Virve külas uus vabaõhulava koos kogukonnaruumiga

1303
Virve küla vabaõhulava-kogukonnaruum.

Kuusalu valla Virve külas on nüüd mere ääres kaldapealsel originaalse arhitektuuriga vabaõhulava-kogukonnaruum, mille kavandasid külas suvitavad arhitektid Piia Tasa ja Martin Aunin. Puidust vabaõhulava avatud katusealuse tagumises osas on eraldi ruum, mida saab kasutada külarahva kooskäimiseks soojemal ajal.

Vabaõhulava ehitas Virve Külaseltsi tellimusel OÜ Velwin Harast. Külaselts on saanud külaplatsi väljaehitamiseks ja vabaõhulava rajamiseks toetust mitmest fondist ja ka riigieelarvest. Kokku on kulunud 6 aastat ja ligi 66 000 eurot.

Virve külavanem Jaan Velström ütleb, et külaplatsiks kasutatavat Vanaõue ehk rannakeeles Vanave talu mereäärset kinnistut renditakse RMK-lt: „Vanaõue talus, mille elumaja müüdi nõukogude aja lõpus küttepuudeks, peeti saksa ajal tantsupidusid. Esimene külalava ehitati sinna käesoleva aastatuhande alguses Maila Velströmi ja Arvi Tammeranna eestvedamisel. Lava uuendati kümmekond aastat hiljem. Aastal 2013 arutasime külarahvaga ja leppisime kokku, millist külaplatsi tahame. Aastal 2014 saime Kuusalu valla ja omaosaluse toel lipumasti.“

Esimene suurem toetussumma tuli 2015. aastal, kui külaselts sai Kohaliku Omaalgatuse Programmist (KOP) külaplatsi geoaluse ja eelprojekti koostamiseks ning pinnase korrastamiseks 2000 eurot. Samal aastal tehti koos külarahvaga võrkpalliplats, Tõnis Velström kinkis postid ja võrgu. Järgmisel aastal toetas KOP 1480 euroga välikäimla ehitust ning Koljo talu rahvas eesotsas Jaan Kivikuga kinkis ja paigaldas külakiige. Aastal 2018 saadi KOPist 1690 eurot mereäärse trepi rajamiseks. Tänu Keskerakonnale on vabaõhulava ja külaplatsi jaoks antud kahel korral riigieelarvest poliitilist katuseraha 5000 eurot, kokku 10 000 eurot. Suurim toetusumma tuli eelmisel aastal – Leader-programmist 20 527 eurot, 50protsendilise omaosaluse ehk sama suure summa lisas külarahvas. Külavanema sõnul on kokku lepitud, et rahastajate nimesid ei avaldata. Vabaõhulava pidulik avamine oli küla jaaniõhtul, esimene suurem kontsert toimus eelmisel neljapäeval, 1. augustil, kui esines Keit&Tõun.