
Et oleks võimalik võrrelda eri suurusega riikide, linnade ja väiksemate asustusüksuste koroonaviirusesse nakatunute arvu, kasutatakse maailmas ühesugust valemit – 14 päeva positiivsete testitulemuste suhtarvu 100 000 elaniku kohta. Nii ongi Eesti kõrgeim nakatumisnäit Loksa linnal – käesoleva nädala esmaspäeva seisuga on see 3542, kuigi Loksal on elanikke alla 3000. Nakatumisnäit 3542 tähendab, et iga 1000 linnaelaniku kohta on viimase kahe nädala jooksul saanud Covid-19 positiivse testitulemuse 35,42 elanikku ehk teisisõnu iga 28. inimene, kelle elukohaks on rahvastikuregistri järgi märgitud Loksa linn. Eesti keskmine nakatumisnäit oli selle nädala esmaspäeval 1364.
Loksa tõusis Eesti linnade ja valdade pingereas nakatumisnäidu poolest esimeseks möödunud nädalal, vahetades kohad Anija vallaga, kes oli üle kahe nädala pingerea esimene. Loksa tõusis teisele kohale ligi nädal tagasi.
Anija valla kõrgeim nakatumisnäit oli möödunud nädalal 4021, sel esmaspäeval 3539. Ka Anija vallas on kahe nädala jooksul saanud positiivse testitulemuse iga 28. elanik.
Raasiku vald on esmaspäeva seisuga pingerea 5. kohal nakatumisnäiduga 2178. See tähendab, et 14 päevaga on positiivse testitulemus igal 46. elanikul.
Kuusalu valla nakatumisnäit on viimastel nädalatel olnud alla Eesti keskmise. Esmaspäeva seisuga oli Kuusalu vald pingereas 44. kohal nakatumisnäiduga 1092 – kahe nädalaga sai positiivse testitulemuse iga 92. vallaelanik.
Need andmed on võetud internetist veebilehelt koroonavald.ee, kus iga päev uuendatakse omavalitsuste pingerida ja nakatumisgraafikuid.
Igal hommikul saavad ka omavalitsused terviseametilt ülevaate nakatunute arvust viimase ööpäeva kohta.
Loksa linnas tuli esmaspäeval juurde 5 inimest, kelle testi tulemus oli positiivne. Teisipäeva hommikul lisandusid Loksale 3 positiivse testitulemuse saanud inimest. Viimase kahe nädalaga oli Loksal testitulemuste põhjal kokku 88 koroonaviirusesse nakatunut.

Anija vallas lisandus esmaspäeval 8, teisipäeval 9 nakatunut. Kahe eelmise nädala jooksul andsid positiivse koroona-proovi 227 inimest, seejuures eelmisel nädalal oli uusi nakatunuid 25 võrra vähem kui nädal varem.
Raasiku vallas said positiivse testitulemuse nii esmaspäeval kui teisipäeval 7 inimest. Kahel eelmisel nädalal oli kokku 155 uut nakatunut.
Kuusalu vallas said esmaspäeval positiivse testitulemuse 3 inimest, teisipäeval 7. Kokku oli kahe nädalaga vallas testitulemuste järgi 80 nakatunut.
Vaktsineeritud on rohkem Kuusalu vallas
Kuusalu Tervisekeskus on perearst Susanna Karil andmetel lõpetanud Pfizeri vaktsiiniga kaitsesüstimise 162 patsiendil – nad on saanud kaks doosi. Pfizeri esimese doosiga vaktsineerimine on pooleli, need lähevad 60 patsiendile. Aprilli teisel nädalal loodetakse saada Kuusalu Tervisekeskusele veel 60 doosi Pfizeri vaktsiini. AstraZeneca ühe doosiga on vaktsineeritud 528 patsienti.
Doktor Susanna Kari ütles, et huvi vaktsineerimise vastu on suur. Ka nendest riskirühma patsientidest, kes esialgu keeldusid AstraZeneca vaktsiinist, on paljud ümber mõelnud, kuid nüüd pannakse nad riskirühma nimekirja lõppu.
Ta lisas, et riskirühmadesse mittekuuluvate patsientide huvi vaktsineerimise vastu on suur, saadetakse sooviavaldusi: „Parem on, kui ise teada antakse. Meil on edaspidi lihtsam vaktsineerimisele kutsuda, kui on teada, kes on huvitatud.“
Kuusalu ja Loksa perearsti Mall Idavainu pereõed on AstraZeneca ühe doosi kaitsesüsti teinud 230 patsiendile, Pfizeri esmase süsti 102 patsiendile ja kaks Pfizeri doosi on saanud 42 patsienti. Aprillis oodatakse veel 72 doosi Pfizer vaktsiini. Rohkem infot vaktsiinide saamise kohta praegu pole. AstraZenecast on loobujaid rohkem, Pfizerist loobutakse vähem. Paljud nooremad patsiendid küsivad vaktsineerimisvõimaluse kohta.
Doktor Mall Idavain kiitis seda, et üle-eelmisel nädalavahetusel korraldati täiendav vaktsineerimine Lasnamäe ja Maardu kõrval ka Loksal. Kuigi Loksale said end siis vaktsineerima registreerida mujaltki inimesed, on osad Mall Idavainu patsiendid leidnud võimaluse minna vaktsineerima Pärnusse ja teistessegi kohtadesse, kui on avanenud võimalus.
Loksa perearst Tatjana Proskurina tõdes, et tema patsientidest paljud keelduvad AstraZenecaga vaktsineerimisest, eelistatakse Pfizerit. Ligi 70 patsiendile on tehtud AstraZeneca kaitsesüst. Lootus on saada aprillis 72 doosi Pfizerit.
Kehra tervisekeskuses on kaks doosi saanud ehk Pfizeriga vaktsineerimine lõpetatud 279 inimesel, ühe doosi saanud 120 inimest. AstraZeneca üks süst on tehtud 200 inimesele. Tuleval nädalal peaksid kolm arsti oma nimistutele saama kokku 138 doosi Pfizerit.
Kehras hakati kaitsepookimist tegema kõige varem, detsembris. Esialgu said vaktsiini Kehra meedikud, seejärel naabervaldade arstid-õed, Kehra Kodu patsiendid, õpetajad ja sotsiaaltöötajad. Perearst Maire Posti sõnul vaktsineeritakse praegu peamiselt riskirühmi: „Helistame kõikidele ise. Vaktsiini valida ei saa, selgitustööd me ei tee, kellelegi mitu korda ei helista, selleks pole lihtsalt aega. Varunimekirjas on ka nooremaid inimesi, eelmisel reedel mul üks tubli inimene sõna otseses mõttes jooksis Kaunissaarest kohale.“
Raasiku tervisekeskus on saanud süstida 200 doosi AstraZeneca ja 30 doosi Pfizeri vaktsiini, peamiselt eakatele ja riskigrupi patsientidele. Vaktsineeritud on ka Raasiku ja Pikavere kooli- ja lasteaiapersonal. Perearst Anna Pristromskaja sõnul on olnud vaktsiinist keeldujaid, enamasti AstraZeneca vaktsiini ümber tekkinud kära tõttu.
Aruküla perearst Helgi Vain tõdes, et helistajaid, kes vaktsineerimist soovivad, on palju: „Vastame, et vaktsiini ei ole ja me pole isegi kõiki oma riskirühmi saanud vaktsineerida.“
Pfizeri vaktsiini on kaks süsti saanud 36, ühe süsti 30 inimest. AstraZeneca vaktsiini on Aruküla tervisekeskus saanud 200 doosi, lisaks osadest ampullidest saadud lisadoosid. Järgmisel nädalal peaks tervisekeskus saama 36 doosi Pfizeri vaktsiini.