Ehkki Tallinna halduskohus suunas Kuusalu vallavalitsuse ja Leegiranna elanikud kompromissi sõlmimisele, et lahendada elamuarenduse kanalisatsiooniprobleem, ning määras kompromissi arutamise ajaks kohtu osavõtul neljapäeva, 19. oktoobri, jäi kompromissi sõlmimine ära.
Vastavalt kohtu soovitusele toimus eelnevalt mõlema osapoole esindajate kohtumine, et kompromissi tingimuste üle läbi rääkida. Kokku saadi 11. oktoobril Kuusalu vallamajas. Kuna siis kokkuleppele ei jõutud, saatsid mõlemad osapooled halduskohtule oma seisukohad.
Möödunud neljapäeval, 19. oktoobril toimunud kohtuistungil esindasid Leegiranna elanikke advokaadibüroo vandeadvokaadid, Kuusalu valda esindasid vallasekretär Tiia-Liis Jürgenson, haldusspetsialist Kair Tammel ja keskkonnaspetsialist Margus Kirss.
Vallasekretär ütles, et vallavalitsuse ettepanek on ehitada Leegiranna elamuarenduse detailplaneeringukohane ühiskanalisatsioon välja 2028. aasta lõpuks – kõikide investeeringute puhul tuleb lähtuda arengukavast ja valla eelarvest. Vahepealsel ajal peaksid Leegiranna elanikud korraldama ise reovee purgimist ja selle eest tasuma teenuse pakkuja kehtestatud hinnakirja alusel.
Tiia-Liis Jürgenson: „Selgitasime vallamajas toimunud kohtumisel, et kui purgimist korraldaks Kuusalu Soojus, peaksid piirkonna elanikud maksma purgimisteenuse eest OÜ Kuusalu Soojuse hinnapakkumise alusel umbes 14 eurot kuupmeetri eest. Pakutav hind sisaldaks tasu purgimise, reovee ära vedamise, vastuvõtu ja puhastamise ning kaks korda nädalas torustiku täituvuse kontrollimise eest. Ühiskanalisatsiooni valmimise ajaks pakub vald 2028. aasta, varasem ehitamine pole raha puudumisel võimalik.“
Kohtusse kaebuse esitanud elanikud vallavalitsuse ettepanekuga ei nõustunud ja esitasid kohtumisel vallamajas oma seisukoha, et Leegiranna elamupiirkonna ühiskanalisatsioon tuleb valla kulul rajada vastavalt detailplaneeringule hiljemalt 2025. aasta lõpuks.
Leegiranna elanikud ei olnud nõus ka sellega, et purgimine toimuks kuni ühiskanalisatsiooni valmimiseni 2028. aastal Kuusalu Soojuse pakutava hinna alusel – see on kõrgem kui hind, mida praegu tasutakse. Nad selgitasid, et lõpptähtaeg on nende hinnangul ebamõistlikult kaugel, olemasolev mittetöötav kanalisatsioonisüsteem kuulub Kuusalu vallale ja vallal on seadusest tulenev kohustus korraldada ühiskanalisatsiooni.
Halduskohus tutvus mõlema osapoole selgituste ja soovidega ning andis Kuusalu vallavalitsusele aega kuni käesoleva nädala lõpuni esitada Leegiranna I elamupiirkonna purgimisteenuse kohta pakkumine: mida teenus sisaldab, iga teenuseliigi hind, millisest kanalisatsioonikaevust toimub purgimine. Ka soovib kohus seisukohta, kas on võimalik rajada Leegiranna I detailplaneeringu kohane ja ühismahutite baasil toimiv purgimine, sellise lahenduse maksumust ja tähtaega.
Tallinna halduskohtu järgmine istung Leegiranna kohtuvaidluse arutamiseks toimub 6. novembril.
Leegiranna elamupiirkonna 8 kinnistuomanikku esitasid tänavu suvel Tallinna halduskohtule ühiskaebuse, milles soovivad, et kohus kohustaks Kuusalu valda korraldama reovee ärajuhtimist või vedu nende kinnistutelt, ehitama lõpuni Leegiranna ühiskanalisatsiooni ning rajama sinna detailplaneeringu kohaselt üldkasutatava infrastruktuuri ja haljastuse. Kohus nõustus Kuusalu vallavalitsuse sooviga jätta kompromisslepingu sõlmimisel kokkuleppest välja infrastruktuuri ja haljastuse väljaehitamine.
Kuusalu vald sai Leegiranna vee- ja kanalisatsioonisüsteemide omanikuks 2022. aasta sügisel, kui Leegiranna elamupiirkonna arendaja AP Kinnisvara andis need seoses ettevõtte likvideerimisega üle vallale. Joogiveesüsteem on Kuusalu valla toel korda tehtud, joogivett puhastab ja müüb Leegiranna elanikele OÜ Kuusalu Soojus. Kanalisatsioonisüsteemi torustik oli liikuvate liivade tõttu paigast nihkunud, biopuhasti jäänud ehitamata. Vallavalitsuse tellitud analüüsi ja seejärel tehtud remonditööde tulemusena ei jookse enam pinnasevesi reoveepumplasse. Elanikud tellivad kogumiskaevu kogunenud reovee purgimisteenust ja tasuvad selle eest. Kuusalu valla arengukavas on Leegiranna kanalisatsioonisüsteemi ehitamine planeeritud alates 2025. aastast. Eksperthinnangu kohaselt maksab kanalisatsioonitrassi rajamine Allika külas asuva reoveepuhastini 200 000 eurot. Ehituse tegelik hind selgub riigihanke tulemusena.