Käesoleva nädala kolmapäeval alustab Kehras iganädalast kooskäimist lapsevanemate tugigrupp, neljapäeval Gordoni perekool, tulevast aastast koolitusprogramm „Imelised aastad“.
Abivallavanem Marge Raja sõnas, et kõik kolm on ennetavad tegevused lastega peredele: „Vallas sotsiaaltööd tehes kuuleme sageli, et probleem on lapses, tehke laps korda. Tegelikult tuleb alustada tema vanematest. Kui ema ja isa omavaheline suhe ning mõlema vanema suhe lapsega on korras, saab ka laps nii-öelda korda. Ehk kui laps on lukuauk, siis lapsevanem on võti, mis peab oskama lukku õigel ajal ning õigesti lahti ja kinni keerata. Seepärast tahame vanemaile edaspidi hakata regulaarselt pakkuma eneseharimise võimalusi.“
Neljapäeval, 7. oktoobril käivitub Gordoni perekool, kus lapsevanemaid koolitatakse laste kasvatamisel kindla metoodika järgi. Iganädalased koolitused toimuvat 8 nädalal neljapäeviti Kehra rahvamajas. Koolitust korraldab MTÜ Perekeskus Sina ja Mina, kel on Eestis ainsana Gordoni perekooli litsents. Koolitaja on psühholoog Kristi Raava Aegviidust. Lapsevanema omaosalus on 10 eurot kord. Marge Raja märkis, et Gordoni perekooli tegelik maksumus on kordades kallim, suurema osa tasub omavalitsus.
Grupi optimaalseks suuruseks arvestatakse 15 lapsevanemat. Veel on mõned vabad kohad, osaleda soovijad peaksid võtma ühendust vallavalitsuse sotsiaaltöötajatega.
Lapsevanemaile, kes praegu ei ole veel valmis osalema, soovitab abivallavanem jaanuaris algavat 4 kuu pikkust vanemlusprogrammi „Imelised aastad“. Ka selle raames hakkavad kokkusaamised toimuma Kehras üks kord nädalas, kokku 16 korda.
„„Imeliste aastate“ programmi sihtrühm on eelkõige 2-8aastaste laste vanemad. Reeglina oodatakse osalema ühest perest mõlemat vanemat, nii ema kui isa. Peamiselt õpetatakse vanemlikke oskusi, sest lapsevanemaks ju saadakse, mitte ei õpita. Paljud õpivad vanemaks olemist elust enesest, oma kogemustest või loevad vastavat kirjandust. „Imelised aastad“ on üks lisavõimalus neile, kellele sobib koolitus,“ lausus abivallavanem.
Vallavalitsus esitas Tervise Arengu Instituudile taotluse ning sai koolitusprogrammi korraldamiseks 4300 eurot toetust, valla omaosalus on vähemalt sama palju. Grupp on kakskeelne, osalema oodatakse nii eesti- kui venekeelsete perede vanemaid.
Marge Raja rääkis, et Gordoni perekool ja „Imelised aastad“ on tõenduspõhised: „See tähendab, et metoodika, mille alusel õpetatakse, on leidnud tõendamist. Osalenud emadel-isadel on laste kasvatamisel oluliselt paremad teadmised-oskused kui neil, kes pole koolitust saanud, ning kasutegur kogu ühiskonna jaoks on oluliselt suurem.“
Gordoni perekooli on Anija vallas olnud ka varem, „Imelised aastad“ on esmakordselt: „Püüame edaspidi neid teha regulaarselt üks kord aastas.“
6. oktoobril alustavas Anija valla lapsevanemate tugigrupis osalemise peale soovitab Marge Raja mõelda ka kõigil neil lapsevanematel, kes ei soovi saada süsteemset koolitust: „Tugigrupp on justkui lapsevanema esmaabi. Sinna võib tulla iga ema või isa, kes tunneb, et nii-öelda juhe jooksis kokku, tahaks teiste vanematega rääkida ja kuulda, mida nemad on samasuguses olukorras teinud. Tugigruppi juhib koolitatud kogemusnõustaja, kes saab operatiivselt aidata. Tugigrupi kokkusaamistel võib osaleda ka lapsevanem, kes arvab, et tal on kõik korras. Seal ei ole kohustust jagada, võib ainult kuulata, vahel saavad inimesed tuge ka ainult kuulates.“
Tugigrupis ei pea osalema alati samad lapsevanemad ja igal nädalal, vaid see, kes tunneb, et on vaja: „Julgustan osalema. Tugigrupi lisaväärtus on, et tekib õlg-õla tunne või teadmine, et ma pole oma probleemi või küsimusega üksi. Grupis käimine jõustab lapsevanemat, ta saab juurde vaimset jõudu, et jaksata kodus toimetada, tööl käia, lapsi kasvatada.“