Kui Lahemaa rahvuspargi kauaaegne giid Anne Kurepalu tegi giidikoolituses osalejatele õpperingsõidu marsruudil Palmse-Ilumäe-Oandu-Altja, kirjutasid õpilased hoolega ta jutu üles ja küsisid täpsustusi, kirjeldas koolituse peakorraldaja, Lahemaa Turismiühingu juhatuse liige Kaisa Linno.
„Kogenud giidid Anne Kurepalu ja Saima Gordejeva aitasid meeleldi ning rõõmustasid giidide põlvkonnavahetuse üle,“ kiitis ta.
Lahemaa Turismiühingu algatusel läbi viidud teine giidikoolitus lõppes reedel, 27. mail atesteerimiseksami ja tunnistuste jagamisega.
Eksami sooritasid õpilased kuues kohas Lahemaal – retked tehti Harjumaal Viru rabas, Kolga ümbruses ja Purekkaril ning Lääne-Virumaal Käsmus ja Võsul, Palmse ümbruses ja Vergi poolsaarel.
Koolitajad-hindajad olid Marika Kose ja Tarmo Pilving Maaülikoolist, Enri Uusna ja Krista Kingumets keskkonnaametist, Timo Kangur ja Maire Vendt RMKst, Katri Tšeskidov HEAKist, Anneli Kana Harjumaa Turismiühingust ning EASist Imbi Lepik-Martinson, Lily Allas ja Liis Läte, samuti Anne Kurepalu ja Saima Gordejeva. Lahemaa Turismiühingust koolitasid-hindasid loodusgiidid Maie Itse, Priit Adler ja Kaisa Linno.
Giidikoolitusel osalenuid oli kokku 27, reedel tegid eksami ja said Kolga seltsimajas atesteerimistunnistuse neist 24. Kolmel osalenul tuleb eksamiretk käesoleval nädalal.
Kuusalu vallast läbisid koolituse Ulvi Meier, Nele Reial, Melika Kindel ja Irene O´Sullivan Kolgast, Andrus Pärn Kaberlast, Kristjan Kaurla Sõitmelt, Liisa Linhein Viinistult, Marge Taivere Pedaspealt ja endine Kolga elanik Saara Mildeberg.
Kaisa Linno ütles, et aasta tagasi toimunud esimesel giidikoolitusel oli palju Kuusalu valla inimesi, seekord oli rohkem osalejaid Haljala vallast ning kaasati ka Tallinna giide, kes toovad turiste Lahemaale ja oskavad saksa keelt: „Eelmine suvi näitas, et puudus on saksa keelt kõnelevatest giididest. Nüüd on meil kahe koolitusega kokku 51 uut giidi Lahemaal.
Juba on tulnud päringuid giidide tellimiseks. Et soovijaid on olnud veelgi, teeme võib-olla ka tuleval aastal koolituse. Litsents kehtib viis aastat, edaspidi jätkame täienduskoolitustega.“
Lahemaa paar kuud kestnud giidikoolitust rahastas Eesti Maaülikool rahvusvahelise Rural Lifestyle ehk maaelulaadi projekti raames.
Laupäeval, 28. mail oli Sagadis täienduskoolitus mullustele lõpetajatele. Keskkonnahariduse spetsialist Asta Tuusti õpetas, kuidas loodust vahendada.