ANNE ORUAAS
Järgneva loo aluseks on võetud 27. mail 2022 Kehra muuseumis peetud konverentsi ettekanne. Andmed pärinevad Rahvusarhiivis säilitatavatest Kehra Vabatahtliku Tuletõrje Ühingu majandusaruannetest 1925-1939 ja kirjavahetusest ning Ivi Tungla (Aru) käsikirjalistest märkmetest. Seltsi asutamise loo kirjutas Ivi Tungal üles vanaonu Alfred Kranfeldti mälestuste põhjal.
1922. aasta kevadel tehti siseministrile avaldus Kehra tuletõrjeühingu asutamiseks. Alla kirjutasid kaupmehed August Bachfeldt (1877-1928?), Johannes Kranfeldt (pärast eestistamist Kallang, 1882-1958) ja tema noorem vend Alfred Kranfeldt (1900-1991). Luba saadi üsna pea. Kehra Vabatahtliku Tuletõrje Ühingu asutamiskoosolek oli 25. mail 1922 Kehra koolimajas.
Esimeheks valiti August Bachfeldt, kassapidajaks Johannes Kranfeldt, revisjonikomisjoni Rudolf Tubalkain ja Heinrich Pobul. Protokollile kirjutasid alla Karl Tubalkain ja Alfred Kranfeldt. Nende nimede põhjal võib öelda, et seltsi eesotsas olid kaupmehed, raudteelased ja taluperemehed. Ka edaspidi domineerisid just sellist pärit-olu mehed, kuigi nad aja jooksul vahetusid. Kuni lõpuni juhtis ühingut Johannes Kallang, kellest vahepeal sai vallavanem.
Kohe esimesel koosolekul võeti vastu otsus osta ühingule puhkpillide komplekt. Millal otsustati asutada laulukoor, pole täpselt teada, aga esimene foto ühingu segakoorist pärineb samast 1922. aastast. Laulukoori juhatas Johann Ernst Lüdig (1867-1945), kes elas koos abikaasaga Matsi talus allüürnikuna ja igapäevast leiba teenis kellassepana. Tema abikaasast Ida Lüdigist sai 1934. aastal asutatud Kehra naistuletõrjesalga juht. Kohe pandi käima ka näitering. Tollane seltsielu seisneski peamiselt pidude korraldamises. Piduõhtutel oli eeskava, tants, õnneloos ja puhvet. Eraldi tuli maksta eeskava vaatamise ja tantsimise eest. Kohalikud seltsid käisid ka vastastikku üksteise pidudel esinemas.
Tuletõrjeseltsist kujunes üsna pea Kehra kõige suurema liikmeskonnaga ja tegusam ühing, mille eesotsas olid edukad energilised mehed, kes võtsid ise kõigest osa ja rahva endaga kaasa tõmbasid. Seltsi peamine sissetuleku allikas oli pidudest saadud tulu, mille eest soetati tuletõrjevarustust.
1925. aastal oli ühingus juba 90 liiget, postiaadress Kehra jaam, telefon nr 2. Ühingu aastapäeva pühitseti 26. juunil. Soetatud oli seltsimaja ehituseks maatükk 1000 ruutsülda (5 ha) ja suvine näitelava. Seltsimaja jäi aga ehitamata ilmselt rahapuuduse tõttu. Platsil peeti tuletõrjeõppusi ja spordivõistlusi, seal asunud endist mõisa heinaküüni kasutati suvisel ajal näitemängude etendamiseks. Seltsile kuulunud plats asus Anija maantee ääres, 1950. aastatel ehitati sinna nõndanimetatud tehase söökla.
Samal aastal astus ühing Tuletõrje Liidu liikmeks ja osteti muusikariistad 12 mehele. Majandusaasta aruandes on kirjas, et tulekahju korral saab vett kaevudest ja jõest, hobused ja vankrid kohalikelt külaelanikelt. Tulekahjust anti teada kindla signaaliga. Selleks osteti taludele väikesed pasunad, mis tegid üsna kõva häält. Üks selline annetati Matsi talust Kehra muuseumile. 1925. aastal oldi kokku 5 juhtumil 26 mehega ja 50 m voolikuga, õnnetusi ja surmajuhtumeid kustutamisel polnud.
1926. aastal osteti Jürgens ja Ko käest 60 000 marka maksnud käsiprits. Kokku oli ühingul olemas 3 käsipritsi. Kahjuks pole õnnestunud leida neist ühtki fotot. Majandusaasta aruandes loeti üles seltsile kuulunud vara: 2 kokkupandavat ja 2 harilikku redelit, 1 vaat, voolikuid kokku 39 meetrit, 4 bootshaaki, 2 ämbrit, 6 labidat. Hobuseid ja mundreid ei olnud, ka mitte kiivreid. Pidev häda oli voolikute nappus, mille üle kurdetakse aruannetes igal aastal. Komando on olnud tegev 8 juhtumil, millest 3 tulekahjud ja 5 õppused. Osaleti üleriigilistel korjandustel, mida korraldas Tuletõrje Liit. Kui liit tähistas 1929. aastal oma 10. tegevusaastat, võttis sellest osa ka Kehra ühingu puhkpilliorkester, mida juhatas Ernald Kiisel.
1932. aastal esitas ühing oma 10. tegevusaasta puhul autasustamiseks 6 meest, need olid: Gustav Gutmann, Ernald Kiisel, Johannes Kranfeldt, Johannes Mühlbach, Johannes Schmeidt ja Rudolf Vikat. Seltsi 10. aastapäev peeti 7. augustil 1932 suure peoga.
1938. aasta majandusaasta aruanne on Anija Valla Vabatahtliku Tuletõrjeühingu aruanne ehk muutunud oli ühingu nimi. Samal aastal kinkis Anija vallavolikogu ühingule uhke lipu, mis õnneks on hästi säilinud ja kuulub Eesti Tuletõrjemuuseumile. Liikmeid loeti siis kokku 278. Juhatuse esimees oli vallavanem Johannes Kallang, abiesimees apteeker Paul Arras, laekur Kehra kooli juhataja Leopold Matt, varahoidja taluperemees Kristjan Kuusmaa, sekretär Eduard Väljak.
Revisjonikomisjoni kuulusid kaupmees Eugen Saaliste, õpetaja Alfred Koik ja tööline Alfred Pääsuke. Tulude hankimiseks korraldati 19 pidu, 1 korjandus ja 1 loterii. Kustutus- ja päästetöid oli 1, väljaspool oma piirkonda käidud Jägalas suurtükiväe polügooni metsapõlengul. Seltsil oli olemas puhkpille ja löökriistu 18, 137 vormimütsi, 7 vööd, 40 baretti, 22 käesidet.
Siis hakkas aga kõik kiiresti muutuma. 1. aprillil 1939 jõustus uus vallapiiride seadus. Ühtlasi seadustati, et ühe valla või linna piires võib olla vaid üks vabatahtlik tuletõrjeühing. Likvideeriti ja ühtlasi liideti endise Alavere valla vabatahtlikud tuletõrjeühingud kõigi oma varadega, mille tulemusel oli ühingus 1939. aasta lõpuks üle 400 liikme. Pärast sõda aga keelustati kõik varasemad seltsid ja ühingud. Kehras jätkas vabatahtliku tuletõrje tegevust tselluloosi- ja paberivabriku vabatahtlik tuletõrjeüksus, mis oli nõukogude ajal lubatud.