
Lahemaa Turismiühingu ja keskkonnaameti ühise pilootprojekti giidikoolitus oli nii populaarne, et soovijaid oli üle saja ja kõik ei pääsenud osalema. Veebiloenguid said kuulata ka pealinnast ja mujalt inimesed, kes teevad Lahemaale ekskursioone. Õpperetkedel kutsuti ja giidiks atesteeriti kohalikud elanikud.
Märtsis alanud koolitusprogramm lõppes eelmisel pühapäeval, 23. mail praktilise eksamiga Lahemaa rahvuspargi eri piirkondades ja tunnistuste jagamisega Viinistu rahvamajas. Koolitus oli üks osa Leaderi programmist toetust saanud projektist „Lahemaa Ring“.
Lahemaa giidi tunnistuse said 24 osalenut. Neist 17 atesteeriti Lahemaa giidideks: Allan Alaküla, Anneli Kivisaar, Hans Lahi, Kaisa Linno, Karin Reinberg-Šestakov, Kauri Kivipõld, Kristo Pärn, Loore Viires, Maie Itse, Mirjam Irval, Olga Stepanova, Priit Adler, Riina Laanetu, Tiia Laidla, Tiina Viirna, Hele Lõhmus ja Talvi Luther.
Teised said kohagiidideks: Hebeli Võõsa ja Lii Välkmann Hara, Kadri Metstak Kolga mõisa, Kaisa Kaisel Pärispea ja Juminda poolsaare, Syrli Kullerkupp Juminda poolsaare, Õnne Arba Suurpea ning Ahto Neidek Ohepalu giidiks.
Kolm osalenut teevad praktilise eksami käesoleval nädalal ja siis on Lahemaal kokku 27 uut atesteeritud giidi. Õpiti 40 akadeemilist tundi – neljal päeval oli veebikoolitus Zoomi keskkonnas ning kahel päeval käidi õpperetkedel.
Koolitasid keskkonnameti ja RMK töötajad, Eesti Maaülikooli õppejõud, Eesti Giidide Liidu ja Eesti Maaturismi Ühingu juhid, ka Lahemaa staažikad giidid Saima Gordejeva ja Anne Kurepalu. Mitu koolitajat osalesid oma tööajast ja tasuta. Õppuritel tuli maksta väikest osalustasu.
Pilootprojekti koolituse läbinud kohalikud giidid tutvustavad Lahemaa looduse kõrval kodukandi kultuuriväärtusi ning kogukonnalt talletatud mälestusi. Lahemaa kultuuripärandi spetsialist Ave Paulus rõhutas tunnistuste jagamisel: „Pisikesed kohalikud lood viivad tulevikku. Kui praegu külades mälestusi ei koguta ega edasi anta, siis saja aasta pärast ei mäletata enam midagi.“
Koolituse peakorraldaja, Lahemaa Turismiühingu juhatuse liige Kaisa Linno: „Giidikoolituse suur pluss oli, et säästva turismi põhimõtteid sai veebiloengutes tutvustada ka teistele giididele, kes tulevad gruppidega Lahemaale.“
Eksamit hinnanud Aivar Ruukel Soomaa rahvuspargist ja Kaja Lotman keskkonnaametist kiitsid, et pilootprojekt oli edukas. Nad lubasid, et sügisel on plaanis teha samasugune koolitus ühiselt Soomaa ja Matsalu rahvuspargi ning laiemalt kogu Pärnumaa giididele.
„Soomaa loodusgiidid pole atesteeritud. Loodusturism on arengujärgus, giididel peaks tööd jaguma. Seda muret ei tohiks tekkida, et uued giidid meilt töö üle võtaksid,“ sõnas Aivar Ruukel.
Üle 30 aasta Lahemaa rahvuspargis giidina töötanud Saima Gordejeva rõhutas alustavatele kolleegidele Viinistul: „Hoidke kokku ja pidage omavahel sidet. Kui juhtub, et ise ei saa külalisi vastu võtta, kutsuge teine appi. Pidage keelte osas infopanka, et kes giididest ja mis keeles kõneleda oskab.“