Kultuuripreemia pälvis ansambel Uurikad, märka ja tunnusta auhinna
LISETTE MOKS ja RALF KUUSK, KÜLLI-KATRI ESKEN sai ka aasta juhendaja tiitli.
Kuusalu valla aasta noore 2020 tiitli 14 kandidaati olid kutsutud neljapäeval, 18. veebruaril Kuusalu vallamajja vastuvõtule, et jätkata aasta tagasi algatatud traditsiooni. Aasta noore tiitel anti Kuusalu vallas kolmandat korda. Tiitli sai Kuusalu keskkooli 10. klassi õpilane, kooli õpilaskogu liige Sanne Säär.
Kahel esimesel korral kuulutati tiitlisaaja välja jaanuari alguses Kolgaküla rahvamajas valla tänupeol. Koroonapandeemia tõttu on Kuusalu valla tänavune tänupidu lükatud edasi.
Mullusele tänupeole eelnes detsembris aasta noore tiitlile esitatud nelja nominendi vastuvõtt vallamajas.
Seekord oli vallamajja vastuvõtule kutsutud kandidaatide arv palju suurem, sest tiitlile esitati Kolga folkansambli Uurikad kõik noored: Lisette Moks, Sofia Rutiku, Hanna Liisa Talts, Marliis Kosemets, Kädi Ülle, Birgit Moks, Henri Uustalu, Matias Kosemets, Mariel Moks, Miia Vanahans ja Ekebert Esken. Nominentide seas olid veel Kuusalu keskkooli kaks õpilast: aktiivne noorkotkas Allen Larin ning venna sündimisel oma ema aidanud Ralf Kuuse.
Tublidele noortele korraldatud vastuvõttu aitasid läbi viia Kuusalu noortekeskuse töötajad. Vallamaja saalis oli kaetud suupistelaud. Vallavanema Terje Kraanvelti sõnavõtule järgnesid üllatused – peale aasta noore tiitlisaaja avalikustamise anti kätte veel mitu auhinda ja tehti teatavaks kaks preemiasaajat.
Kuusalu valla juhtiv haridusspetsialist Anu Kirsman selgitas, et kasutati võimalust ning tunnustati neid, kes osalesid vastuvõtul ja oleksid oma tiitlitest-preemiatest saanud teada tänupeol.
Aasta õpetajaks kuulutati ja valla hariduspreemia 320 eurot sai Uurikate juhendaja Külli-Katri Esken, kes osales vallamajas vastuvõtul ansambli noorte saatjana. Ta pälvis ka aasta juhendaja tiitli.
Seekordne kultuuripreemia 320 eurot läks ansamblile Uurikad. Märka ja tunnusta kategooria tänukirja said Lisette Moks ansamblist Uurikad kontserdi „Lenda lindu“ korraldamise ning Ralf Kuusk ema abistamisel üles näidatud tarkuse ja julguse eest.
Tunnustatud said koos lillede ja tänukirjaga taas Triin Põllmaa valmistatud keraamilise vaasi ning ka kingipaki Jõekääru toodetega.
SANNE SÄÄR korraldas maakonna noorte osaluskohviku
Sanne Säär oli ka üks mullustest nominentidest aasta noore tiitlile. Siis oli ta Kolga kooli õpilasesinduse juht. Käesolevast õppeaastast õpib Sanne Säär Kuusalu keskkoolis, kus valiti samuti õpilasesindusse.
Tema kohta saadetud ettepanekus on kirjas, et lisaks õpilaste ja noorte aktiivsele esindamisele on ta aidanud korraldada Kuusalu valla noorte osaluskohvikut ja muusikapäeva ning oli Kuusalu spordikeskuses toimunud Harjumaa noorte tänavuse osaluskohviku peakorraldaja. Ta osales suvel Eesti Noorteühenduse Liidu suvekoolis ja aitas koostada Kuusalu valla noortevolikogu põhimäärust.
Sanne Säär rääkis Sõnumitoojale, et maakonna noorte osaluskohvik jätkub 5. märtsil kaasamisüritusega, mida tehakse vallamajas, sest seal on sobiv tehnika.
Noortevolikogu põhimäärus on nüüdseks Kuusalu vallavolikogu otsusega kinnitatud. Tänavu kevadel on soov korraldada valla noortevolikogu valimised – sõltub koroonapandeemia olukorrast.
Aasta õpetajal on laulustuudios 40 õpilast
Aasta õpetaja nominente oli kokku 21: Kuusalu koolist Reet Reinsalu, Kertu Priilinn, Hiie Kikkas, Ene Lõoke, Birgit Nurmik, Virve Raidla, Viie Abel, Terje Sats, Sergo Treufeldt, Mari Käis ja Oskar Helde ning Kiiu Kiigepõnni lasteaiast Kätlin Sepp, Kolga lasteaiast Signe Pajula, Kuusalu lasteaiast Jussike Siiri Eesalu ja Eva Luite, Kolga koolist Reet Soosaar, Virve Talts ja Marika Rohi, Kuusalu Hugo Lepnurme Kunstide Koolist Valeria Rjumina ja Külli-Katri Esken. Nominentidele korraldati oktoobri alguses Kuusalu vallamajas vastuvõtt.
Aasta õpetajaks valitud Külli-Katri Esken töötab kunstide koolis klaveriõpetajana 2010. aastast. Tal on alates 2014. aastast koolis ka omanimeline laulustuudio.
Selle töö kõrvalt on ta loonud oma õpilastega folkansambli Uurikad. Külli-Katri Eskeni kohta kirjutatud ettepanekus on märgitud, et ansambel on mõne aastaga kujunenud väga professionaalseks, saanud laialdast vastukaja. Ansambli tegevus on tänu Külli-Katri Eskeni aktiivsele tööle ja suurele panusele väljunud kooli õppetegevuse raamidest.
Külli-Katri Esken oli esitatud ka aasta juhendaja tiitli kandidaadiks – lisaks Uurikate ansamblile on tema stuudiost võrsunud mitu laulukonkurssidel edukalt esinenud solisti ja ansamblit.
Kuusalu valla aasta õpetaja ja juhendaja Külli-Katri Esken ütles Sõnumitoojale, et läks ansamblilastega koos vallamajja vastuvõtule ega osanud enda tunnustamist aimata, see oli suur üllatus.
Tema laulustuudios on ligi 40 õpilast. Klaveriõpilasi on 12, enamik on Kolga koolist ja käib klaveritunde andmas seal. Osad tunnid teeb ka Kuusalus kunstide koolis.
„Elasime perega mõnda aega Kuusalus, viimased seitse aastat on me kodu Viimsis. Kolga-Aablas on me perel väike suvekodu, abikaasa juured on Juminda poolsaarelt, Leesi külast,“ sõnas ta.
Omaaegse populaarse ansambli Kuldsed Lindid endise laulja ja ühe produtsendina lõi ta 2000ndate aastate alguses neidude popansambli Ice Cream, oli kahe albumi muusika ja enamiku sõnade autor. Kuusalus juhendas neidude ansamblit Põhjavalge, mis praegu ei tegutse.
Ansambli Uurikad moodustas ta kaks ja pool aastat tagasi, esimene esinemine oli kunstidekooli jõulupeol.
Külli-Katri Esken: „Kuusalu vallas on palju häid õpetajaid, eriti raske on olnud töötada distantsõppe tingimustes. Kõik nad on tunnustust väärt. Seekord tuli aasta õpetaja tiitel mulle, olen väga tänulik. Tööd on tehtud kõvasti ja see töö jätkub.“
Uurikatel valmis kuues lauluvideo
Valla kultuuripreemia pälvinud ansambli Uurikad kohta oli ettepanekus kirjas, et Uuri küla noortest koosnev ansambel on välja andnud mitu hitti, mis on kogunud populaarsust YouTube`is. Eriti populaarseks sai koroonakriisi eriolukorra ajal laul „Maailm keeras kinni kõik uksed“. Ansambli esinemisgraafik on tihe – Kuusalu valla üritustest kuni Tallinna Mardilaadani. Sel suvel on ansambel kutsutud esinema Viru Folgile, Kihnu merepäevadele ja veel paljudele üritustele üle Eesti. Ansambli hittlaulud on ka „Hoia seda maad“, „Maakad läksid linna“, „Õnn tuli õuele“.
Möödunud aastal kajastasid ansambli tegemisi ETV saated „Mis teie kodus uudist?“ „OP“, „Maahommik“, „Nova“, „Terevisioon“, ansambli esindus osales ka Vikerraadio saates.
Selle nädala kolmapäeval, Eesti Vabariigi aastapäeval jõudis YouTube’i vahendusel avalikkuse ette ansambli kuues lauluvideo „Vanasõnade laul“ Eesti vanasõnadest. Videos eelnevad laulule Mariel Moksi ja Hanna Liisa Taltsi tehtud intervjuud vanasõnade teemal, mikrofonil on kiri „Uuri TV“.
Ka selle laulu viisi ja sõnade autor on juhendaja Külli-Katri Esken. Video salvestati Viitna kõrtsis.
„Enamik ansambli lapsi on mu õpilased. Nad on äge, rõõmsameelne kamp – ehedad, siirad, säravad. Tänu oma kodudele on nad üles kasvanud rahvamuusika ja pärimuslugude keskel, musitseerivad rahvapillidel ja õpivad rõõmuga uusi rahvalikke pille mängima. Nad sirgusid mu silme all ja mingil hetkel tekkis äratundmine, et neist saab folkansambli. See võimalus sadas mulle piltlikult öeldes ise sülle ning õnn, et ära tundsin,“ kommenteeris juhendaja.
Videoid salvestab ja paneb kokku tema poeg, ansambli trummar Ekebert Esken, Uurikatest ainus, kes ei ela Uuri külas.
Ekebert Esken õpib Georg Otsa nimelise Tallinna muusikakooli 1. kursusel rütmimuusika osakonnas löökpille. Lisette Moks ja Sofia Rutiku on Kolga kooli 8. klassi õpilased. Ansambli noorim liige, Marliis Kosemets, on 9aastane ja õpib 2. klassis.
Suur roll ansambli tegemistes on lapsevanematel, kes sõidutavad lapsi proovidesse ja esinema. Mullu sügisel oli ansamblil üle 10 kontserdi. Tulevaks suveks on palju kutseid, oleneb Covid-19 viiruse levikust, kas need kontserdid toimuvad ja õnnestub osaleda.
„Kutsusin ansambli kaasjuhendajaks Kuusalu kooli vilistlase, Neeme kooli õpetaja Kristiina Rebase, kes õpetab Lisettele torupilli. Temaga on hea arutada ja mitmes jaos proove teha, seoses ansambli plaadi väljaandmisega on harjutamist ja salvestamist rohkelt,“ sõnas Külli-Katri Esken.
Kristiina Rebane osales torupilliga ka Uuri külas Moksiallikal toimunud vabaõhukontserdil „Lenda lindu“, mille eest sai korraldaja Lisette Moks Kuusalu valla märka ja tunnusta auhinna.
Tunniajane kontsert toimus 8. klassi loovtööna. Publikut oli palju, kirja panid end paarsada. Lisette Moks esines koos Uurikatega ja ansambli baasil kokku pandud väiksemate koosseisudega. Lõpuks esitati ühiselt ansambli Untsakad laul „Lenda lindu“, mis oli kontserdi nimilaul.
Korraldaja kõneles kontserdil, kuidas armastab õhtuti mängida erinevaid pille, teinekord kestab pillimäng kuni kella 23ni. Kontserdiga kogus ta toetust endale torupilli ostmiseks, enamik vajaminevast rahast saadi annetustest, osa lisas pere. Nüüd on pill valmis, meisterdas Andrus Taul. Lisaks kontserdile tuli kirjutada vähemalt viieleheküljeline kokkuvõte, Lisette Moks kirjutas 12 lehekülge. Hindamiskomisjon pani loovtööle hindeks viie.
Kontserdi täismahus salvestust saab vaadata siit.
Märka ja tunnusta auhinna pälvinud Ralf Kuusk sai üle Eesti kuulsaks, kui mullu veebruari alguses oli ta koos oma ema Merja Laagrikülliga ETV saates „Hommik Anuga“. Nad jagasid muljeid, kuidas kuu aega varem aitas Ralf häirekeskuse töötaja telefonijuhendamise toel kodus oma ema, kui sündis ta vend Roger.
Välja on kuulutamata Kuusalu valla spordipreemia laureaat, aasta sportlased ja paljude muude kategooriate tiitlisaajad. Kolgaküla Seltsi tegevjuht Kaisa Linno kinnitas, et tänupidu pidamata ei jää ja toimub niipea, kui on võimalik.