Kuusalu vallas Sõitme külas asuva Leegiranna arenduse kinnistuomanikud, kes on liitunud toimiva veesüsteemiga, said eelmisel reedel, 10. märtsil vallavalitsuselt kirja teatega, et looduse reostamise vältimiseks on Leegiranna teel kanalisatsioonitorustik suletud. Kirjas tuletati ka meelde, et tänavu 1. jaanuarist tuleb Sõitme küla Rannakaare tee, Leegiranna tee, Rannaküla tee ja Metsaserva tee kinnistu omanikel korraldada reovee kogumist enda kinnistul.
„Kahjuks on osa kinnistuomanikke jätkanud omavoliliselt reovee juhtimist oma kinnistult väljapoole loodusesse. Juhime veel kord tähelepanu, et arenduspiirkonna kõik elanikud, kes kasutavad vett, peavad koguma selle mahutitesse ja korraldama reovee äraveo purgimissõlme Allika külas. Reovee suunamine loodusesse on rangelt keelatud,“ on öeldud teates.
Leegiranna ligi 160 kinnistuga arenduses on elamuid või suvilaid ehitatud ligi 40. Talvised veetarbijad on 17 majapidamist. Neist umbes pooltel majapidamistel on paigaldatud lokaalsed mahutid, ülejäänud majapidamiste reovesi läheb katkisesse kanalisatsioonitorustikku.
Leegiranna arenduses pole seni töötavat kanalisatsioonisüsteemi ega biopuhastit. Mullu oktoobrist kuni aasta lõpuni korraldas reovee äravedu ja purgimist ning tasus mõlema teenuse eest Kuusalu vallavalitsus, kokku kulus vallaeelarvest selleks 19 000 eurot. Enne seda korraldas purgimist ja tasus AP Kinnisvara, samuti maksis joogiveepumpla elektrikulude eest. Elanikelt kummagi teenuse eest raha ei võetud. Joogivee kvaliteet ei vastanud nõuetele.
Käesoleva aasta jaanuarist asus Leegiranna arenduse vee-ettevõtjana tegutsema OÜ Kuusalu Soojus, kes remontis eelnevalt sealse pumbamaja, paigaldas veepuhastussüsteemid, majapidamistesse veearvestid ja müüb klientidele joogivett. Veetorustik ja pumbamaja on vallavalitsuse haldusest antud üle Kuusalu Soojusele. Ent katkine kanalisatsioonitorustik ja vahekaevud on endiselt Kuusalu valla bilansis.
Kuusalu vald sai Leegiranna tehnovõrkude omanikuks eelmise aasta sügisel, kui Leegiranna I arendaja AS AP Kinnisvara andis need vallale tasuta üle. AP Kinnisvara teatas siis ettevõtte likvideerimisest ning kandis notari deposiiti 120 000 eurot, millest 66 000 eurot pidi vald kasutama joogivee kvaliteedi parandamiseks ja 54 000 eurot lokaalsete kogumispaakide paigaldamiseks. Joogiveesüsteemi tegi korda ja kogumispaagid pani soovijatele vallale kuuluv OÜ Kuusalu Soojus.
Reoveeprobleem otsustati kogumispaakide abil lahendada seetõttu, et arendusalale paigaldatud kanalisatsioonitorud on vesiliiva liikumise tulemusena mõnes kohas paigast nihkunud ning arenduspiirkonnale pole biopuhastit ehitatud.
Kuid osa kogumispaakide rahast kanti möödunud aasta sügisel AP Kinnisvarale tagasi, sest notariaalne leping lõppes.
Reovee ärajuhtimise ja kogumise küsimuses on osad kinnistuomanikud vallavalitsusega eri meelt. Nad võtsid enda huvide kaitseks appi advokaadibürood, kes on saatnud Kuusalu vallavalitsusele klientide nimel teabenõudeid ja pöördumisi. Neis viidatakse, et lokaalsete mahutite paigaldamine pole kooskõlas Leegiranna kehtiva detailplaneeringuga ning kohaliku omavalitsuse korralduse seaduse alusel on omavalitsuse ülesanne korraldada veevarustust ja kanalisatsiooni, kui neid ülesandeid ei ole antud kellegi teise täita. Kinnituseks on lisatud näiteid riigikohtu otsustest. Sellest tulenevalt leitakse, et vald peab renoveerima Leegiranna arenduspiirkonna kanalisatsiooni.
Vallavalitsus tellis kanalisatsiooni ekspertiisi
Seoses advokaadibüroode saadetud teabenõuetega otsustas vallavalitsus tellida Leegiranna kanalisatsioonisüsteemi olukorra ekspertiisi. Vallavalitsuse korraldatud hanke tulemusena valiti seda tegema AS Laveteir hinnaga 3539,52 eurot koos käibemaksuga.
Laveteiri tütarfirma, santehniliste töödega tegeleva Toruabi töötajad tegutsesid Leegiranna arenduses üle-eelmisel ja eelmisel nädalal kokku kolmel päeval ning jätsid reoveetorustiku pärast uuringu lõppemist möödunud esmaspäeva õhtul suletuks.
Kuusalu valla haldusspetsialist Kair Tammel selgitas Sõnumitoojale, et kana-lisatsioonitoru tuli jätta suletuks, et ära hoida loodus-reostust, sest reovee vahekaevud ajasid üle ja reovesi jooksis loodusesse.
Kair Tammel: „Kuusalu valla ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni arengukava järgi peab Leegiranna biopuhasti valmima 2030. aastaks ning toimiva kanalisatsioonisüsteemi ehitamiseks kuluks praegustes hindades umbes miljon eurot. Kuusalu valla eelarve strateegias kuni aastani 2025 ei ole selle jaoks raha kavandatud. Hakkaksime Leegiranna biopuhastit ehitama ja torustikku renoveerima, kui leiame fondi, millest oleks võimalik lähiajal taotleda ja ka saada abiraha. Siiani pole Eestis avatud sellist toetusmeedet, mille tingimustele vastaks Leegiranna kanalisatsioonisüsteemi väljaehitamine. Kahjuks oleme sellises olukorras.“
OÜ Kuusalu Soojus tegevjuht Kalle Küngas ütles Sõnumitoojale ekspertiisi tulemust kommenteerides, et torustikku pole mõistlik parandada, kui biopuhasti puudub.
Advokaadibüroo reedene kiri ja kohtumine vallamajas
Peatselt pärast Kuusalu vallavalitsuselt teate saamist jõudis sellele reedel, 10. märtsil valla e-postkasti kahe kinnistuomaniku vastus advokaadibüroo vahendusel. Vastuses teatatakse, et nemad ja ka paljud teised Leegiranna elamupiirkonna elanikud on valmis tasuma vastavalt veemõõdikute näitudele purgimisteenuse eest seni, kuni valmib ühiskanalisatsioon – eeldusel, kui omavalitsus tagab toimiva ja nõuetekohase taristu.
Nad palusid vallavalitsuselt esmaspäevaks, 13. märtsiks vastust, kuidas on tagatud Leegiranna elamurajooni elanikele toimiv kanalisatsioon ja reovee ärajuhtimine. Ka soovisid nad kohtuda vallavalitsuse esindajatega, et arutada tekkinud olukorda, võimalikke lahendusi ja edasist tegevusplaani.
Kuusalu valla keskkonnaspetsialist Margus Kirss ütles esmaspäeval Sõnumitoojale, et Leegiranna olukorda arutatakse ja pakutakse välja aeg kinnistuomanikega kohtumiseks.
Leegiranna elanike sõnul oli toru sulgemise tõttu nädalavahetusel avariioht ja ühe elamu päästmiseks reovee uputusest pidid nad tellima purgimisauto.