Lahemaa Mereklubi treeningrupp ja Hara Seilamise Seltsi purjetajad harjutasid märtsi esimesel laupäeval Kahala järve jääl.
MTÜ Lahemaa Mereklubi (LMK) juhatuse liige ja surfikoolituse eestvedaja Raido Ruse on ka sel talvehooajal käinud sageli koos sõprade ning õpilastega Kahala Järvel jääsurfi harjutamas. Suurem huvi ja jääsurfi kelkude ehitamine algas neli aastat tagasi pärast LMK korraldatud esimest Kahala Järve Jääkat. Seal tegid demonstratsioonesinemise Eesti tuntud jääpurjetajad.
Praeguseks on Lahemaa Mereklubil kokku 8 jääsurfi kelku. Raido Ruse selgitab, et jää peal surfamiseks harrastajatele eraldi jääkelke ei müüda, need tuleb ise ehitada, täiendatud ja lapitud on sportlastelt saadud vanu sõiduvahendeid.
„Ükski surfikelk pole seetõttu teistega päris sarnane. Lisaks jääsurfi kelkudele on ka lumesurfi kelgud, millel kasutatakse suusahüppe või slaalomi laiu suuski või pikateralisi uiske. Kelkudel seistakse ja hoitakse poomipidi käes purjelaua purje. Kindlasti peab kandma kiivrit, et kukkumisel pea viga ei saaks. Kiirused on jääl või lumel surfates suuremad, aga samas on surfamist õppida lihtsam kui merel, sest ei pea muretsema tasakaalu hoidmise ega vette kukkumise pärast,“ kirjeldab ta.
Märtsi esimesel laupäeval kutsuti Kahala järve jääle jääsurfamist proovima Hara Seilamise Seltsi noored purjetajad koos treener Ingrid Randlahe ja osade lapsevanematega. Uudsust jagus ka mereklubi surfajatele, kuna proovida sai Wing- ehk tiibsurfamist järvejääl tiivataolise purjega.
Kohal olid ka mereklubi jääsurfajate head õpetajad ja nõuandjad Tõnu Metsar ja Tiit Järve Loksalt. Nemad on jääsurfi harrastanud aastaid, vanemate meestena on enda purjekatele teinud istmed.
Raido Ruse sõnul sai harjutada tänu sellele, et paar nädalat varem toimus Kahala Järve Jääkal esmakordselt Eesti Talisurfi Mängude üks etapp, selleks puhuks puhastati lumest suur osa järvejääst ning tehti võistlusrajad.
Nüüdseks on kevadilmade tõttu siseveekogude jääle minek keelatud. Lahemaa Mereklubi surfajad saavad hakata tuult püüdma taas merel, kui ilmaolud võimaldavad. Merele minnakse Andineeme rannast, seal on meri pikalt madal ja algajatel lihtsam harjutada.
Lahemaa Mereklubil on eelmisest kevadest Andineeme rannas oma moodulkonteiner, kus hoitakse varustust, enam ei pea kogu vajaminevat kraami iga kord kaasa pakkima ja kohale vedama. „Tänu sellele ja täienenud varustusele oli meil eelmisel aastal esimene regulaarsete treeningutega suvi,“ kiidab Raido Ruse.
Treeningrühma kuuluvad 11 noort ning 4 lapsevanemat. Täiskasvanud tõid lapsi trenni ja jäid koos grupiga harjutama. Praeguseks jagub surfivarustust peaaegu kõigile noortele surfajatele: purje- ja SUP-laudu, kalipsosid ning veekindlaid kostüüme. Varustust on ostetud tänu riigilt noorte huvihariduse arendamiseks Kuusalu vallale eraldatud toetusele – kahel korral on LMK-le antud 17 000 eurot. Käesoleval aastal saab mereklubi 5900 eurot, ka selle raha eest soetatakse varustust juurde.
Lahemaa Mereklubi alustas surfikoolitusega ligi kaks aastat tagasi, 2018. aasta suvel, kui Andineemel korraldati esimene viiepäevane surfilaager 10-17aastastele noortele. Käes-
oleval suvel on plaan hakata õpetama uut algajate rühma ja jätkata surfikoolitust edasijõudnutega.
„Eelmisel suvel olime Andineeme rannas iga nädal mitu korda. Kuna meil on ka oma purjekas ja mootorpaat, võib öelda, et sealkandis on merel ohutum nüüd ka teistel rannalistel. Meie noorte juhendajatena oleme oma meremehe hariduse ja kogemustega, läbi teinud ka kohustuslikud päästekoolitused,“ lisab Raido Ruse.
Koos temaga juhendavad noori Janno Laende, Richard Armväärt, Taavi Part ja Indrek Triisberg.