
GÜLNARA TARTES: „Hakkasime koos abikaasaga aeda rajama neli aastat tagasi,
nüüd on istutusala ja rajatised paigas, taimede valik peenardesse on kestev protsess.”
Valkla külas asuv Nõmmiku Hobihäärber on Gülnara Tartese ja ta abikaasa Heimari ühine projekt. Ideed on Gülnara Tartese sõnul peamiselt temalt, täide viiakse koos.
Nad soetasid 2008. aastal Kuusalu valda maja, mis oli algul mõeldud suvekoduks. Kuna ostuhetkel saadaolevatest hoonetest jäid sõelale sama hinnaga elumaja ning suvila, valiti esimene, kuid sinna püsivalt elama jääda ei olnud plaanis.
„Esmalt ei tahtnud me siia eriti ka peenraid rajada, sest polnud, kes oleks käinud pidevalt hooldamas. Tulime lihtsalt aeg-ajalt maale puhkama. Nautisime koos merel, nõmmel ja niidul käimist,” ütleb Gülnara Tartes.
Kuus aastat hiljem otsustasid nad linnast maale kolida. Selleks ajaks oli perenaine jõudnud oma krundi plaani põhjalikult läbi mõelda. Tekkis kindel soov rajada kogutud teadmiste põhjal tervendav aed. Andragoogina töötav Gülnara Tartes hakkas ennast aianduse alal ise harima ning on nüüdseks ka Räpina Aianduskooli vilistlane.
Ta ütleb, aeda rajama hakates tundis, et see on projekt, mis teda õnnelikuks teeb: „Lähtusin sisetundest, ei tahtnud teiste teadmisest end mõjutada lasta. Koolitarkus on hiljem tasapisi juurde tulnud. Mul on see aia rajamine kuidagi tagurpidi käinud. Iga suvehooaja lõpuks olen koostanud endale õppekava, mille alusel talvel end täiendama hakata.”
Nõmmiku Hobihäärberi nimes tähistab „Nõmmiku” pererahva sõnul sealset nõmmemaad. „Hobi” toob esile nende lemmiktegevused: aianduse, käsitöö ning lemmikloomad. „Häärber” väljendab nende elupaika ilmekamalt kui „talu”, kuna tegu on kaasaegse puit-ehitisega, millele lisati aastate jooksul kaks klaasseintega terrassi.
Peres on kolm retriiveri tõugu koera Brandy, Benji ja Stella ning rullkõrvadega kass. Pererahvas kinnitab, et iluaeda saab pidada ka aktiivsete koertega koos elades. Selleks tuleb vaid aia planeerimisel nende elustiiliga arvestada, neid esimesel eluaastal hoolsalt kasvatada ja õpetada. Perekond Tartes tegeleb koerte treenimise, kasvatamise ning aretamisega ja pakub vajadusel ka oma kasvandikele hoiukodu.
Gülnara Tartes võttis oma aia loomisel aluseks kõigepealt feng shui põhimõtted. Nõmmiku Hobihäärberist ei leia külastaja klassikalist jaapani ega hiina aeda, küll aga kasutatakse palju idamaadest pärit teadmisi loodusenergiate liikumisest. Maja juurde kuuluv suur õueala sulandub ümbritsevasse maastikku, andes võimaluse tunda end osana loodusest.
Gülnara Tartes: „Proovime elada ümbritsevaga kooskõlas, rakendades loodussõbralikke lahendusi. Kõik meie kiviaiad on vaba käega laotud, jättes kivide vahelised praod ja õõnsused putukate, lindude, kahepaiksete ning hiirte pesadeks. Maja ette on teadlikult ehitatud alt tühjaks kaevatud, pealt kividega kaetud rajatis kärnkonnade koduks ning talvituspaigaks. Need kahepaiksed on aednikule ju väga kasulikud abilised. Samuti hoiame oma tiigid alati ääretasa vett täis, et kõik pisiloomad neist juua saaksid ja samas nad vette kukkudes kaldale tagasi pääseksid.”
Paljudes peenardes ning kasvuhoones kasvatab perenaine niinimetatud naabertaimi. Need on istutatud teiste taimede vahele, et sõltuvalt liigist kas kahjureid eksitada, näiteks muskaatsalvei, või tolmlejaid ligi meelitada, mida teeb näiteks iisop. Kasvuhoones eelistavad kahjurid tomatile kurgirohtu, millest saab nii küll ohvertaim, kuid tänu oma sitkusele jääb ta ikkagi elujõuliseks, selgitab Gülnara Tartes. Ta lisab, et ühtegi mürki Nõmmiku Hobihäärberi aias ei kasutata.
Perenaine kirjeldab, kuidas loobus ehitajate külvatud inglise murust. Selle asemel lasi ta kasvama jääda nii teelehel, ristikul kui võilillel – selline muru on palju jätkusuutlikum ega vaja pidevat hoolitsemist. Suurem osa teeradadest on sillutamata, vaid üks väike lõik on laotud kividest. Katteta ja käänulised teerajad võtavad perenaise selgitusel aias liikujal kiirust maha. See ongi tervendava aia puhul üks oluline eesmärk – panna inimene niimoodi liikuma, et aeglustaks sammu, märkaks detaile, teeks pidevalt uusi suunavalikuid, püsiks sedasi pidevalt käesolevas hetkes.
Puhkealade juures võtsid maja omanikud arvesse eelkõige päikese liikumist, aga ka tuule suundi. Nende sõnul saab mereäärseid tuulepuhanguid hästi ära kasutada.
„Näiteks pakuvad aias asuvad erinevad tuulekellad heliteraapiat ning tuule abil võrkkiigeni jõudev hüatsintsireli ja pargirooside lõhn aroomiteraapiat,” lausub Gülnara Tartes.
„Et puhkekohad jääksid kõige paremini lõhnavate taimede suhtes alla tuult, pidin kõigepealt oma õue põhjalikult tundma õppima. Kuigi meie suur aed koosneb justnagu mitmest erinevast aiast, moodustavad need kokku terviku – kõik istutusalad ning aiarajatised täiendavad üksteist, tiik aga peegeldab nii neid kui ka tähistaevast.”
Pererahvas kinnitab, et huvilised saavad minna tutvuma nende Nõmmiku Hobihäärberiga ja kuulda feng shui põhimõtetest aiakujunduses, kui eelnevalt kokku leppida.