Raasiku valla koduloouurija Vaino Napp andis välja kogumiku rohkem kui 20 aasta jooksul koostatud voldikutest, mis on köidetud raamatuks „Sirvilehti. Siit ja sealt Pikaverest“.
„Iga viie aasta järel on Pikavere kooli kokkutulek. Esimese voldiku tegin 1999. aastal, kui kool sai 130, edaspidi koostasin neid igaks juubeliks. Nüüd on enamik on kadunud, kes üht paberilehte ikka alles hoiab. Voldikutele on saanud üht-teist huvitavat, mõtlesin, et võiks panna kaante vahele, siis säilivad,“ rääkis ta.
Kooli juubelivoldikutel on enamasti kirjas kooli ajalugu ja õpetajad, kes voldiku ilmumise ajal Pikaveres töötasid. Eraldi voldikud on Vaino Napp koostanud Pikavere kooli kunagisest juhist Alfred Reinvaldist, endisest õpetajast, kunstiteadlasest Hilja Jõgist ning 30 aastat Pikavere kaupluse juhatajana ametis olnud Aleksander Lassist, keda ta nimetab küla ajaloos tähtsuselt ja populaarsuselt Alfred Reinvaldi järel teiseks meheks.
Voldikud on ka Pikavere rüütlimõisast ja koolist Kniiga mäel: „Mul oli ka selliseid andmeid, mida kooli ajaloos ei ole, rahvasuust kuuldud uurimata-tõestamata jutud. Kuna neis on palju põnevat ja võib ka tõepõhi all olla, tahtsin jäädvustada, et koos minuga ei kaoks.“
Kolm voldikut kogumikus on põliste Pikavere külade kohta, mis nüüd kuuluvad Rae valla koosseisu, need on Salu, Urvaste ja Seli: „Tahtsin, et mäletataks – need on olnud Pikavere piirkonnas.“
Kogumikku on köidetud ka kolme näitemängu kavalehed. 2012. aastal lavastas Vaino Napp kohalike näitemänguhuvilistega vabaõhutüki „Ukuaru“, 2016 „Kõrboja“ ja 2017 „Veskijärve“: „Käisin noorena palju teatris, lavastamine hakkas meeldima, kui läksin 55aastaselt kooli tööle, ja tegin õpilastega ajalooteemalisi näidendeid. Kui koolist ära tulin, oli inimesi, kes tahtsid ka näidelda, nendega tegin. Nüüd on nad Aruküla näiteringis, olen nende üle uhke.“
Pikavere sirvilehtede kogumiku tiraaž on 200. Huvilised saavad seda autorilt ning ka Pikavere koolist.