EAS andis turismikonverentsil kuldmärgise üle Lahemaa valdade esindajatele.
„Säästev ehk jätkusuutlik ja loodussõbralik turism on oluline ning järjest tähtsamaks muutub,“ tõdeb MTÜ Lahemaa Turismiühing juhatuse liige Kaisa Linno. Lahemaa Turismiühingu eestvedamisel kuulub Lahemaa nüüd Roheliste Sihtkohtade võrgustikku.
Ülemaailmselt säästvat turismi arendav organisatsioon Green Destinations, tõlkes Rohelised Sihtkohad, võttis Lahemaa rahvuspargi TOP100 roheliste turismisihtkohtade nimekirja mullu toimunud konkursi tulemusena. Aasta tagasi oktoobris avaldati valitute nimekiri, järgnes põhjalikum hindamine, Lahemaa hinnati Eestist ainsana kuldmärgise vääriliseks.
Kokku pääsesid TOP100 nimekirja Eestist 7 sihtkohta. Nimekirjas on veel Pärnu, Tartu ja Rakvere ning Hiiumaa, Järvamaa ja Saaremaa koos Muhuga. Eesti sihtkohtade osalemist konkursil koordineerib Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS), rahastab ELi regionaal-arengu fond.
Kuldmärgis, hõbe- ja pronksmärgised anti üle eelmisel nädalal turismikonverentsil. Kuldmärgise võtsid vastu Lahemaa omavalitsuste esindajad: Kuusalu vallavanem Terje Kaarnevelt, Haljala vallavanem Ivar Lilleberg, Tapa valla ettevõtlusnõunik Marko Teiva.
Ka mujalt piirkondadest olid kohal omavalitsusjuhid või piirkondade turismivaldkonna ametnikud, ent Lahemaa osales konkursil ainsana teistest erinevalt, sest taotluse esitas ja sajale kriteeriumile koostas vastused rahvuspargis tegutsevaid turismiettevõtteid ja seltse koondav MTÜ Lahemaa Turismiühing. Selle asutasid mullu kevadel Kaisa Linno ja Tiina Viirna Kuusalu vallast ning Anneli Kivisaar Haljala vallast. Ühingus on liikmeid praeguseks ligi 50.
Kaisa Linno ja Tiina Viirna olid turismikonverentsi ajal rahvusparkide säästva turismi rahvusvahelise projekti raames Leader-õppereisil Leedus. Nädal varem osalesid nad seoses Roheliste Sihtkohtade teemaga EASi korraldatud õppereisil Sloveenias, kus on juurutatud oma roheliste sihtkohtade märgis.
Kaisa Linno: „Teeme turismivaldkonna arendamisel valdadega koostööd. Eestis hakatakse EASi eestvedamisel välja töötama oma Roheliste Sihtkohtade mudelit, meie osalesime pilootprojektis. Aina enam on kogu maailmas inimesi, kes valivad turismireisile või matkama minnes sihtkoha sellest võrgustikust.“
Ta lisas: „Oleme Lahemaa kui rohelise sihtkoha ülesehitamisel algusjärgus, väga oluline on lahendada näiteks prügi probleem, eelkõige prügi sorteerimise teema. Lahemaa rahvusparki haldavad keskkonnaamet ja RMK, kuid turismikorraldusega keegi ei tegele. Meie oleme valmis ühinguga seda tegema.“
Kaisa Linno lõpetas neli aastat tagasi Maaülikoolis loodusturismi magistriõppe. Koostöös ülikooliga sai Lahemaa turismiettevõtetest tudengite praktikakoht ja innovatsioonilabor. Mullu korraldatud giidiõppe lõpus said esimesed tunnistused paarkümmend kohalikku giidi.
Tänavu sügisel alustas Kaisa Linno Maaülikoolis nelja-aastast doktoriõpet, uurimistöö on seotud kohaliku kogukonna, ettevõtjate, MTÜde, omavalitsuste ja riigiasutuste koostööga rahvusparkides. Esmaspäeval, 4. oktoobril tutvustas ta Lahemaad Green Destinations Hollandis asuva peakontori töötajate ettepanekul Roheliste Sihtkohtade rahvusvahelisel internetikonverentsil.