
Novembris plaanitud esitluskontsert Kolgakülas lükkub Covidi pärast edasi.
„Uurikate ansambli lapsed on väga ägedad, nad võiksid päevas ka kolm kontserti teha. Kontserdid annavad energiat juurde,“ kiidab juhendaja ja laulude autor, Kuusalu kunstide kooli klaveriõpetaja ning laulustuudio juht Külli-Katri Esken.
Kuusalu vallas Uuri külas elavatest noortest kolm aastat tagasi loodud ansamblil Uurikad oli tänavu suvel-sügisel kokku 21 esinemist. Ansambel pidi möödunud nädalavahetusel olema Saku suurhallis Mardilaada peaesineja, kuid laat toimus teist aastat järjest virtuaalselt. Ka Uurikad esinesid ja tervitasid laadalisi pühapäeval interneti vahendusel veebis.
Mardilaadal loodeti esitleda Uurikate esimest CD-plaati ning esitluskontsert oli kavandatud 28. novembriks Kolgaküla rahvamajja. Külli-Katri Esken ütleb, et see kontsert lükatakse olude sunnil edasi. Samuti jäid nüüd sügisel ära Marek Sadamaga planeeritud kontserdid, needki tehakse edaspidi, üks tuleb kindlasti Kuusalu vallas.
Tänavu juunis avaldas ansambel YouTube´is koos Marek Sadamaga esitatud „Metsaminemise laulu“ video, mille viisi autor on Külli-Katri Esken, sõnad kirjutanud Vladislav Koržets.
See laul on ka CD-plaadi „Õnn tuli õuele“ kümne loo seas. Tegu on Külli-Katri Eskeni autoriplaadiga, vaid „Metsaminemise laulu“ sõnad pole tema loodud.
Juhendaja sõnul on plaadil ka kolm päris uut lugu. Varasema seitsme laulu videod leiab YouTube´ist, ühte uut laulu, „Sõbrad koos“ hakatakse lähiajal filmima.
Plaati hakatakse järgmisest nädalast müüma Apollo kauplustes, osta saab ka Uurikate kodulehe kaudu ja ansambli edaspidistel kontsertidel. Plaati on trükitud 1000 eksemplari, väljaandmist toetasid Kuusalu vald, Kultuurkapital ning paljud annetajad. Ansambel korraldas Facebookis annetuskampaania, toetajaid oli üle Eesti. Juhendaja tõdeb, et nii suurt tuge ei osatud loota.

Plaadi ümbrise kujundas Brigitta Vaikre Kolgast. Fotograaf on Maris Matsi. Plaadiga on kaasas voldik kõigi kümne laulu sõnadega ning eraldi iga ansambliliikme pilt ja tutvustus. Plaati salvestati mitmel pool, peamiselt Kolga seltsimajas.
Esinemised Viru folgil, Haapsalus, Kihnus ja mujal
Uurikate suured fännid ja toetajad on nende pered. Esinema sõidetakse emade-isadega, nii on soodsam ja paindlikum, bussi transpordiks ei tellita. Enamasti minnakse kolme-nelja autoga, et mahuksid nii lapsed kui ka pillid. Kihnus käidi seitsme autoga, seal anti Kihnu Virvele privaatkontsert.
Augustis esineti Viru folgil, Jõelähtme folgil, Teletornis 20. augusti perepäeval, Leesil pillipäeval. Septembris olid esinemised Haapsalus, Kuivojal, Oandul, Kahalas Liiva laadal. Peaaegu igal nädalavahetusel on alates suve algusest olnud väljasõite, esinetakse ka erapidudel. Juulis öeldi esinemised ära, et lapsed saaksid olla laagrites ja puhata koos peredega.
Oktoobrist on olnud vaiksem periood, rohkem kui kuu aega ei saadud omavahel kokku koroonaviiruse kasvanud leviku tõttu – üks või teine ansamblist pidi olema nakatunud klassikaaslasega kokkupuutumise järel isolatsioonis.
Külli-Katri Esken: „Meil on nii-öelda koroonabänd. Nii kui esimese looga avalikkuse ette tulime ja tahtsime hakata aktiivsemalt esinema, tuli koroonaviirus. Normaalsel ajal polegi meil suuremaid esinemisi olnud. Aga me bändi noored on vaimustuses ja motiveeritud. Kuigi õpivad käesoleval õppeaastal veel Kolga koolis, õpib Sofia Rutiku ka Tallinnas Otsa-kooli eelõppes. Eelmisel aastal õppis seal klassikalist muusikat, tänavu maailmamuusikat. Uurikad on Kuusalu kunstide kooli õpilased ja arvan, et mõnigi neist läheb Otsa-kooli.“
Esinemisrahad kuluvad ansambli ülalpidamiseks, uute pillide ostmiseks, Uurikate noored õpivad järjest uusi rahvapille mängima.
Juhendaja märgib, et osad Uurikate laulud on juba hakanud oma elu elama. „Õnn tuli õuele“ on 7. klassi õpilaste jaoks koostatud muusikaõpikus. Haapsalus toimunud festival kandis nime „Õnn tuli õuele“, lasteaialapsed esitasid seal ühiselt festivali nimilaulu. Muusikaõpetajad on palunud ka „Vanasõnade laulu“ ja „Hoia seda maad“ noote. Uurikate lauludele tehakse tantse.
„Oluline on, et need lood ja sõnumid jõuaksid kaugemale,“ sõnab Külli-Katri Esken.