Raasiku elanik FREDI KARU soovib istutada EV 100 tammiku

2345
Raasikul Jägala maantee ääres hakkaks FREDI KARU eestvedamisel olema tammepark pinkide ja jalgteega.

Tammepark Raasikul Jägala maantee ääres oleks kingitus Eestile 100. sünnipäevaks.

Raasiku alevikus raudteeüle­sõidukoha juures, Jägala maan­teest aleviku poole on praegu tühermaa. Sinna, vallale kuuluvale maale, soovib kogu elu Raasikul elanud Fredi Karu oma kuludega rajada tammepargi Eestile kingituseks ning kodukoha kaunistamiseks.
Eesti 100. sünnipäevaks on plaanis rajada üle Eesti 100 tammega tammikud, esindustammik tuleb Lääne-Virumaale Tamsallu. Kui Fredi Karu sellest kuulis, võttis ta ühendust riigikantseleiga, projekti „Eesti 100 tamme” eestvedajaga.
Ta lausus, et tammiku rajamise idee on olnud tal mõttes mitu aastat, haudunud ja kasvanud: „Olen niitnud muru ja küsinud vallamajast ka varem, kas tohin istutada sinna tammiku, kuid seni pole veel plaan teoks saanud, sest valla arengukava oli koostamisel.”
EV 100. aastapäeva korraldustoimkonna konsultandile Mari Valgepeale meeldis Fredi Karu idee väga ning ta oli nõus tulema ettepanekut tutvustama Raasiku vallavolikogule, kuna tammiku rajamiseks valla maale on vaja volikogu nõusolekut.

Kunagine põllumaa

Volikogu detsembri istungil sõnas Mari Valgepea, et EV 100 programm võtab hea meelega Raasiku tammepargi oma plaani: „Juubeliperiood kestab kolm aastat ning selle keskmes on teha Eestile kingitusi, millega elu meie ümber paremaks muuta.”
Ta lisas, et pargid on plaanis kõikidesse maakondadesse, projektiga on liitunud ka palju eraisikuid ja organisatsioone, Harjumaal näiteks Viimsi kool, Tabasalu lasteaed.
Raasiku pargi asukohaks valis Fredi Karu välja Jägala maantee 45 maatüki, mille kõrval ta elab: „Maatükk on kunagine põllumaa, kuid hiljem seisnud tühjana. Elumajade juures kippus olema väga tuuline, istutasin varjuks kuuseheki, mõned männid. Ka naabrid on tammiku ideega väga nõus.”
Maatükki läbib mitteametlik jalgtee, see on plaanis Fredi Karul alles jätta, lisaks tammedele panna parki kolm pinki ning olemasoleva suure kivi külge tähise, et tammik on rajatud Eesti 100. sünnipäevaks.
Fredi Karu sõnas, et tema idee tundub ilmselt paljudele kummaline: „Olen maainimene, aga enamik sõpru elab Tallinnas ning neil pole nii lihtsalt võimalik puud istutada. Mulle on öeldud, et hea meelega istutaks päris oma tamme. Eestlastele meeldib puid kasvama panna, see on paljude jaoks püha puu.”
Ta lausus, et tammeistikute vahe peaks olema kümme täismehe sammu: „Töötan kaitseväes ning peastaabi ette istutavad tähtsad külalised tammesid, mõõtsin seal maa ära.”

Tamm on püha puu

Raasiku vallavanem Raivo Uukkivi ütles, et vallavalitsus toetab tammiku ideed: „Tean, et Fredi Karu on ideed kaua endas kandnud, nüüd EV 100 projekti raames on võimalik see ellu viia. Küsimus on aga selles, et tegu on valla maaga ning kui sinna tammiku peale istutame, muud sellega teha ei saa. Samas ei kujuta ette, mida muud sinna tulla võiks.”
Ta märkis, et sarnane projekt on käima läinud ka Pikavere külas, kus on hakatud istutama tammesid: „Mõistlik oleks keskenduda ühele niiöelda esindustammikule ning Pikavere rahvas oli nõus oma tammed Raasikule tooma.”
Kui praegu kastab ja niidab Fredi Karu puude ümbrust ise, siis tammepargina on maatükk valla ametlik haljas­ala ning lülitatakse niidetavate alade nimekirja.
Fredi Karu lausus, et puud vajavad kastmist, hooldamist: „Veeämbreid tassides mõtlen vahel, milleks ometi ma seda kõike teen. Siis aga istun puu all, joon kohvi, naudin vaikust ja mulle meenub.”
Raasiku rahvamaja juhataja Helle Vaga kiitis tammiku idee heaks: „Mulle meeldib see mõte meeletult. Kujutan juba ette, kuidas lasteaia, kooli ja noortekeskuse lapsed saavad rajamisel kaasa lüüa ning tammikust hiljem palju rõõmu.”
Maatüki eraldamise idee suunati arutamisele volikogu komisjonidesse. Fredi Karu lubas, et tammiku rajamise ettevalmistus hakkab pihta kohe, kui saabub positiivne otsus: „On plaan, et 2018. aasta juubeliks oleks juba midagi näidata ja esitleda.”

Eelmine artikkelKehras oli 5. jõuluturniir võrkpallis
Järgmine artikkelKehra päästekomando tagune elamumaa pannakse müüki