„Loksa bussijaama juures teist aastat juulis ja augustis töötanud infokohvikus saime teada seda, mida olime aimanud – välismaised matkajad on hädas liinibussidega. Nad ei saa aru, kuidas bussisõiduks rohelist kaarti osta või milline peab olema täpne raha bussijuhilt sõidupileti ostmiseks. Hädas ollakse ka sellega, et jalgratast ei lubata liinibussi võtta, sest seal puuduvad vajalikud rattakinnitused. Vähetähtis pole söögiteema. Pannkoogikohvik töötas infokohviku juures reedest pühapäevani, kui oli suletud, taheti teada, kuhu mujale saaks Loksal sööma minna, aga pole selliseid kohti,“ rääkis Lahemaa Turismiühingu üks asutaja ja juhatuse liige Kaisa Linno Sõnumitoojale.
Infokohvikut külastas tänavu pooleteise kuu jooksul üle 400 turisti. Tagasiside ankeedi täitsid 55. Turiste oli paljudest Euroopa riikidest, samuti Ameerikast ja Aasiast.
Kaisa Linno: „Iga päev astus keegi infokohvikusse, et teavet või nõu küsida, ja oli päevi, kui külastajaid oli kümneid. Tõusev trend on Tallinnas elavad välismaalased, kes saabusid koos Eestisse tulnud külalistega. Meie jalgrattaid laenutati rohkem kui mullu, kokku 48 korral. Peamine sihtpunkt ei olnud Viru raba. Soovitasime Pärispea poolsaart koos Purekkari neemega ja saatsime Juminda poolsaarele.“
Lahemaa Turismiühing hoidis Loksa infokohvikut töös ja soetas väikebussi koos järelkäruga jalgrataste vedamiseks tänu Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt (EAS) saadud toetusele – projektile „Lahemaa tervikliku turismikorralduse lahenduste loomine“ eraldati 200 000 eurot. Praeguseks on projekt lõppenud.
Kaisa Linno sõnul andis infokohvik tõdemuse, et otsekontakt on turistile väga tähtis, ei piisa ainult digitaalsest infost. Otsesuhtlus annab turistile piirkonnast emotsionaalsema ja lähedasema ülevaate.
„Ollakse seda meelt, et infokohvikuga tuleks jätkata. Kustkohast leida rahastus, veel ei tea,“ lausus ta.
Koostööst ja turistidega suhtlemisest, neile pakutavate teenuste mitmekesistamisest ning piirkonna turundamisest kõneldi eelmise nädala teisipäeval Võsul toimunud Lahemaa turismifoorumil, kus osalesid rahvuspargis tegutsevad turismiettevõtjad ning ka turismiga tegelevate organisatsioonide esindajad. Osalejaid oli üle poolesaja. Foorumi läbiviimist toetasid rahaga Arenduskoja Leader-tegevusrühm ning Harjumaa Ettevõtlus- ja Arenduskeskus.
Räägiti sellest, et tänu Lahemaa Turismiühingu eestvedamisele on Lahemaa saanud ülemaailmse Roheliste Sihtkohtade plaatinamärgise. Arenduskoja eestvedamisel on rahvuspargil Europarc sertifikaat, mida tuleb hakata uuendama. Lähiajal avaneb Europarci märgise saamiseks taotlusvoor ettevõtetele.
Turismiühingu juhatuse liige Reimo Mürgimäe matkafirmast Wanderlust juhtis aruteluringi koostöö tõhustamisest Harjumaa, Virumaa, Tallinna ja Rakvere turismi eestvedajatega, sest turist ei tunne valla- ega maakonnapiire. Teine arutelu oli kultuurikorraldajatega Lahemaa piirkonna suurüritustest, kus jõuti tõdemuseni, et kahte maakonda ulatuval Lahemaal võiks lisaks piirkondlikele suurüritustele nagu lauritsapäeva pidustused Kuusalus või Kadrina laadapäev, olla ka ühine rahvamuusikapidu.
„Foorum oli hea koht kokkusaamiseks, saime rääkida turismi arendamisest Lahemaal laiemalt, mitte ainult ühingu liikmetega. Oleme sõbrad, teeme koostööd ja mõtleme ühiselt, kestlik turism on meie suund,“ sõnas Kaisa Linno. Lahemaa Turismiühingusse on tulnud viimasel ajal liikmeid juurde Virumaalt, kokku on kolm aastat tagasi asutatud ühingul liikmeid 73.