Kuigi aasta algus on olnud väga lumerohke ning viimastel nädalatel ei ole ükski päev möödunud sajuta, on lumelükkajad saanud omavalitsuste teedespetsialistide hinnangul kohalike teede puhastamisega hästi hakkama.
Anija vald
Anija vallas tuleb lumevabana hoida umbes 250 kilomeetrit kohalikke teid, neid puhastavad 4 ettevõtet. Valla maa- ja teespetsialist Mait Paasiku sõnul on nad selle talve lume tõrjumisega üsna hästi toime tulnud.
„Külateed on olnud väga hästi lahti lükatud ja suuri nurinaid ei ole kusagilt kuulnud, kõik probleemid oleme saanud jooksvalt lahendatud. Õnneks pole olnud väga suuri tuiske. Kuigi just kõige esimese tuisuga, kui lund veel peaaegu maas polnudki ega osanud lumelükkajaid välja saata, olid paari koha peal põldude vahel vaalud ning üks toidukuller oli autoga kinni jäänud,“ rääkis ta ning lisas, et viimaste suurte sadude tõttu on Alavere kandis pidanud lumelükkajad kohati töötama kahes vahetuses.
Alavere kooli ja lasteaia juures on kopaga tulnud lumehangesid teise kohta tõsta, kuna sahkadega ei olnud neid võimalik enam liigutada. Mait Paasik oletas, et kui sadu samas tempos jätkub, on vaja peagi ka Kehra kõnniteede äärest lund eemaldada: „Ilmselt tuleb seda samamoodi kopaga teise kohta tõsta, selleks, et lund kusagile ära vedama hakata, meil raha ei ole.“
Anija valla eelarves on teehooldusele tänavu 193 000 eurot, maa- ja teespetsialist oletas, et sellest umbes 60 000 eurot kulub lumelükkamisele jaanuari eest ning kui samasugune talv jätkub, on märtsi lõpuks aastaks kavandatud raha otsas.
Üheksandat aastat Kehra teid-tänavaid hooldava OÜ Katkera juht Marek Suik märkis, et tema ettevõtte töötundide keskmine arv linna lumest puhastamisel on olnud 100-150 kuus, tänavu jaanuaris oli ligikaudu 250, veebruaris esimeste päevadega 150: „Paras hullumaja, lumelükkamine käib juba 24/7. Hommikul viiest oleme alustanud, õhtul kuus-seitse lõpetame. Mõnel hommikul tuleb kõnniteede lükkajail minna ka teisele ringile, sest kogu aeg sajab. Vahel lükkame õhtul teed puhtaks, kuid hommikuks on kõik jälle lund täis.“
Marek Suik rääkis, et Kehra keskuse ristmike äärtes ulatuvad lumevallid üle saha ääre, kohati üle meetri kõrged ning sealt tuleks hakata lund eemale vedama, kuid selleks on raske aega leida, kui kogu aeg tuleb teid lumest puhastada.
Kuusalu vald
Kuusalu vallateed on jaotatud 14 talihooldepiirkonnaks. Lumetõrjet teevad Kuusalu valla teedel 9 ettevõtet kokku 500 kilomeetril, millest umbes 360 kilomeetrit on vallateid ja 140 kilomeetrit talude juurde viivaid erateid. Piirkondade lumetõrjetööde tegijad kinnitati riigihanke tulemusena 2019. aasta sügisel kolmeks aastaks – kuni aastani 2022. Vallateede lumetõrje üks ring läheb maksma kokku ligi 10 000 eurot.
Kuusalu valla teede- ja majandusspetsialist Madis Praks sõnas, et olukord on tavapärane, lumetõrje küsimuses vallaelanikelt saadud telefonikõnede arv ei ole kasvanud. Tänavuse talvega on lume lükkamise peale kulunud tema hinnangul praeguseks ligi 100 000 eurot. Täpset summat ei tea, arved alles laekuvad firmadelt.
Madis Praks: „Jaanuaris oli kaks suuremat tuisuperioodi, siis tekkis korraks olukord, et lagedamates piirkondades ei pääsetud varahommikul kodust välja, seal oldi kõige suuremas hädas. Sellises olukorras lükkavad traktorid esmalt lahti peateed. Siis tulevad ringiga tagasi ja hakkavad lund lükkama taluteedel. Oli ka kohti, kus vallateed oli juba läbitavad, kuid riigiteed veel mitte. Valklas riigile kuuluv Lamme tee oli kinni tuisanud, sealt ei pääsetud läbi.“
Ta lisas, et suure lumetuisu korral on tegu vääramatu jõuga ja pole mõeldav, et kõigile vallaelanikele jõuaks korraga teed lumest puhtaks lükata. Ka oli mõnes kohas juhtumeid, et traktorist ei teadnud esialgu kõiki talukohti, kus elavad valla elanikeregistrisse kuuluvad inimesed. Mullusel lumevaesel talvel talihoolet polnud vaja teha, vahepeal on tulnud uusi elanikke.
Alevike kohta märkis Madis Praks, et kõnniteed hoiab vald ise korras ja eramajade piirkonnas ei ole kinnistuomanikel kohustust aia tagant kõnniteed puhastada: „Traktorid lükkavad ka kõnniteedelt lund ja Kuusalu Hoolela kliendid töötavad labidatega. Kuusalu Hoolela on hea kootööpartner, töötatakse Kuusalus, Kiius ja Kolgas. Tegevusjuhendajad sõidavad koos oma klientidega läbi Vana-Narva maantee kõik bussipeatused, kuhu vallavalitsus on paigaldanud ootepaviljoni, ja teevad ootealad lumest puhtaks.“
Seni on lund lükatud Kuusalu valla alevikes tänavate äärde, liiga kitsaks pole läinud ja lund pole pidanud hakkama välja vedama. Vaid Kuusalus Metsa tänaval on juba sedavõrd kitsas, et kaks autot mahuvad veel hädapärast kõrvuti teele. Kitsaks on lume tõttu jäänud ka Kuusalus tervisekeskuse esises parklas. Lume väljaveoks tuleb tellida kopp-laadur ja auto, Kuusalu aleviku lumest tühjaks vedamine maksab umbes 10 000 eurot, kõneles valla teede- ja majandusspetsialist.
Loksa linn
Loksal tegeleb lumekoristusega linna allasutus Loksa Hooldus. Abilinnapea Andres Kaskla sõnas, et lumetõrjetöödeks tehtavad kulutused on kavandatud allasutuse eelarvesse. Linnal on kaks traktorit, lisaks saab vajadusel kasutada Loksa Hoolduse ekskavaatorit. Lumelükkamisega tegelevad Loksa Hoolduse töötajad.
Andres Kaskla: „Traktorid on olnud pidevalt töös, teed on sõidetavad, kurtmisi pole olnud. Loksa on väike, linnale kuuluvaid teid ligi 20 kilomeetrit, need jõuab lumest puhtaks lükata. Pealegi läbivad Loksat neli riigiteed: Tallinna maantee, Rohuaia tee, Rahu tänav ja Mere tänav. Riigiteedel teeb talihooldust OÜ Üle.“
Loksa linna kõnniteid ja parklaid hoiavad lumest puhtana Loksa Hoolduse heakorratöötajad. Kortermajade juures peavad lumetõrje eest hoolt kandma korteriühistud, ent abilinnapea sõnul minnakse ühistutele appi, kui lund on palju ja tarvis traktoriga lükata.
Ta lisas, et nii-öelda lumeuputust Loksal tekkinud ei ole, on piisavalt vabasid alasid, kuhu lumi eest ära lükata. Kui kalmistu müüri juures läheb tee liiga kitsaks, siis viiakse sealt teeäärne lumi ära.
Raasiku vald
Raasiku vallas on valla- ja erateid, mida tuleb lumest puhastada, ligikaudu 190 kilomeetrit, lisaks veel parklad, kõnniteed. Talihoolet teevad 6 piirkonnas kokku 4 ettevõtet.
„Katastroofi pole, olukord on pigem päris hea, oleme saanud uskumatult palju kiita,“ ütles valla teede- ja haldusspetsialist Kalev Laast.
Ta lisas, et pisut on inimetes tekitanud pahameelt riigimaanteede ja vallateede ristumiskohad: „Vallatraktorid teevad hommikul teed puhtaks, kuid riigimasinad jõuavad Raasiku valda hiljem ning lükkavad suuri teid puhastades vallateede otsad kinni. Teevad need küll uuesti puhtamaks, aga mitte kohe, selleks tuleb hiljem väiksem traktor, kes teeotsi ja bussipeatusi puhastab.“
Kalev Laast märkis, et on olnud ka juhuseid, kus mõni inimene, kelle koduteeots on olnud lükkamata, on end valda sisse kirjutanud, kui kuulis, et lund lükatakse vaid vallakodanike kodudeni.
Tõnu Suurkuusk, kes hoiab vallateid lahti Mallavere-Pikavere piirkonnas, tõdes, et viimasel ajal tuleb lund lükata iga päev. Teede- ja haldusspetsialisti sõnul on alevikes tulnud teid ka kaks korda ööpäevas lumest puhastada. Lumelükkamisele on tänavu kulunud umbes 40 000 eurot.
Raasikul koristati möödunud reedel vallavalitsuse tellimusel Tallinna maantee sõidu- ja kõnnitee vahelt lund, kuna lumevall oli nii suur, et takistas liiklust. Kostivere tee ja Konsumi poe vaheliselt lõigult viidi Tehase tee äärsele kinnistule 300 kuupmeetrit lund.
„Praegu ei ole rohkem kavas lund alevike teede äärest ära vedada, aga see vajadus võib lähiajal tekkida,“ ütles Kalev Laast.