistule. Järeltulijad hoiavad esivanemate ja Piiguta mälestust.
Tekst raamatust „Kilde Kose kihelkonnast“.