Leesil pohiranna keeles räägitud jutt läheb filmi

1352

Leesi rahvamajas toimunu jäädvustati Kolga rannast tehtava filmi jaoks.

Eelmise teisipäeva, 26. märtsi õhtupoolikul kogunesid paarkümmend inimest peakorraldaja Maila Velströmi kutsel Leesi rahvamajja „Videvikuveeretusele“.
Kohale olid kutsutud Kolga rannale omase pohiranna keele oskajad, kel paluti kaasa võtta vanu pilte ja ajaloolisi asju – räägiti endistest aegadest.

Osalesid MTÜ Laurentsiuse Selts juht Sulev Valdmaa ja Kuusalus elav filmimees Rasmus Merivoo, kolm tundi kestnud videvikujutud filmiti.

Sulev Valdmaa: „See on alles algus, eelsoojendav katse. Tahame teha filmi Kolga rannast tervikuna. See on vastutusrikkam ettevõtmine, ei soovi amatöörfilmina teha. Rahastust veel filmile ei ole, seda otsime. Kõige tähtsam on sellise kaduva, kuid täna siiski veel hoomatava etnograafilise varanduse talletamise tase. Tahame filmiga anda ülevaate Kolga rannast – asend, loodus, külad, inimesed, nende tegevus ajaloos ning kuni tänaseni, keel, omapärane kultuur.“

Pohiranna keelt kõnelesid Leesi rahvamajas Leida Lillemäe, Nelli Randmaa, Meeli Lehis, Ilma Pirk, Evi Laigar, Vilvi Remmelgas, Karli Lambot, Jaan Velström ja Maila Velström. Tõdeti, et murrak vajab harjutamist, osad sõnad on juba ununenud.

Maila Velström: „Pohiranna keel on praeguseks peaaegu hääbunud. Kena algus annab julgust mõelda taaskohtumisest ning ka edasisest jutuveeretusest rannakeeles.“

Laurentsiuse selts on seni teinud Kuusalu kihelkonnast kaks amatöörfilmi: „Kodasoost läbi Leesi ja Viinistu Kuusallu“ ning „Naine ei lähe tanuta tanumale ega põlleta põllule“.